Yetkisini açıkça kötüye kullanan Technopat yetkilileri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu durum için bir sistem yapılması planlanıyor. Yani üyelerin yaşlarını tespit etmek sizin de bildiğiniz gibi şu anki sistemde oldukça zor. Buna yönelik sistemler düşünülüyor.
Üye direkt 12 yaşındayım şu tarihte 13 olacağım diyor. Özel bir uyarı verilip 13 yaşına girene kadar cezalı kalabilir.
Fakat normal bir atıyorum yazım yanlışı raporu gönderdiniz ve olumlu/olumsuz cevap gelmedi ya da raporladığınız mesaja bir işlem yapılmadıysa bu durumla alakalı rapor atabilirsiniz. Emin olun moderatöre neden bu raporla ilgilenmediğinin hesabı sorulacaktır.
Rapor sistemini meşgul etmekten ceza alıyoruz bu seferde. 3 saatte bir rapor attığımız zaman.

Yetkili bir birey olarak konuya bir cevabınız var mı, öneriniz yahut çözüme yonelik bir reaksiyonunuz? Aksi taktirde siz gelin, birbirinize destek çıkın diye açılmadı bu konu. Üyelere sunuldu. Hatta mümkünse gidin, sadece çözüm odaklı mesajlarınızı getirin. Hala gelip mesaj yazma yüzünü bulabiliyorsunuz. Ceza kabak gibi duruyor profilimde.
Konuya yazmazsak "ilgilenmiyor", yazarsak da "çözüm sunmuyor" oluyoruz. Ben size durumu açıklıyorum. Ki yani raporunuz incelenmiş, sonuca bağlanmış. Cezanız inceleyenler tarafından doğru bulunmuş. Bu durumda ne olmasını bekliyorsunuz?

Konuyla alakalı olduğu sürece de istediğim bir konuya üye olarak yazma hakkım var. Buna karışabilecek bir güç bulunmuyor.

Gerçi doğru, ceza hatalı değildir, moderasyon haklıdır.
Böyle bir tutum olsaydı kimsenin cezası kaldırılmazdı. Hangi cezaların kaldırıldığını biliyorsunuz da böyle ithamlarda bulunabiliyorsunuz ki?

Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmanız ne kadar doğru?

Dediğim gibi, ceza adına bir argüman sunulabilir mi?
Cezanız birçok kişi tarafından incelenmiş ve uygun görülmüş ki cezanıza bakan oldukça tecrübeli moderatörler de mevcut. Yani ben de onlara katılıyorum. Bu konuda nasıl bir argüman bekliyorsunuz? Kullandığınız üslup doğru değil. Bu bir yanlış bilgi cezası değil ki size kaynak göstereyim.

Rapor sistemini meşgul etmekten ceza alıyoruz bu seferde. 3 saatte bir rapor attığımız zaman.
Böyle bir konuda bunla ilgili ceza almazsınız. Alırsanız da bilet sistemini kullanıp iki cezayı veren moderatöre de gerekli uyarının verilmesini sağlarsınız.

Yaş konusunda iste dediğim gibi bazı sistemler düşünülüyor.

"Uygunsuz üslup" sözcüğünü sadece argo veya kötü sözden ibaret sanmak da ayrı bir boyut. "Atatürkçülüğünüze tüküreyim" yazmak yerine atıyorum "Bir de Atatürkçüyüm diye geçiniyorsunuz" diye yazabilirdiniz.

Eğer itiraz konusunda haksızlık veya ilgisizlik yaşandıysa, bunun gereği zaten yapılacaktır.

Konuya yazmazsak "ilgilenmiyor", yazarsak da "çözüm1 sunmuyor" oluyoruz. Ben size durumu açıklıyorum. Ki yani raporunuz incelenmiş, sonuca bağlanmış. Cezanız inceleyenler tarafından doğru bulunmuş. Bu durumda ne olmasını bekliyorsunuz?
Size hitap etmiyorum o alıntıda.
Konuyla alakalı olduğu sürece de istediğim bir konuya üye olarak yazma hakkım var. Buna karışabilecek bir güç bulunmuyor.
Yetkili iseniz belirli sorumluluklarınız olur. Mesela işinizi yaparsınız, laf yetiştirmek yerine. Ama dediğim gibi size ithaf etmiyorum o alintida.
Böyle bir tutum olsaydı kimsenin cezası kaldırılmazdı. Hangi cezaların kaldırıldığını biliyorsunuz da böyle ithamlarda bulunabiliyorsunuz ki?

Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmanız ne kadar doğru?
Gerçekten düpedüz bir hata olduğu zaman kaldırılıyor sadece, aksi durumda "biz karar verdik, uyarı doğru" deyip geçiyorsunuz. Yıllardır gözlemlediğim tutumunuz bu.
Cezanız birçok kişi tarafından incelenmiş ve uygun görülmüş ki cezanıza bakan oldukça tecrübeli moderatörler de mevcut. Yani ben de onlara katılıyorum. Bu konuda nasıl bir argüman bekliyorsunuz? Kullandığınız üslup doğru değil. Bu bir yanlış bilgi cezası değil ki size kaynak göstereyim.
En azından rapor yoluyla size ulaştığımda bunları söyleyebilirsiniz değil mi?

Ayrıca en ufak üslup sıkıntısı yok o mesajda. Olağan ve sıradan bir dil kullanıyorum. Benimsediği ideolojiyi benimseme şeklini eleştiriyorum sadece. Ki üye sonradan R yapıp fikirlerini değiştirdi, ben de meseleyi uzatmadım. Belki de başından beri aynıydı fikirleri bilemiyorum.

Uygunsuz olan şey "tükürmem" mi? Nedir tam olarak? Agresif tutumumun konuyu ana başlıktan saptıracak olması mı?

"Üslup" sözcüğünü sadece argo veya kötü sözden ibaret sanmak da ayrı bir boyut. "Atatürkçülüğünüze tüküreyim" yazmak yerine atıyorum "Bir de Atatürkçüyüm diye geçiniyorsunuz" diye yazabilirdiniz.
İkisi arasındaki tek fark birinin agresif, diğerinin de alttan alıyor olması. Üslupla alakalı hiçbir şey yok. Kişinin tutumuna ceza veriyorsunuz. :D

Yetkili iseniz belirli sorumluluklarınız olur. Mesela işinizi yaparsınız, laf yetiştirmek yerine. Ama dediğim gibi size ithaf etmiyorum o alintida.
İşimi yapmadığımı nereden çıkartıyorsunuz mesela?

Burada yapılan şey "laf yetiştirmek" olduğunu söylüyorsunuz. Sonrasında cevap verilmeyince de "ilgilenilmiyor" diyorsunuz. Ben bu paradoksu anlamıyorum. Cevap istiyorsunuz, verince de "laf yetiştirme" diyorsunuz.

Gerçekten düpedüz bir hata olduğu zaman kaldırılıyor sadece, aksi durumda "biz karar verdik, uyarı doğru" deyip geçiyorsunuz. Yıllardır gözlemlediğim tutumunuz bu.
İtiraz raporunuz inceleniyor, cezayı veren kişi tarafından değil. Ondan sonra bir hata olduğu düşünülüyorsa ceza kaldırıyor, düşünülmüyorsa ceza duruyor.

En azından rapor yoluyla size ulaştığımda bunları söyleyebilirsiniz değil mi?
İncelediğimde bugün bu konuyla attığınız hem profil mesajı hem de itiraz raporuna cevap verilmiş.

Ayrıca en ufak üslup sıkıntısı yok o mesajda. Olağan ve sıradan bir dil kullanıyorum. Benimsediği ideolojiyi benimseme şeklini eleştiriyorum sadece. Ki üye sonradan R yapıp fikirlerini değiştirdi, ben de meseleyi uzatmadım. Belki de başından beri aynıydı fikirleri bilemiyorum.

Uygunsuz olan şey "tükürmem" mi? Nedir tam olarak? Agresif tutumumun konuyu ana başlıktan saptıracak olması mı?
O cümleyi orada daha uygun bir dille söyleseniz sorun olmazdı. Lakin agresif bir tavırla konuyu kızıştıracak şekilde söylemek konuyu kaosa sürekler ve konuda karmaşalar artar.

Moderatörlerin bu tür durumları çok gördüğü için konu çalışmadan bu tür şeylere müdahale ediyor zaten.

İkisi arasındaki tek fark birinin agresif, diğerinin de alttan alıyor olması. Üslupla alakalı hiçbir şey yok. Kişinin tutumuna ceza veriyorsunuz. :D
Üslup denilen şey zaten anlatma biçimidir. Siz bir cümleyi birisine çok nazik bir dille de anlatabilirsiniz, çok agresif bir şekilde de. Uygunsuz üslup için illa küfür etmeniz gerekmiyor.

"Uygunsuz üslup" uyarısını aldığınız vakit "lütfen mesajlarınızda kullandığınız üsluba dikkat ediniz." mesajıyla karşılaşıyorsunuz. Burada herhangi bir "kötü söz kullanmayın, argo kullanmayın, küfür etmeyin." yazmıyor.

Sizin karşı tarafa yazacağınız herhangi bir agresif, kışkırtıcı, aşağılayıcı kelimeler karşı tarafı da tetikleyecektir. Siz karşı tarafa kötü söz söylediğiniz için değil, uygunsuz bir anlatış biçimi kullandığınız için uyarı aldınız.

Emin olun size yazdığım gibi belirtseydiniz, kimse size uyarı vermezdi. Olay tamamen anlatış biçiminden ibaret.

Sizin kafanızdaki şekile göre Sosyal'i şekillendirsek, burası "Sosyal" değil, insanların stres atmaya geldiği bir yer olurdu.

İşimi yapmadığımı nereden çıkartıyorsunuz mesela?

Burada yapılan şey "laf yetiştirmek" olduğunu söylüyorsunuz. Sonrasında cevap verilmeyince de "ilgilenilmiyor" diyorsunuz. Ben bu paradoksu anlamıyorum. Cevap istiyorsunuz, verince de "laf yetiştirme" diyorsunuz.
Hocam sizi alintilamadim diyorum, neden inatla üstünüze alınıyorsunuz? Siz zaten konunun başından beri mesajlarıma cevap vermiyor musunuz? Size söyleyecek bir şeyim yok ki zaten.
İncelediğimde bugün bu konuyla attığınız hem profil mesajı hem de itiraz raporuna cevap verilmiş.
Bir de profil mesaji meselesi var tabi, unutmuşuz onu. O da ayrı bir mesele. O niye silindi mesela? Silindiyse uygunsuz bir şey vardır, ceza verilir. Madem uygunsuz bir durum var neden ceza verilmedi?

Ayrıca incelemekten kastım bu değil. Ben de rapora reddedildi atar geçerim, sonra da "inceledik" derim. Milletin aklıyla dalga geçmeyin.
O cümleyi orada daha uygun bir dille söyleseniz sorun olmazdı. Lakin agresif bir tavırla konuyu kızıştıracak şekilde söylemek konuyu kaosa sürekler ve konuda karmaşalar artar.
Artmadı, artmaz da. Bunun dengesini kuracak kapasitede bir insan olduğumu düşünüyorum. "Ya konu kızışırsa? diyerek ceza vermeyip üyelere bir şans tanırsınız bundan sonra, nasıl olur?

Bu mesajla da uygunsuz bir üslup olmadığını kendi ağzınızla söylediniz. Üslupta bir hata varsa tartışılır bir mesele olmaz, direkt cezasını verirsin. Eğer itiraz gelirse de bambaşka yerlerden verdiğiniz cezayı savunmazsınız. Mesela artık "kavga çıkabilirdi" boyutuna geçtiniz. Verdiğiniz cezanın arkasında durun en azından.
Sizin karşı tarafa yazacağınız herhangi bir agresif, kışkırtıcı, aşağılayıcı kelimeler karşı tarafı da tetikleyecektir. Siz karşı tarafa kötü söz söylediğiniz için değil, uygunsuz bir anlatış biçimi kullandığınız için uyarı aldınız.
Yukarıda cevabi verildi, bakarsınız.
Emin olun size yazdığım gibi belirtseydiniz, kimse size uyarı vermezdi. Olay tamamen anlatış biçiminden ibaret.
Benim agresif olup olamayacağıma başkası tarafından nasıl karar verilebilir? Olası sonuçlarından bahsediyorsunuz, konudan sapılmayacağını belirtiyorum. Eğer saparsa o zaman ceza verirsiniz. Zaten uygunsuz üslup meselesinin de olayı budur değil mi, gereksiz mesaja kayar bir noktadan sonra. :) O zaman üyeleri durdurursun, gereken neyse yaparsın.

Siz agresif bir mesaj yazacaksınız, üye size agresif karşılık verecek, birbirinize agresif mesaj yazdığınız için karşılıklı uyarı alacaksınız, konu bambaşka yerlere gittiği için ya konu kilitlenecek ya da çoğu kişi uyarı alacak. Bu size adil geliyor mu?

Olabildiğince tartışma çıkmadan, tartışma çıkarabilecek mesajları silmeye özen gösteriyoruz. Tartışma çıktıktan sonra mesajları silmenin kimseye faydası yok.

Siz agresif bir mesaj yazmadan "böyle Atatürkçülük mü olur?" yazsaydınız, üye size agresif cevap verseydi, uyarıyı üye alırdı. Böyle bir sonuçta konu tartışmaya dönmüyor, herkes mutlu oluyor. Anlaşılamayacak ne var bilmiyorum.

Siz agresif bir mesaj yazacaksınız, üye size agresif karşılık verecek, birbirinize agresif mesaj yazdığınız için karşılıklı uyarı alacaksınız, konu bambaşka yerlere gittiği için ya konu kilitlenecek ya da çoğu kişi uyarı alacak. Bu size adil geliyor mu?
Kilitlenecek dediğimi hatırlamıyorum. Niyet okuyarak ceza verilmemeli diyorum. Bir üye eyleme geçerse o zaman cezasını verirsin. "Mesele ana konudan sapmasın diye" ceza mı verilir? Asıl bu mu adil olan?
Olabildiğince tartışma çıkmadan, tartışma çıkarabilecek mesajları silmeye özen gösteriyoruz. Tartışma çıktıktan sonra mesajları silmenin kimseye faydası yok.
O zaman dediğiniz gibi silin, ceza vermeyin. Yasımız başımız gelmiş üyeleriz. Herhalde mesajımızın neden silindiğini anlarız. Anlamazsak da size danışırız, ana konudan sapıyor gibiydiniz sildik dersiniz. Olur biter.
Siz agresif bir mesaj yazmadan "böyle Atatürkçülük mü olur?" yazsaydınız, üye size agresif cevap verseydi, uyarıyı üye alırdı. Böyle bir sonuçta konu tartışmaya dönmüyor, herkes mutlu oluyor. Anlaşılamayacak ne var bilmiyorum.
Peki ceza almasaydim "Bu üye neden ceza almadı?" diye itiraz edilecek miydi size? Kim soracaktı? Tartışma devam bile etmemiş. Üye geri adım atmış, üstüne gitmemişim, konu kapanmış.

Şimdi ise sayfalarca konu altında itiraz ediyorum size. Daha mı iyi oldu? Mutlu muyuz?

İş "what if?"lerle ilerlemiyor, o yola girmeyin.

Bir de profil mesaji meselesi var tabi, unutmuşuz onu. O da ayrı bir mesele. O niye silindi mesela? Silindiyse uygunsuz bir şey vardır, ceza verilir. Madem uygunsuz bir durum var neden ceza verilmedi?
Profil mesajı ve altına eklediğiniz cevap mesajı üslup olarak uygun görülmedi ve bu sebeple kaldırıldı. Bazen kullanıcılar da kendine sormalı ne yazdım da bu profil mesajı moderasyon tarafından kaldırıldı diye.

Uyarınıza gelelim. Uyarınızın haksız olduğunu düşünebilirsiniz, itiraz edebilirsiniz, incelemeler yapılır ve sonuca ulaşılır. Buradaki sonuç: Siz üslubunuzun uygun olduğunu düşünseniz dahi "Sosyal" için uygun olmadığı, bu sebeple uyarı almanız ve bu uyarının doğru olduğu. Uyarı verilmesinin amacı da şudur: Kullanıcının aynı hatayı bir daha yapmaması için uyarılmasıdır. Siz de bundan sonraki mesajlarınızda aynı üslubu kullanmamaya dikkat edersiniz.

Sosyal'deki doğru üslup anlayışıyla sizlerin doğru üslup anlayışı değişebilir. Sizin için doğru gelebilir ama Sosyal için değildir.

Neyse, profil mesajlarını silerken hiçbir uyarıda bulunmadı moderator. Ağrına gittiği için sildi yani mesajları. Ceza da vermedi profil mesajıma. Veremez zaten. Ha vermemesi ve üstüne silmesi de haksız olduğunu kanıtlıyor, bari bir işi tam yapsa değil mi? Madem cezalik bir durum yok neden profil mesajımı siliyorsun? Rezillik.
Uyarı verilmesi gereken bir profil mesajını uyarısız sildiğimizde bunun hesabı sorulmuyor mu sanıyorsunuz acaba? Hani uyarı vermeyince yetkiyi kötüye kullanıyoruz ya bu fark edilmiyor mu mesela? Uyarısız silme ile uyarılı silme arasında fark edilme açısından hiçbir fark yok yani uyarı vermekten korkan kişi o profil mesajını silmekten de korkacaktır mantıken. Aksine uyarı vermemeyi tercih ettik ancak siz bundan bile olay çıkarmayı başarabiliyorsunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı