Yazılımdan git gide soğuyorum

Merhaba,

Öncelikle ufak bir kendimi tanıtıyım :D Bilgisayar Müh. öğrencisiyim bayadır :D 2-3 senedir mobil uygulama geliştiriyorum. 3-4 senedir de yazılım işindeyim. Yazılım işindeyim derken bir yazılım dili öğrenip kendimi geliştirmeye başladığım zaman. Üst düzey vs. bilgim yok ama işin içindeyim diyebilirim. Başta bir çok kişi gibi Python ile başladım ve ben de sıkıldım açıkçası. Data analizi, yapay zeka, makine öğrenme vs. gibi konulara ilgim olmadığı için Python'ı ilk fırsatta terk ettim. Django'yu öğrenince de ufaktan bi geri döndüm (Django web framework'ü, kısacası web sitesi yapabilirsiniz) :) Java öğrenip Android başladım ve daha sonra Kotlin öğrenip Android devam ettim. Senin gibi ben de Mac alıp Swift - iOS'a başladım ve şuan iOS ve Android uygulama geliştiriyorum ve yaptığım şeyden çok zevk alıyorum.

Hedefsiz olarak yazılımla uğraşmanı tavsiye etmem. Hele de bir hedef yokken Mac almak gibi bir yatırıma girmeni hiç tavsiye etmem çünkü iOS geliştirme dışında Mac'e hiç ihtiyacın yok bence. Kendini dersler/tutoriallar içinde de kaybetme. Yapman gereken İngilizceni iyi seviyeye çıkartıp, Google'ı, Stackoverflow'u düzgünce kullanmayı öğrenip bir hedef bulman veya uygulama geliştirmen. Hata aldığında bıkmadan sıkılmadan o hatayı çözmeye çalışman gerekicek, bazen bir virgül evet bir virgül kaçırdığın için saatlerin gidicek ama bir daha o hatayı yapmamayı öğreniceksin :) "Ellerini kirletme" dediğim durmadan proje geliştirmeden kendini geliştirmen çok zor olacaktır. Algoritma vs. herkesin yapması gereken bir şey değil. Ben de zamanında baya çalıştım sitelerden ama şuan nerdeyse hiç kullanmıyorum. Gireceğin alana göre ihtiyacın olabilecek bir şey algoritma.

Özet olarak, kendine bir hedef bir alan belirleyip onun üzerine odaklan. Ben Python biliyorum ordan bi şeyler çıkartıyım diye zorlama boş yere. Java, Kotlin, Swift, Javascript vs. bunlar sadece araç. Yazılımın mantığını çözersen zaten dilden dile geçiş çok ama çok kısa sürer. Önce bir hedef ve proje belirle daha sonrasında o hedef/proje için gerekli araçları bulup öğrenmeye başla derim.
Sorununu stackoverflow a yazarsan çözeceklerdir. Henüz siteyi bende çözemedim bilen varsa bi rehber gibi bişey hazırlarsa sevinirim.
Çözülmeklik hiç bir şeyi yok, ben hiç paylaşım yapmadım soru da sormadım, sorunuzu Google'da aratın zaten yazılımla ilgili çoğu sorunun cevabı orda, girip yazılan kodlara cevaplara bakıcaksınız. Anlayıp kendi kodunuza uygulayacaksınız. Çok tavsiye etmesem de bazen kopyala yapıştır ile ekleyeceksiniz, çıkan hataları temizleyip işinize devam ediceksiniz :)

Merhaba,

Öncelikle ufak bir kendimi tanıtıyım :D Bilgisayar Müh. öğrencisiyim bayadır :D 2-3 senedir mobil uygulama geliştiriyorum. 3-4 senedir de yazılım işindeyim. Yazılım işindeyim derken bir yazılım dili öğrenip kendimi geliştirmeye başladığım zaman. Üst düzey vs. bilgim yok ama işin içindeyim diyebilirim. Başta bir çok kişi gibi Python ile başladım ve ben de sıkıldım açıkçası. Data analizi, yapay zeka, makine öğrenme vs. gibi konulara ilgim olmadığı için Python'ı ilk fırsatta terk ettim. Django'yu öğrenince de ufaktan bi geri döndüm (Django web framework'ü, kısacası web sitesi yapabilirsiniz) :) Java öğrenip Android başladım ve daha sonra Kotlin öğrenip Android devam ettim. Senin gibi ben de Mac alıp Swift - iOS'a başladım ve şuan iOS ve Android uygulama geliştiriyorum ve yaptığım şeyden çok zevk alıyorum.

Hedefsiz olarak yazılımla uğraşmanı tavsiye etmem. Hele de bir hedef yokken Mac almak gibi bir yatırıma girmeni hiç tavsiye etmem çünkü iOS geliştirme dışında Mac'e hiç ihtiyacın yok bence. Kendini dersler/tutoriallar içinde de kaybetme. Yapman gereken İngilizceni iyi seviyeye çıkartıp, Google'ı, Stackoverflow'u düzgünce kullanmayı öğrenip bir hedef bulman veya uygulama geliştirmen. Hata aldığında bıkmadan sıkılmadan o hatayı çözmeye çalışman gerekicek, bazen bir virgül evet bir virgül kaçırdığın için saatlerin gidicek ama bir daha o hatayı yapmamayı öğreniceksin :) "Ellerini kirletme" dediğim durmadan proje geliştirmeden kendini geliştirmen çok zor olacaktır. Algoritma vs. herkesin yapması gereken bir şey değil. Ben de zamanında baya çalıştım sitelerden ama şuan nerdeyse hiç kullanmıyorum. Gireceğin alana göre ihtiyacın olabilecek bir şey algoritma.

Özet olarak, kendine bir hedef bir alan belirleyip onun üzerine odaklan. Ben Python biliyorum ordan bi şeyler çıkartıyım diye zorlama boş yere. Java, Kotlin, Swift, Javascript vs. bunlar sadece araç. Yazılımın mantığını çözersen zaten dilden dile geçiş çok ama çok kısa sürer. Önce bir hedef ve proje belirle daha sonrasında o hedef/proje için gerekli araçları bulup öğrenmeye başla derim.

Çözülmeklik hiç bir şeyi yok, ben hiç paylaşım yapmadım soru da sormadım, sorunuzu Google'da aratın zaten yazılımla ilgili çoğu sorunun cevabı orda, girip yazılan kodlara cevaplara bakıcaksınız. Anlayıp kendi kodunuza uygulayacaksınız. Çok tavsiye etmesem de bazen kopyala yapıştır ile ekleyeceksiniz, çıkan hataları temizleyip işinize devam ediceksiniz :)
Arkadaşın yazdığı program için söyledim reis. Eyvallah bilgilendirme için. Yazını da ayrıca beğendim.

Merhaba,

Merhaba, tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Dikkate alacağım.

Bazı şeyler istesen de sevsen de çaba göstersen de olmayabiliyor. Olmak zorunda da değil. Sana uygun olan alan başkadır belki.

Kimseye de özenme. Çok kolay şekilde hacker, yazılımcı, oyun geliştiricisi falan ilan edebiliyorlar insanlar kendilerini internette.

Bir de plan program yapmak, gerçekçi yaklaşmak ve doğru kişilerden yorum ve eleştiri almak önemli.

Yazılımcı olmak isteyen insanlara her zaman verdiğim bir tavsiye vardır, önce İngilizce öğren. Kelimeleri bilmeseniz bile en azından cümle yapılarını öğrenin, İngilizce bilmeyen birisinin programlamada başarılı olma ihtimali, Türkçe kaynaklar kadardır.
Bu gün uğraştığım bir konudan örnek vereyim size, iki tane short değişkenini toplama konusunda tam 5 saat harcadım inanılır gibi değil.
Sorunlarınızı İngilizce olarak sorabilmeniz ya da araştırabilmeniz gerekiyor ki çözümlere ulaşın.
Python hakkında bir bilgim yok fakat nesne tabanlı bir dil ile, ya da kaynağı bol olan yaygın bir programlama dili ile başlamanızı, ilerlemenizi öneririm.
Programcılıkta esas olan kaç dil bildiğiniz değildir, bir dilde ne kadar ilerlediğiniz ne kadar kavram bildiğiniz önemlidir.
Programlama dilleri bir takım syntax kurallarından, birkaç farklı derleme yönteminden ibaret. Tamam arka planla milyon tane farklılık var fakat kavramlar hep aynıdır. Bir dilde iyi bir seviyeye geldiğinizde bir başka dili öğrenmeniz o kadar kısalıyor ki...
Python ile ne yapacağınızı bilmediğinizi söylemişsiniz, Python ile yazılmış projelere bakın, yazılmış kodları inceleyin. Her dilin belli başlı kullanım alanları vardır. Her dil her iş için uygun değildir, yapabiliyor olması o işe uygun olduğu anlamına gelmiyor.
Yabancı kaynaklar bulun kendinize, stackoverflow, GitHub gibi.
Programlama kitapları edinin, sürekli okuyun. Ben yemek yerken bile hiç ilgim olmayan konuları okuyorum sırf bir iki kavram öğrenirim ya da çözüm yaklaşımlarını, görüşleri öğrenirim diye.
Algoritma çok çok önemli bir konu, İngilizce'de öyle. Translate kullanmaktan çekinmeyin, cümleleri gerekirse parçalayıp öyle çevirin. Anlayana kadar okuyun, farklı kaynaklardan okuyun. Bir konuyu çalışırken bir kaynaktan asla çalışmayın. Bir tanımı dahi birçok kaynaktan okuyun.
Ve en önemlisi de soru sorun. Kilit sorular bulmaya çalışın, bunu neden böyle yapıyoruz deyin sürekli. Neden direk şöyle yapmıyor da şu yöntemi kullanıyoruz deyin. Her şeyi araştırın ama ezberlemeyin. Anlayın bundan dolayı yapıyorlarmış deyin geçin. Mantığı alın ezberi kenara atın.

Technopat Sosyal'de sürekli sorun, farklı yerlerde sorun, kendi alanınızda yazılımcıları bulun onlara sorun. Bütün kaynakları sömürün.

Bir engele takıldığınızda aşmadan bırakmayın, inanın o engeli aştığınızda gerçekten gelişmiş oluyorsunuz. Programlama sorun çözme işidir, kod yazma işin angaryası. Sorun yaşamanız iyi bir şey, sorgulamanızı ve çözüm üretmenizi sağlar.

Geri
Yukarı