Yeni Kullanıcılara Neden Debian Tabanlılar Öneriliyor?

Sebep basit. 2 gündür kullanıyorum ve telefonumu kde connect ile bağlıyorum. Telefonun Wi-Fi bağlantısını kestiğimde çöküyor ve 2 gündür bunun gibi birçok çökme yaşadım.

Arada bir konu açılıyor, "Linux kullanmak istiyorum ne önerirsiniz" diye. Altındaki yanıtları okumadan biliyorum, "Linux Mint kur kankam on numara bir dağıtım", "Ubuntu kurma bence, çok buglu", "Lubuntu müthiş bir şey, çok az RAM tüketiyor", "İlk defa kullanacaksan kesinlikle Elementary OS kurmalısın, çok kolay bir dağıtım", "Kali Linux kur kanki, tüm hackerlar onu kullanıyor".

Mesela neden kimse Manjaro önermiyor? Linux Mint'in içerisindeki özelliklerin hepsi Manjaro'da da var. Uygulama mağazası gerek Linux Mint'in gerekse Ubuntu'nun mağazasından katbekat daha iyi. Hiçbir kod bilgisi bilmeden Manjaro'yu kurup, uygulamaları yükleyip, kaldırıp, güncelleyebiliyorsunuz.

Yani kısaca burada neden sadece Linux Mint öneriliyor?
Sadece Mint önermelerine ben de karşıyım ama bence en büyük etken ".deb" paketleri.

Sadece Mint önermelerine ben de karşıyım ama bence en büyük etken ".deb" paketleri.

Aynı paketlerin karşılığı Manjaro'nun uygulama mağazasından AUR paketlerini açarak da yüklenebiliyor. Hem de çok daha pratik bir biçimde. Bunun arkasındaki tek neden pek bir şey bilmeden etraftan duyulan bilgileri yazmaya çalışma olsa gerek.

Aynı şey Ubuntu'nun buglu olmasında da geçerli. Aynı bugları, hatta daha fazlasını Manjaro'da da yaşadım ve yaşıyorum da.

Arada bir konu açılıyor, "Linux kullanmak istiyorum ne önerirsiniz" diye. Altındaki yanıtları okumadan biliyorum, "Linux Mint kur kankam on numara bir dağıtım", "Ubuntu kurma bence, çok buglu", "Lubuntu müthiş bir şey, çok az RAM tüketiyor", "İlk defa kullanacaksan kesinlikle Elementary OS kurmalısın, çok kolay bir dağıtım", "Kali Linux kur kanki, tüm hackerlar onu kullanıyor".

Mesela neden kimse Manjaro önermiyor? Linux Mint'in içerisindeki özelliklerin hepsi Manjaro'da da var. Uygulama mağazası gerek Linux Mint'in gerekse Ubuntu'nun mağazasından katbekat daha iyi. Hiçbir kod bilgisi bilmeden Manjaro'yu kurup, uygulamaları yükleyip, kaldırıp, güncelleyebiliyorsunuz.

Yani kısaca burada neden sadece Linux Mint öneriliyor?
Benim günahımı alıyorsun. Ben hep Puppy Linux yada Slax öneriyorum.

Başta Debian Ubuntu olmak üzere bu dağıtımlarım Türkiye'de daha fazla forum desteği ve dünya genelinde kullanıcılarının daha yaygın olması nedenleri yatmakta. Distro olarak sunulan dağıtımların ilk ve son kullanıcı odaklı olmasından kaynaklı olarak, daha çok geçmişten bugüne adıyla ve dağıtım sorunsuzluğu anlayışına dayalı şekilde, Linux Mint dağıtımı Ubuntu'da bulunmayan telif haklarına dayalı içeriklerden kaynaklı olarak, eksiksiz ve gerekli uygulamaların dahil edilmesiyle beraber sunulduğundan, daha kullanışlı ve kurulumdan sonra aranılan uygulamaların yüklü geliyor olmasıda bilinen dağıtımlardan. Beraberinde de. Deb paket yükleme methodunun, uygulama kurulumlarında Arch Linux, Manjaro'nun AUR yapısına göre daha hızlı kuruluyor olmalarından da biraz kaynaklı. Burada dağıtımdan çok, dağıtımın ne gibi desteğinin bulunduğu en önemliside Türkçe dilde forum ve mecralara sahip olup olmadığıyla da biraz alakalı olduğu kanaatindeyim.
Saf olan taban dağıtımlar ne yazık ki hala ilk kullanıcı için yeterli değiller. Nedir bunlar? Archlinux, Debian, Gentoo, FreeBSD VD.'leri şeklinde nitelendirebiliriz yalın olan taban dağıtımlar belki orta ve üst seviye kullanıcılar için mükemmel seçimler olabilirler ki öyleler gerçektende.
Manjaro Linux gerçektende harika bir dağıtımdır ilk ve son kullanıcı odaklılığı işleri daha da kolaylaştırmakta. Linux Mint ile karşılaştırma yaparsak eğer burada Manjaro'nun AUR uygulama depolarının zenginliği ve güncelliğini hesaba katarsak eğer, Manjaro Linux daha mantıklı yeni çıkan güncel bir uygulama, kernel vb. şekilde herhangi bir sürücü bileşenleri olduğunda gelişmeleri anında depolarına kontrol ederek eklemekte olan gelişmiş bir ekibe sahip. Dezavantajı ne yazık ki Türkiye'de forum desteklerinin bitmesi durumu olabilir burada tercih tamamen kuracak kişiye kalıyor tabii ki. Olası bir hata vb. bug gelişmesinde İngilizce bilmeyen birisi için Wiki'lerde ve yabancı forumlardan edinilen bilgilerde bir yere kadar olabiliyor maalesef.
Kendim saf yalın olan archlinux kullanıcısıyım uzun zamandır. Birden fazla tek disk üzerinde 8 farklı işletim sistemini kullanıyorum grub-Boot loader ön yükleyici seçimi sayesinde yüklemeleri bilindiği üzere mümkün kılmakta. Özetle, tek bir dağıtımla sınırlı kalmıyorsunuz bu sayede de. İstenirse eğer Windows yanına, 2. veya 3. Linux işletim sistemleri birden fazla da kurmak mümkün olabilmektedir (bilmeyen arkadaşlar olabilir diye yazdım) illa tek bir dağıtımı kullanmak durumunda değil kimse. Saygılarımla. :)

Geri
Yukarı