Yeni Nesilde Xbox ve Playstation Rekabeti

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Xbox vs Playstation

Xbox ve Playstation arasındaki rekabet konusu artık konsol satmak ya da en iyi konsol olmak değil, müşterinin sadakatini kazanmak. Konsollar, oyuncu topluluğunun yıllardan bu yana oyun oynamak için kullandığı vazgeçilmez ürünlerin başında gelmekte. Özellikle ülkemizde Atari markası ile evlerimize giren konsollar, zamanla yerlerini PlayStation ve nadiren Xbox ve Nintendo’ya bıraktı. Eskiden konsol mücadelesini kazanmak için […]

Devamı: Yeni Nesilde Xbox ve Playstation Rekabeti
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Playstation özel oyun avantajını kaybedecek gibi gözüküyor zamanla Microsoft bu alanda güzel hamleler yapıyor. Oyun fiyatları ve Gamepass sitemi konusunda Xbox avantajlı. PS ise oyun donanımları kısmında önde bence. VR gelirse bu nesile hoş olur ki avantaj bence. Türkiye'de sırf Gamepass için bile Xbox alınır. Kişisel yorumumdur bu linçlemeyin.

Playstation özel oyun avantajını kaybedecek gibi gözüküyor zamanla Microsoft bu alanda güzel hamleler yapıyor. Oyun fiyatları ve Gamepass sitemi konusunda Xbox avantajlı. PS ise oyun donanımları kısmında önde bence. VR gelirse bu nesile hoş olur ki avantaj bence. Türkiye'de sırf Gamepass için bile Xbox alınır. Kişisel yorumumdur bu linçlemeyin.
Bu dediğiniz çoğu yoksul ülkeler için geçerli. Yoksa gelişmiş ülkelerde Xbox pek de cazip değil. Genel olarak gene PS tarafı tercih ediliyor.

Oyuna ayıracağı bütçesi az olan veya özel oyunlara ilgisi olmayan kişi için Xbox. Oyuna ayıracak bütçesi olan veya özel oyunları oynamak isteyen kişi için PlayStation. Bu nesilde de böyle devam edecek gibi. DS4 Xbox One kontrolcülerine göre konfor olarak geride kalıyordu onu biraz düzeltip oldukça güzel özellikler eklendiği için kontrolcü kısmında PlayStation önde diye düşünüyorum.

Bu dediğiniz çoğu yoksul ülkeler için geçerli.
Sayılara bakınca pek öyle gözükmüyor. Xbox'ın en çok sattığı kıta Kuzey Amerika.

Bu fakirlik, iyi-kötü yön meselesi değil. ABD'de birçok kişi oyunculukta en iyi noktalarını X 360'de yaşadı, o yüzden böyle başladı böyle devam ediyor meselesi var.

PS çoğu zaman olduğu gibi daha fazla satacak. Özellikle bizim gibi ülkelerde haklı olarak fanboyları daha fazla, Xbox'dan 10 sene önce pazara girdiler Türkiye'de.

Demek istediğim, çoğu kişi bu forumda olduğu gibi en dip noktasına kadar artı-eksi bakmıyor.
Hardcore dediğimiz oyuncu kitlesi de PC varsa yanına doğal olarak PS alıyor.

Sayılara bakınca pek öyle gözükmüyor. Xbox'ın en çok sattığı kıta Kuzey Amerika.
Emin misin "en çok sattığı" yerin Kuzey Amerika olduğuna? Ben pek öyle olduğunu sanmıyorum da. Kaynağım da bu:
Ekran Görüntüsü (454).png
Uzun lafın kısası, genel olarak PS satışı daha yüksek. Ve normal olarak kullanımı da.

Emin misin "en çok sattığı" yerin Kuzey Amerika olduğuna? Ben pek öyle olduğunu sanmıyorum da. Kaynağım da bu:
Eki Görüntüle 962995Uzun lafın kısası, genel olarak PS satışı daha yüksek. Ve normal olarak kullanımı da.
Kendini kurtarma çabası. En fakir yerler Xbox almış, görsel ortada. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı