YGS ve LYS için ders çalışma tavsiyeleri

11. sınıfa geçip bunları dert etmen iyi bir şey. Çalışırsan bir yerlere gelirsin :) Biraz yoğun olacak ama aşağıya yazdıklarımı yaparsan ileride rahat edersin.

-Matematikten 9-10. sınıf konularını tekrar edip eksiğinin çok olduğu yerden bol soru çöz. Trigonometriden eksiğin yoksa bile hız kazanmak ve oturtmak için bol soru çöz.
-Geometriden üçgenleri çok iyi çalış. Dörtgenler ve diğer çokgenlerde fazla zorlanmazsın. Bence sadece üçgen çalışsan da olur.
-Fizikte elektrik çok önemli, onu iyi öğren. Atışları, hareketi tekrar et.
-Biyolojiyi baştan sona tekrar edip az da olsa test çözebilirsin.
-Kimyadan mol kavramı önemlidir, her zaman kullanılıyor onu iyi bil.
-Türkçe'den arada paragraf çöz.

NOT: Sayısalcı olduğunu düşünerek yazdım. Eşit ağırlıkçıysan matematik ve geometride dediğimi yapabilirsin, fen kısmında YGS çalışırsın. Edebiyat yazın nasıl çalışılır bilmiyorum.

Kendine haftalık bitireceğin konuları içeren bir program hazırla ve az da olsa çalışmaya başla. Alıştıktan sonra çalışmadığın zaman kötü hissedeceksin. Kendini sıkmadan çalışmaya bak.
Sayısalcıyım ve teşekkür ediyorum fikirleriniz için.

Hepiniz zaman ayırdınız açtığım konuya öncelikle teşekkür ediyorum. Bu konuya benzer başka bir konu açılırsa, o konuya bu konuyu link olarak atarsak benim durumumdaki arkadaşlara yardım olmuş oluruz. Anladığım şu ki kafamdaki sorunlarımı yenmem lazım. Bir çok dert ettiğim sorunum var. Ayrıyetten bilgisayar bağımlısıyım. Bundan kurtulmam lazım. Bundan kurtulmak için aranızda kütüphanede çalış, dershanede çalış, arkadaşlarınla birlikte çalış vb. fikirler verdiniz. Dershanem başlayınca dışarıda aktif olarak daha iyi bir şekilde çalışabileceğim. Asosyalliği yenmem lazım tabii bunun için ilk önce. Telefon kullanmıyorum belki bu benim tek artımdır ders çalışmaya kafamı verebilmek için. Ayrıyetten kitap okumam lazım. Sayısalcıyım. Bunu neden başta söylemedim bir fikrim yok. 9. ve 10. sınıfın sayısal derslerini günlük 1-2 saat tekrar edip üstlerine soru çözeceğim. Zaten bu 1-2 saat gittikçe artacaktır gayretimle. Allah'ın izniyle inşallah kötü düşüncelerimi yener güzelce sınava hazırlanabilirim. Duanızı eksit etmemenizi istiyorum. Teşekkürler hepinize. :)

Merhaba ben de 11 e geçtim sayısal okuyorum. 9 ve 10. Sınıf fizik kimya biyoloji matematik geometri hepsini tekrar etmek istiyorum çünkü eksikliklerim var. Şimdiye kadar tatil yaptık yattık yeter, ben bu derslere nasıl çalışmalıyım? Yazarak öğrenmek daha iyi gibi fakat not almaya başladım mı defterdeki ve kitaptaki şeylerin aynısını yazıyorum bu da biraz vakit kaybı oluyor gibi ve çok çalışamıyorum 1 saat sonra elim yoruluyor sıkılıyorum. 9. Ve 10. Sınıf defterlerim ve kaynak kitaplarım duruyor. Nasıl çalışmalıyım yardımcı olur musunuz ? Yazın 9 ve 10 un sayısal derslerini eksiksiz bitirmek istiyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun, hayırlı akşamlar.

Merhaba ben de 11 e geçtim sayısal okuyorum. 9 ve 10. Sınıf fizik kimya biyoloji matematik geometri hepsini tekrar etmek istiyorum çünkü eksikliklerim var. Şimdiye kadar tatil yaptık yattık yeter, ben bu derslere nasıl çalışmalıyım? Yazarak öğrenmek daha iyi gibi fakat not almaya başladım mı defterdeki ve kitaptaki şeylerin aynısını yazıyorum bu da biraz vakit kaybı oluyor gibi ve çok çalışamıyorum 1 saat sonra elim yoruluyor sıkılıyorum. 9. Ve 10. Sınıf defterlerim ve kaynak kitaplarım duruyor. Nasıl çalışmalıyım yardımcı olur musunuz ? Yazın 9 ve 10 un sayısal derslerini eksiksiz bitirmek istiyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun, hayırlı akşamlar.

Öncelikle kafan da çalışmayı bir oturt. Yani gerçekten çalışmak istiyor musun önce kendine bunu sor. Gel gelelim nasıl çalışacağına. Öncelikle seçe içinde kullandığın not tuttuğun defterlerini baştan sona oku. Kaç kez bitirdiğinin bir önemi yok anlayana, hatta ezberleyene kadar oku kardeşim. Konu anlatımlı kitaplar al ve o kitapta yazan notu ilk önce bir deftere yaz ordan çalış. Böylelikle hem okumuş üzerine yazmış ve tekrar etmiş oldun. Ardından test çözmeye bak. Çözemediğin olursa boşverme işaretle etrafında o dersten iyi anlayan kim varsa ona git ve sürekli sor. Yoksa okulların açılmasına kadar bekle hocalarına birikmiş bir şekilde sor. Sürekli yazmaya alışırsan artık yorulmuyorsun, sana şöyle söyliyeyim kardeşim ben önceden 5 dakika yazı yazamazdım elime ağrılar girerdi, bunun üzerine 2 dakika yazdım bıraktım tekrar 2 dakika yazdım ve gün geçtikçe 3 - 4 dakika ekleyerek tekrar ettim şimdi 2 saat aralıksız yazı yazabiliyorum.

Sırf tercih zamanı gelip çattığında elindeki puanla hiç bir x* yazamayacağını defalarca farketme duygusu bile insanı aziz yapar. Keşke yolun başında ve ortalarında bu duygudan birer dal alabilseydik.

x* : Argoda dışkı.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı