Yerli konsol yapmak mümkün mü?

@Wqxte
Erzurum kötü bir oyun. Sırf Türk yapımı diye dandik bir oyunu destekleyecek değilim. Kötü oyuna kötü demek lazım diğer türlü gelişim olmaz. Hazır asetler kullanıp arkaya türkü koymak ile oyun yapılmıyor.
Avrupada bir yapımcı oyun yaparken bir türke göre daha rahat, çünkü adamların altyapısı var. Türkiyede oyun altyapısı yok. Sınırlı ve az bütçeyle ne kadar güzel bir oyun bekliyorsun.

@Blackrawen Ne kadar kötü olursa olsun sonuna kadar destekleyin demiyorum zaten. Ama 0 destek + acayip linç yapacaksan neden türklerden oyun çıkmıyor diye zırlamayacaksınız.

Nezamandır şunu düşünüyordum.
Aklıma getirdiniz tekrar.

5 büyük üninin bütün öğrenci, prof, araştırmacıları, doç, dr, yüksek müh, normal müh.
Bir araya toplasak kimseden habersiz.

Intel AMD vs ABD Çin'den vs adamlar ayartsak gizlice semiconductorlardan.

Devletin bile haberi olmadan cihazlar alınsa özel yatırımcılar ile.

Bir laborantta arge başlasa.

Uzmanlarca bir pıc ne bileyim basit bir denetleyiciden başlansa.

Öncüsü olsak.

Zamanka mimari gelişir zaten.

Proje falanda çalarız özel hacker grup üyeleri ile deepweb Intel AMD NVIDIA sızıntı gibi hayal edin.
İş içinde webden gizli haberleşere 1000 kişilik bir ekip ile bütün bu saydığım kişiler dahil olacak.

Proje belirbi bir noktaya geldiğinde piyasaya açısla.
Siyaset tarafını boş verin şimdi.

Hayal edelim kendi 4090'a 14900K'ya SD8gen 3'e rakip çipimiz.
Arada ekstra KDV ÖTV vesayir yok.
Kendi dramlarımız.
Kendi boin transistör kapasitörlerimiz.

Sonra zamanla panel üretimi kendi oledlerimiz düşünsene HDR 10 base 12 bit 4K 5000TL.

Tabii bütün çalışma kendine ait yeni bir global ARM veya özel bir X86'dan farklı olmayacak yani yazılım uyumluluğuna ihtiyaç olmayacak aynı mimariye uygun tasarlanacak.
AM5 sokete bizimkini takıcan özel driver DLL neyse kurcan çalışcak.

Aynı şekilde atıyorum 8G3N3 CPU bozultu telefonda reballing sök bizimkini tak driverini at çalışsın misali.

Sonra Monster xmg gamegarj MSI gibi tongfan Clevo değil Full all donanım bize ait laptoplar anakarttaki ses entegresine kadar.

Terledim heyecandan.

Beyin göçü durdumamız lazım.

Gideni getirmemiz lazım.
Devle sızmak lazım eğitim ve bilişim sistemi eğitimini düzeltmek yeni bilgileri hocaları öncüleri ve uzmanları ABD'den Çin'den getirmek lazım bu adamları.

Parmağım yoruldu yeter.

Avrupada bir yapımcı oyun yaparken bir türke göre daha rahat, çünkü adamların altyapısı var. Türkiyede oyun altyapısı yok. Sınırlı ve az bütçeyle ne kadar güzel bir oyun bekliyorsun.

@Blackrawen Ne kadar kötü olursa olsun sonuna kadar destekleyin demiyorum zaten. Ama 0 destek + acayip linç yapacaksan neden türklerden oyun çıkmıyor diye zırlamayacaksınız.
Yoo Türklerden gayet iyi oyunlar çıkıyor. Örneğin Mayhem Brawler zevkle oynadığım bir oyun aynı şekilde Castle of Alchemists'te öyle New Cycle'ı söylemiyorum bile muhteşem, ayrıca şu an çok tatlı bir indie Türk oyununun da beta testerı oldum gayet iyi ilerliyor. Sektörün gelişmesi için iyi olan, eğitimli ve bilgili olan ekiplere destek olunmalı, para için saçma sapan bir oyun yapıp milliyetçilikten para kazanmaya çalışan birisini değil.

Bu ülkede isteseler neler neler yapılırda, bir seçim için araba bile yaptılar bunun da altyapısı yoktu ve patladılar, konsolda da ilk başta patlayacaklar ama ileride çok daha iyisi neden olmasın? Tek sıkıntı konsol yapılırda oyunlarda kesin patlarız.

Yeni konular

Geri
Yukarı