Yeni toplanan Vega 56 sistem açılmıyor

purplenoise

Decapat
İyi akşamlar. Dün bilgisayarı topladım, sistemi kurdum hiçbir problem yoktu 5 saat çalıştı. bBugun bilgisayari açtım 6 saat calıştı. League of Legends oynadim, en son Apex Online'a girdim. Isı değerleri normaldi. Bir anda bilgisayar kapandi. Güçten kestim bekledim açmaya çalıştım. 1 saniyeliğine açılıyor fanlar tam dönüyor ve kapanıyor. 1 saniye bile sürmüyor yaklaşık 0.7 saniye anında kapanıyor.

Anakartta sorun yok sanırım çünkü LED'leri yanıyor. Şu an ekran kartını çıkardım sorunsuz şekilde açıldı 15 dk'dır ekran kartsız çalışıyor. Koku yok, aşırı sıcaklık yok. Daha yepyeni bilgisayar. Ekran kartını anakarta baglamadan güce taksam sonra anakarta bağlasam elektrik boşalır ve çalışır mi? Lütfen yardımcı olun, ekran kartı mı yandı?
  • Asus TUF Gaming B450M Pro
  • Adata XPG 3000MHz 2x8 GB
  • AMS Ryzen 5 2600x stok fan
  • Sapphire Nitro+ RX Vega 56
  • Adata M.2 120 GB SSD
  • 4x12mm fan
  • 750W Coolermaster gold PSU
  • 1 TB HDD

İlk öncelikle RAM'lerinizi tek tek takarak bir deneyin bir sıkıntı gözükmüyorsa eğer imkanınız varsa ekran kartını başka bir sisteme takıp deneyin. Bir sıkıntı burada da gözükmüyor ise PSU deneyin bunda da bir sorun yoksa ana kartınızın slotunda bir sıkıntı yaşanmıştır.Çünkü bu olayın benzeri geçen gün başıma geldi sorunun ekran kartında ve RAM'ler de olduğunu sandım ama sorun RAM slotlarındaymış.

Güç kaynağının kablosunu üniteden ayırın ve sigortasından kapatıp kasanızdaki güç düğmesine 10 sn kadar basılı tutun. Ardından anakartınızın üzerinde bulunan Jumperları 3 saniye kısa devre yapıp sistemi başlatmayı deneyin.

İlk öncelikle RAM'lerinizi tek tek takarak bir deneyin bir sıkıntı gözükmüyorsa eğer imkanınız varsa ekran kartını başka bir sisteme takıp deneyin. Bir sıkıntı burada da gözükmüyor ise PSU deneyin bunda da bir sorun yoksa ana kartınızın slotunda bir sıkıntı yaşanmıştır.Çünkü bu olayın benzeri geçen gün başıma geldi sorunun ekran kartında ve RAM'ler de olduğunu sandım ama sorun RAM slotlarındaymış.
Denedim maalesef çalışmadı
Güç kaynağının kablosunu üniteden ayırın ve sigortasından kapatıp kasanızdaki güç düğmesine 10 sn kadar basılı tutun. Ardından anakartınızın üzerinde bulunan Jumperları 3 saniye kısa devre yapıp sistemi başlatmayı deneyin.
Denedim maalesef çalışmadı. Ekran kartının güç kablolarını takmadan yalnız anakarta bağlı şekilde çalıştırdığımda logosunun ışığı yanıyor. O vaziyette güç kablosunu temas ettirdiğim an bilgisayar kapanıyor. Herhangi bir çıtlama sesi olmadan

Başka prizde denediniz mi ?

Bilgisayarı açıp anakartın altındaki prinç tabanlıklara temas edan birşey var mı baktınız mı ?
Başka prizde denedim. Sonuç aynı. Anakartın arkasında temas eden yalnızca bu kablo var. Herhangi bir pirince temas ediyor mu dikkat etmedim. Sorunun PSU dan kaynaklandığını düşünmüyorum ama olabilirde. Çok canımı sıktı..
Başka prizde denedim. Sonuç aynı. Anakartın arkasında temas eden yalnızca bu kablo var. Herhangi bir pirince temas ediyor mu dikkat etmedim. Sorunun PSU dan kaynaklandığını düşünmüyorum ama olabilirde. Çok canımı sıktı..
Resim yükleyemiyorum boyuttan dolayı. Anakart arkasından işlemcinin güç kablosunu bağladım çoğu sistemde olduğu gibi

Vega kartlarda güç beslemesini 2 ayrı kabloyla yapılması gerektiği gibi bir yazı okumuştum aynı kablodan güç veriyorsan bu yüzden de yapabilir
Şimdi denedim maalesef sonuç aynı. 6+2 pin kablolarla deniyorum 8 pin kablo işlemciye bağlı. başka 8 pin kablo yok kablodan dolayı sorun olacağını zannetmiyorum. Çevremde şuan masaüstu bilgisayarı olan yok o yüzden ekran kartını yada PSU yu deneyemiyorum. Bence sorun ekran kartında. Ekran kartı takılı değil iken yada anakarta bağlı ve güç kablolari takılı olmadığında sorunsuz çalışıyor. Koku yok anormal ses yok. Sorunu tespit edip kargo ile garantiye yollamak zorundayım. bu benim en az 20 günümü alır demek. O yüzden bir sonuca ulaşmam lazım.

Şimdi denedim maalesef sonuç aynı. 6+2 pin kablolarla deniyorum 8 pin kablo işlemciye bağlı. başka 8 pin kablo yok kablodan dolayı sorun olacağını zannetmiyorum. Çevremde şuan masaüstu bilgisayarı olan yok o yüzden ekran kartını yada PSU yu deneyemiyorum. Bence sorun ekran kartında. Ekran kartı takılı değil iken yada anakarta bağlı ve güç kablolari takılı olmadığında sorunsuz çalışıyor. Koku yok anormal ses yok. Sorunu tespit edip kargo ile garantiye yollamak zorundayım. bu benim en az 20 günümü alır demek. O yüzden bir sonuca ulaşmam lazım.
Ekran kartsız çalıştığını belirtmişsin 15 dakika sıkıntısız çalışmaya devam etmiş. Sorunun ekran kartında görünüyor.

Ekran kartsız çalıştığını belirtmişsin 15 dakika sıkıntısız çalışmaya devam etmiş. Sorunun ekran kartında görünüyor.
Bazı arkadaşlarım sorunun PSU da olduğunda ısrarcılar o yüzden buraya da yazmak istedim. Yarın kargo ile ekran kartını yollayacağım. Umarım sorun ekran kartındadır ekran kartı değişimi ile hallolur. Başka bileşenlerde sorun çıkarsa yollaması, gelmesi en az 1 ayımı alacak

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı