Yeni Sistemde Mavi Ekran Sorunu

• Konuyu başlatan Wero
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 2B
W

Wero

Ziyaretçi
Yeni PC aldım ama burnumdan getirdi resmen. Sürekli mavi ekran alıp duruyorum. Hata kodları da değişiyor sürekli. PFN_LIST_CORRUPT, MEMORY_MANAGEMENT bazen de IRQL ile başlayan bir hata. Her şeyi yaptım denedim netice yok. BIOS’u en son sürüme güncelledim. RAM’leri 2-4 şeklinde taktım ama sonuç aynı. Format mı atsam? İnternetten biraz araştırdım, Windows çökmüştür falan yazıyor. Bir de buraya danışmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun yüksek ihtimal RAM kaynaklı görünüyor. Ama kullanıcının belirlediği ayarlarda sorunu tetiklemiş olabilir. Yabancı kaynakları biraz araştırdım sorun birden çok sebepten kaynaklı olduğundan kesin bir çözüm bulamamışlar.
Format çekmemişsen çek diyecektim. Çekmişsin madem o zaman onu es geçebiliriz. Minidump hatanın ntoskrnl.exe kaynaklı olduğunu işaret ediyor. Sürücülerden herhangi bir eksik veya ünlem yok değil mi?
BIOS güncel. BIOS’tan sadece RAM’leri 3000MHz’e aldım başka da bir şey yapmadım. Windows ayarları kısmında sadece oturum açma ünlemi bulunuyor. Onun da pek alakası yoktur heralde. Yeni bir format atsam sorun düzelebilir mi?

Bir müddet hem işlemciyi hem de RAM'leri fabrika ayarlarında kullan. Eğer problem çıkmazsa buna yapmış olduğun BIOS ayarlarının sebep olduğu ortaya çıkar. Artık 3000 MHz yaparken RAM voltajını elle değiştirmen mi gerekir yoksa seçtiğin RAM profilini mi değiştirmen gerekir; bunu anlamak için senin kendin ayrı ayrı denemeler yapman lazım.

Bir müddet hem işlemciyi hem de RAM'leri fabrika ayarlarında kullan. Eğer problem çıkmazsa buna yapmış olduğun BIOS ayarlarının sebep olduğu ortaya çıkar. Artık 3000 MHz yaparken RAM voltajını elle değiştirmen mi gerekir yoksa Seçtiğin RAM profilini mi değiştirmen gerekir bunu anlamak için senin kendin ayrı ayrı denemen lazım.
RAM stok hızdayken de oluyordu. BIOS üzerinde “Profile 1” bulunuyor. Bununla birlikte 3000MHz’e aldım. Güç seçeneklerinde Nihai Performans modunu seçmiştim ve işlemci 4-4.2GHz arasında gidip geliyordu. Sıcaklıkları da fena değildi ortalama boşta 40-42 derece idi. Akşam yaklaşık 2,5-3 saat sonra format atacağım. Eğer devam ederse stok hızlarda devam edeceğim. Hata kodlarında MEMORY_MANAGEMENT yazınca RAM’den şüphelendim açıkçası.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı