Yeni toplanan R7 5800X sistem kapandı ve daha açılmadı

wexoek

Centipat
Daha fazla  
Son 1-2 haftadır forumda PC toplayacağıma dair bilgiler edinip ona göre ürün sipariş etmiştim. Hepsi geldikten sonra sistemi bilirkişiyle birlikte kurduk ve çalıştı. PC 30-40 Dakika açık kaldı ve eve gideceğim için kapattım. Daha sonra eve geldim ve sadece güç kablosu takılıyken tekrar çalıştırdım ve açıldı. Daha sonra kendim düğmesine basıp kapattım ve masaya kurmak için donanımları hazırladım. Her şeyi hallettikten sonra PC'yi tekrar açtım, çalıştı ve 10-15dk boyunca hiçbir şeye dokunmadığım halde kendi kendine sistem birden kapandı ve tekrar açmaya çalışsam da açılmadı. Power tuşuna bastığım zaman sanki kasadan bir ses geliyor (galiba PSU'dan) böyle tık sesi gibi ya da çıt sesi gibi bir şey. Acaba bu PSU'nun kendini korumaya almasının sesi mi yoksa PSU arızalı mı iade mi edeyim? Sorun nedir anlamadım. Anakart mı PSU mu sorunlu?

Geçiçi olarak sistemin açılmasını görmek için eski bir hard diskim takılı sistemde.
Anakart: MSI X570-A Pro
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X
İşlemci sıvı soğutucu: Cooler Master Masterliquid 240ML V2 RGB
Ram: GSKILL RipjawsV 32GB (2X16)
PSU: Corsair Rm850X +80 Gold
Kasa: Darkflash dls480

Psu güç tuşunu kapatıp güç kablosunu da söktükten sonra bilgisayarın açma tuşuna birkaç kez basar mısınız? Varsa statik elektriği alalım önce. Ardından kasa eğer halı vb bir şeye temas ediyor mu yoksa tertemiz hiçbir şeye temas etmeden yalnızca masada mı duruyor? Yalıtımını sağlayın. Tekrar güç tuşuna basın ve ardından kabloyu takıp psu güç tuşunu açık konuma getirin. Tüm kablolama sağlam ve RAM'ler yerine sağlam şekilde takılı ise çalıştırın. Sonucu yazın.

Eğer yine açılmazsa bu sefer yine statik elektriği alın ve güç kablosunu takmadan evvel bios pilini çıkarıp takın. Böylece BIOS resetleme yapmış olacağız.

Aklıma gelen bir diğer şey de evin elektrik tesisatı. Ama bu uzun bir konu tabi. Sadece şunu soracağım kalitesiz veya eski bir uzatma grup prize mi bağlı bilgisayar? Öyle ise onu sökün direkt normal ve sağlam prizden güç alın.

Psu güç tuşunu kapatıp güç kablosunu da söktükten sonra bilgisayarın açma tuşuna birkaç kez basar mısınız? Varsa statik elektriği alalım önce. Ardından kasa eğer halı vb bir şeye temas ediyor mu yoksa tertemiz hiçbir şeye temas etmeden yalnızca masada mı duruyor? Yalıtımını sağlayın. Tekrar güç tuşuna basın ve ardından kabloyu takıp psu güç tuşunu açık konuma getirin. Tüm kablolama sağlam ve RAM'ler yerine sağlam şekilde takılı ise çalıştırın. Sonucu yazın.

Eğer yine açılmazsa bu sefer yine statik elektriği alın ve güç kablosunu takmadan evvel bios pilini çıkarıp takın. Böylece BIOS resetleme yapmış olacağız.

Aklıma gelen bir diğer şey de evin elektrik tesisatı. Ama bu uzun bir konu tabi. Sadece şunu soracağım kalitesiz veya eski bir uzatma grup prize mi bağlı bilgisayar? Öyle ise onu sökün direkt normal ve sağlam prizden güç alın.
İlk dediğiniz kısımdaki işlemleri dün yaptım ama halının üzerindeydi. Bunu düşünmemiştim çünkü PC direkt masanın üzerindeyken kendi kendine kapandı.

Eğer dediklerinizi yapmama rağmen yine aynı durum olursa anakart veya PSU'da arıza mı vardır diyebiliriz. Tüm ürünler sıfır olduğu için buna çok zor ihtimal veriyorum ama belli de olmayabilir.

Bir de güç tuşuna basınca PSU'dan gelen tık sesi akım koruma gibi bir şey mi?

İlk dediğiniz kısımdaki işlemleri dün yaptım ama halının üzerindeydi. Bunu düşünmemiştim çünkü PC direkt masanın üzerindeyken kendi kendine kapandı.

Eğer dediklerinizi yapmama rağmen yine aynı durum olursa anakart veya PSU'da arıza mı vardır diyebiliriz. Tüm ürünler sıfır olduğu için buna çok zor ihtimal veriyorum ama belli de olmayabilir.

Bir de güç tuşuna basınca PSU'dan gelen tık sesi akım koruma gibi bir şey mi?
Bir yerde kısa devre olabilir direkt koruma devreye girip psu kapanıyor olabilir. Bence komple kasadan söküp uzay montajla çalıştırmak lazım. Tamamen izole olsun iletken şeylerden ve statik elektriği alarak başla.

Bir yerde kısa devre olabilir direkt koruma devreye girip psu kapanıyor olabilir. Bence komple kasadan söküp uzay montajla çalıştırmak lazım. Tamamen izole olsun iletken şeylerden ve statik elektriği alarak başla.
Tamamdır öyle yapacağım, teşekkür ederim dostum. Denedikten sonra sakıncası yoksa seni etiketleyip bilgi veririm. Yarın Başka bir PSU ile deneyeceğiz ama denemeden önce uzay montaj yapacağız.

@TeknoAdam Merhaba, Bugün mühendis bir abimle sistemi inceledik. Kendi güç kaynağını getirip denedi ve sistem yine çalışmadı. Sonra işlemciyi çıkartınca çalıştı ve geri takınca tekrar çalışmadı. Anakartta sorun var dedi ama benim aklıma daha sonra anakartımın 2. ve 3. nesil amd işlemcileri desteklediği geldi... Yani işlemcim 5. nesil olduğu için bios update yapmadığım anakart onu kabul etmiyor olabilir gibi geldi. En son ihtimal ise işlemci arızalıdır diye düşünüyoruz ama pek öyle değil gibi. Senin yorumun nedir dostum?

Son düzenleme:
Benim de aklıma geldi ama buraya gelip yazmamışım. İki ihtimal var dediğin gibi biri işlemci biri de BIOS desteği. İşlemciyi sökünce çalıştı dediğin kısmı bana biraz açman lazım. Başka bir model işlemci mi taktınız ne yaptınız?

Şimdi öneri olarak öncelikle işlemcini söküp pinlerine bakmanı istiyorum. İşlemciye yandan bakarak herhangi bir pin yamulması var mı yok mu onu kontrol et. Eğer işlemcide bir sorun görünmüyorsa BIOS Flash işlemi ile güncelleme yapabilirsin. Kullanma kılavuzundan ekran görüntüsü ekliyorum incelersin. Hatta Technopat'tan rehberi de var ona da bakmalısın daha iyi anlamak için.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220930_235148_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20220930_235148_com.google.android.apps.docs.jpg
    50,9 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Benim de aklıma geldi ama buraya gelip yazmamışım. İki ihtimal var dediğin gibi biri işlemci biri de BIOS desteği. İşlemciyi sökünce çalıştı dediğin kısmı bana biraz açman lazım. Başka bir model işlemci mi taktınız ne yaptınız?
Anakarta güç gitti ve çalıştı. PSU engelliyordu ya. Engellememiş gücü sanırım. Bu kısımda ben yoktum öyle dedi bana.

Şimdi öneri olarak öncelikle işlemcini söküp pinlerine bakmanı istiyorum. İşlemciye yandan bakarak herhangi bir pin yamulması var mı yok mu onu kontrol et. Eğer işlemcide bir sorun görünmüyorsa BIOS Flash işlemi ile güncelleme yapabilirsin. Kullanma kılavuzundan ekran görüntüsü ekliyorum incelersin. Hatta Technopat'tan rehberi de var ona da bakmalısın daha iyi anlamak için.
Pinlerinde hiçbir sorun yok. Kontrol ettim normal görünüyor. Bu arada bugün technopat bios flashe baktım. Çok iyi özellikmiş cidden, hayat kurtarıyor desek yeridir. anakart gelince direkt olarak yapacağım bir işlem olacak.

Ama benim merak ettiğim ilk başta 30-40dk çalıştı evde de 10-15dk çalıştı ve niye kapandı o zaman. Uyumsuzluk olsaydı hiç açılmazdı sanırım değil mi?

Son düzenleme:
Evet BIOS desteklemese hiç açılmazdı bu doğru ama ben yine de son sürümü yükleyip ardından resetlemenizi öneririm. CPU olmadan anakart start alamaz. Ordaki çalışma nasıl olmuş bir sorun detaylı.

Geri
Yukarı