YGS ve LYS için ders çalışma tavsiyeleri

Yaz tatilini değerlendir. Öncelikle kendine haftalık program yap, ders ders çalışacağın konuları belirle. Ben konu anlatımlı kitaptan tekrar yapıp soru bankasından test çözerek ilerliyorum ama eğer senin konu eksiğin çoksa, konuyu bilmiyorsan videoyla gitmen daha iyi olacaktır. Videolar içins güzel kaynaklar var. YouTube'tan istediğin konuyu sonuna "TeknoFem" yazarak aratırsan ulaşabilirsin.

Bunu herkes söyler ama ben de söyleyeyim: Eğer YGS'den üniversite tercihi yapmayacaksan LYS'ye önem ver. YGS ile LYS arasında 2-2,5 ay var ve LYS konuları YGS konularından kat kat fazla. YGS'de yorum yapma ve hız ön plana çıkıyor ama LYS'de bilgi. İkisini bir arada götürmen gerekiyor.

Bir de hangi alandan sınava girmeyi planlıyorsun? Çalışınca yapılmayacak şey değil ama bugüne kadar sayısal dersleri tam olarak görmediysen sayısaldan gireceksen canını yakabilir. Bunu hevesini kırmak için değil bilmen için söylüyorum.

Yaz tatilini değerlendir. Öncelikle kendine haftalık program yap, ders ders çalışacağın konuları belirle. Ben konu anlatımlı kitaptan tekrar yapıp soru bankasından test çözerek ilerliyorum ama eğer senin konu eksiğin çoksa, konuyu bilmiyorsan videoyla gitmen daha iyi olacaktır. Videolar içins güzel kaynaklar var. YouTube'tan istediğin konuyu sonuna "TeknoFem" yazarak aratırsan ulaşabilirsin.

Bunu herkes söyler ama ben de söyleyeyim: Eğer YGS'den üniversite tercihi yapmayacaksan LYS'ye önem ver. YGS ile LYS arasında 2-2,5 ay var ve LYS konuları YGS konularından kat kat fazla. YGS'de yorum yapma ve hız ön plana çıkıyor ama LYS'de bilgi. İkisini bir arada götürmen gerekiyor.

Bir de hangi alandan sınava girmeyi planlıyorsun? Çalışınca yapılmayacak şey değil ama bugüne kadar sayısal dersleri tam olarak görmediysen sayısaldan gireceksen canını yakabilir. Bunu hevesini kırmak için değil bilmen için söylüyorum.

Malesef matematik bölümüm matematikten alıyor. Ve ilk okul matematiği ile geldim bu zamana kadar.

Bak bunu yaparsan kardeşim başarırsın. Kim ne derse desin. Sen ilk önce kapasitene göre çalış. Yoksa hiç kalkmasan bile boş.
YGS ve LYS için ders çalışma tavsiyeleri

Çok haklısın çünkü sen ilk gün diyelim 30 dakika çalışıyorsun belki ben 10 dakika çalışabileceğim. Bu konu da çok güzel bir yazı yazmışsınız teşekkürler. Peki canım kardeşim önerebileceğiniz bir yayın bir internet üzerinden ders veren site var mı?

Malesef matematik bölümüm matematikten alıyor. Ve ilk okul matematiği ile geldim bu zamana kadar.

O zaman şimdiden temeli atmaya başla. Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyolojiden sorumlu olduğun konulara bak ve ona göre dediğim gibi kendine haftalık çalışma programı yap. İlk günden saatlerce çalışmaya başlayamazsın ama birkaç gün sonra alışır çalışma saatini artırırsan sene içinde yararını görürsün. Meslek liselerinde bildiğim kadarıyla 9. sınıfta sayısal görülüyor onun dışında yok. Eğer öyleyse çok sıkı çalışman gerekiyor.

Belki iyi bir tavsiye değil ama eşit ağırlıkta istediğin bir meslek varsa eşit ağırlığa yönelip o alanda çalışman daha iyi sonuç getirebilir.

O zaman şimdiden temeli atmaya başla. Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyolojiden sorumlu olduğun konulara bak ve ona göre dediğim gibi kendine haftalık çalışma programı yap. İlk günden saatlerce çalışmaya başlayamazsın ama birkaç gün sonra alışır çalışma saatini artırırsan sene içinde yararını görürsün. Meslek liselerinde bildiğim kadarıyla 9. sınıfta sayısal görülüyor onun dışında yok. Eğer öyleyse çok sıkı çalışman gerekiyor.

Belki iyi bir tavsiye değil ama eşit ağırlıkta istediğin bir meslek varsa eşit ağırlığa yönelip o alanda çalışman daha iyi sonuç getirebilir.

Peki nerden bakacağım bize bu konular hakkın da bilgi veren de olmadı. Sadece MFnin Matematik ve Fen olduğunu biliyorum onun haricinde YGS 3 - 4 Türkçe yani sözel olduğunu biliyorum çok cahilim biliyorum fakat bugüne kadar ne öğrettiler ne de bir şey var dediler bende bilemediğim için araştırmadım şimdi en azından duyduğum için araştırmaya çalışıyorum.

Yayın olarak fark etmez pek fakat single takılacaksın anlaşılan o yüzden matematik olarak Güray Küçük Yada kartezyen yayınları seni götürebilir. Özelikle Kartezyen yayınlarını araştır diğerleri konusunda pek bilgim yok ama zaten 1 yayın seni kurtarmaz yani.

Yayın olarak fark etmez pek fakat single takılacaksın anlaşılan o yüzden matematik olarak Güray Küçük Yada kartezyen yayınları seni götürebilir. Özelikle Kartezyen yayınlarını araştır diğerleri konusunda pek bilgim yok ama zaten 1 yayın seni kurtarmaz yani.

Yok en çok benim durumuma hangi yayınlar destek olabilir diye merak ediyorum da.

Peki nerden bakacağım bize bu konular hakkın da bilgi veren de olmadı. Sadece MFnin Matematik ve Fen olduğunu biliyorum onun haricinde YGS 3 - 4 Türkçe yani sözel olduğunu biliyorum çok cahilim biliyorum fakat bugüne kadar ne öğrettiler ne de bir şey var dediler bende bilemediğim için araştırmadım şimdi en azından duyduğum için araştırmaya çalışıyorum.

Bilgilendireyim: Öncelikle Mart ayında YGS'ye gireceksin. Bu sınav 6,7,8,9 ve bazı 10. sınıf konularını kapsıyor ve her dersten sorumlusun. 160 soru 160 dakika. Her ders 40 soru. Bu sınavda hızlı düşünüp yorumlamak ön plana çıkıyor. YGS-1 Mat ağırlıklı, YGS-2 Fen ağırlıklı puan. Daha sonra Haziran ayında LYS oturumlarına gireceksin. Mat-Geo'ya girdikten 1 hafta sonra Fen oturumuna gireceksin. İstersen diğer oturumlara da girebilirsin para verip kaydolarak. Matematik kitapçığını verecekler 50 soru 75 dakika. bitince onu alıp Geometri verecekler 30 soru 60 dakika. 1 hafta sonra fen sınavında her ders 30'ar soru sırasıyla Fizik, Kimya, Biyoloji verecekler. Her biri için süre 45'er dakika.

Hepsinden sonra puanların hesaplanacak. YGS yaklaşık %40, LYS %60 etkiliyor. Buna ek olarak okuldan OBP denilen saçma bir puan gelecek. Yani okul ortalamanın belli bir kısmı puan olarak eklenecek. MF-3 tıp eczacılık gibi alanlar için, MF-4'se mühendislik gibi alanlar için.

LYS çok daha önemli bir sınav ve bilgi sınavı. Yorumdan çok direkt olarak bilgi soruyorlar.

Ders konularına şuradan ulaşabilirsin: Liselerde Sayısal Ders Konuları - HEDEF BAŞARI Sınav ve Yaşam Rehberi

Başlangıç için kitaplar bilmiyorum, kötü tavsiye vermek istemem. Fem'in YGS Matematik 1 İlk Adım'ını önerirler genelde ama nasıl olduğunu bilmiyorum. Sanırım her ders için Fem'in ilk adım kitabı var. Onları inceleyebilirsin.

Bu arada sana tavsiyem Geometriye bir an önce başlaman. Geometride teoremleri özellikleri bilmek soru çözdürmüyor. Çok soru çözüp bakış açını genişletmen gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı