Yazılımdan para kazanabilir miyim?

361229

Hectopat
Arkadaşlar herhangi bir dili öğrenmek istiyorum. Şu an dil okuduğumdan dolayı yanımda belki ek bir eş yapabilirim diye öğrensem para kazanabilir miyim? Mesela yazın boş oturmaktansa çalışsam para kazanabilir miyim? Arkadaşım C++, Java falan bildiğini ve yazın 3 ayda 10.000 TL civarı kazandığını söyledi. Şu an aklımda bir alan yok. Nasıl başlamalıyım? Şimdiden teşekkürler. 😇

Arkadaşlar herhangi bir dili öğrenmek istiyorum. Şu an dil okuduğumdan dolayı yanımda belki ek bir eş yapabilirim diye öğrensem para kazanabilir miyim? Mesela yazın boş oturmaktansa çalışsam para kazanabilir miyim? Arkadaşım C++, Java falan bildiğini ve yazın 3 ayda 10.000 TL civarı kazandığını söyledi. Şu an aklımda bir alan yok. Nasıl başlamalıyım? Şimdiden teşekkürler. 😇

HTML CSS JS ile başlayın Udemy de ucuza çok fazla kurs var ama yazılımda tek bir dal yok.

HTML CSS JS ile başlayın Udemy de ucuza çok fazla kurs var ama yazılımda tek bir dal yok.
Udemy'de zamanında almıştım şuan var kursum.

Freelancer olarak iş yapabilirsiniz, insanlara web sitesi yazabilir ya da oyun yapabilirsiniz örnekleri çoğaltabilirsiniz.
Hocam mesela ben onun için site yapıyorum fakat o parasını vermedi. Böyle bir durum var mı?

Udemy üzerinden öğrenilen bir yazılım dili gerçekten işe yarar mı yoksa üzerinden geliştirme yapmamız şart mıdır?

Tabii ki de üzerine geliştirme yapmalısın Udemy'deki kurslar 50 saat oluyor hepsini tamamlarsan sana belge veriliyor tamamladığına dair ondan sonra ben yazılımcıyım gelsin paralar değil öğrendiklerinin üzerine yeni kurslar veya öğrendiklerini tekrarlayıp unutmaman lazım ilk başta Udemy'den başlamak güzel olur zaten HTML CSS JS internet sitesi yapmak için gerekli diller bunlara hakim olduktan sonra diğer dillere yönelmelisin.

10k 3 ayda kazanılabilir bir rakam.
Tavsiyem web, mobil ve desktop app alanına yönelmen.

Çok çalışmalı, problemleri çözebilmelisin.
Bu alanda rekabet çok.

Genelde aldığım işler şu tarz oluyor; hata çözümü, var olan uygulama üzerine yeni özellik ekleme, sunucuda veya app store, play store gibi yerlerde uygulamayı yayınlama, tema özelleştirme (Özellikle wordpress).
Sıfırdan aldığım projeler genelde öğrencilerin ödevleri oluyor.
Uzun süredir iş almıyorum. İş yoğunluğumdan dolayı. Gerçekten artık zaman = nakit evresindeyim. Hiç zamanım yok neredeyse.

IT alaninda bir bilgi esigi var ve kazanc lineer artmaz.

10x bilen kisi 100.000 aliyorsa, x bilen kisi 10.000 almaz.

4x bilen kisi hic is bulamaz ( cunku rekabet cok ), 5x bilen kisi 1000 alir cunku cok fazla kisi yapabiliyor onu, 7x bilen kisi 20.000'den baslar, 10x biliyorsa 100.000 den acar kapiyi.
4x-5x arasindaki bir esik degerini asan insan profesyonellige adim atiyor ve kazanc exponential artiyor ilerledikce. 5 senelik tecrubeli kisi, 10 senelik tecrubelinin yarisini almiyor.

Demem o ki, biraz ogreneyim harclik ciksin kismindaki "biraz" , dusundugunden fazlasidir ve o noktaya ciktiginda gelen sey harcliktan fazlasi olur :)

Ayrica bir isten elde edecegin kazanc ne kadar bildiginden ziyade, o bildigin seyi kac kisinin daha bildigidir. Az bilip de cok para kazanabilirsin, bildigin sey sana ozelse. Isin bu kismi felsefeye kaciyor ama oyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı