YGS ve LYS için ders çalışma tavsiyeleri

Bilgilendireyim: Öncelikle Mart ayında YGS'ye gireceksin. Bu sınav 6,7,8,9 ve bazı 10. sınıf konularını kapsıyor ve her dersten sorumlusun. 160 soru 160 dakika. Her ders 40 soru. Bu sınavda hızlı düşünüp yorumlamak ön plana çıkıyor. YGS-1 Mat ağırlıklı, YGS-2 Fen ağırlıklı puan. Daha sonra Haziran ayında LYS oturumlarına gireceksin. Mat-Geo'ya girdikten 1 hafta sonra Fen oturumuna gireceksin. İstersen diğer oturumlara da girebilirsin para verip kaydolarak. Matematik kitapçığını verecekler 50 soru 75 dakika. bitince onu alıp Geometri verecekler 30 soru 60 dakika. 1 hafta sonra fen sınavında her ders 30'ar soru sırasıyla Fizik, Kimya, Biyoloji verecekler. Her biri için süre 45'er dakika.

Hepsinden sonra puanların hesaplanacak. YGS yaklaşık %40, LYS %60 etkiliyor. Buna ek olarak okuldan OBP denilen saçma bir puan gelecek. Yani okul ortalamanın belli bir kısmı puan olarak eklenecek. MF-3 tıp eczacılık gibi alanlar için, MF-4'se mühendislik gibi alanlar için.

LYS çok daha önemli bir sınav ve bilgi sınavı. Yorumdan çok direkt olarak bilgi soruyorlar.

Ders konularına şuradan ulaşabilirsin: Liselerde Sayısal Ders Konuları - HEDEF BAŞARI Sınav ve Yaşam Rehberi

Başlangıç için kitaplar bilmiyorum, kötü tavsiye vermek istemem. Fem'in YGS Matematik 1 İlk Adım'ını önerirler genelde ama nasıl olduğunu bilmiyorum. Sanırım her ders için Fem'in ilk adım kitabı var. Onları inceleyebilirsin.

Bu arada sana tavsiyem Geometriye bir an önce başlaman. Geometride teoremleri özellikleri bilmek soru çözdürmüyor. Çok soru çözüp bakış açını genişletmen gerekiyor.

Bilgilendirme için minnettarm çok ama çok teşekkür ederim sizlere gerçekten iyiki varsınız. O kadar uğraşıp yazmışsınız gerçekten çok teşekkürler.

@Jok Dostum verdiğim Kartezyen Ve Güray Küçük yayınları matematik konusunda sana fena bir destek olur hatta kartezyeni çözdüğünde iyiki önermişsin diyeceksin.

Peki kardeşim bunlar soru bankası mı, yoksa konu anlatımlı kitap mı?

Ders çalışacağım diye sosyal aktivitelerden kesinlikle geri kalma. Sinemaya git, arkadaşlarınla otur. Ama bilgisayarı kesinlikle açma.

Bendede ayni sorun var staj yerindeki patron erken çıkmama izin verdi ama iscilet usta olan bana sana puanini düşük veririz sinifta kalirsin yada patrona soyleriz isimize yaramiyorsun deriz gidersin dedi napmaliyim yardim edin

Ünivetsitede okurken odtü de okuyan bir arkadaşın sözü gelir aklıma hep. Öğrencilerimede sorarım hep. Üniversite kazanmanın yolu nedir diye. Hiç birisi bilemez tabiki :) İşin sırrı odtü'lü arkadaşımında söylediği gibi -biraz kaba bir tabir kusura bakmayın şimdiden- eşşek gibi çalışmaktır. Başka yolu yok maalesef. Güzel üniversiteleri ve güzel bölümleri kazanan insanlara bakarsanız eğer hepsi zamanında eşşek gibi ders çalışmışlardır. Öyle çok çalışmak falan değil yani işin özü :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı