YKS'ye girecekler için şahsi tavsiyelerim

Karokan54

Decapat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Cpu: Ryzen 7 3700x
Gpu: Asus ROG Strix GeForce RTX 2060 Super Evo
Anakart: ROG CROSSHAIR VIII FORMULA
Ram: Corsair Vengeance RGB PRO 32GB 3600Mhz(4x8)
SSD: Adata XPG Gammix S50 1TB
PSU: Corsair HX1200 1200Watt

Mouse: Razer Deathadder V2Pro,
Klavye: Kemove K68
Meslek
Öğrenci
Bu yazıda YKS çalışırken bana çok yardımcı olan kendimce mutlaka yapılmasını gerekli gördüğüm şeyleri anlatacağım. Söz edeceklerimden bazıları YKS'ye son 4-5 hafta kala görüp keşke baştan yapsaymışım dediğim şeylerden oluşuyor. Umarım okurlar için yararlı olur.

1. Bir defter edinin ve bir bölümüne ders ders hangi konularınızın eksik olduğunu not alın. Altta belirteceğim rutinde ve YKS takibinizde oldukça faydalı olacaktır.

1.1 Programlı, saati saatine çalışmaktan verim alamayanlar için söylüyorum bunu. Haftalık bir rutin programı oluşturun. Mesela pazartesi okuldan sonra 1 saat dinlen, AYT kimya eksik konu çalışması, AYT fizik soru çözümü, TYT mat deneme çözümü, TYT Türkçe 20 paragraf gibi gibi. Günlere ve okul ders programınıza göre bu rutini olusturabilirsiniz.

1.2 Defterin ilk sayfalarını derslerce ayırıp sürekli zorlandığınız şeyleri kendi cümleleriniz ile not alın.

1.3 Zaman dilimlerini iyi kontrol edin ve hedefler koyun. Sınava 60 gün kala eksik konum kalmayacak, sadece deneme ve tekrar yapacağım gibi.

2. Kendimce çoğu YouTube hocasından hatta çoğu okul hocasından konuları daha iyi anlatan ÇAP Vaf'ı edinin. Fen lisesi çıkışlıyım ama fizigi ben buradan öğrendim. Biyolojisine gerek yok. Mutlaka alınması gereken AYT fizik ve AYT kimya. Bu kalitede hoca çok zor bulursunuz.

3. Kunduz kullanın. Hocalara Wp'de soru atmaya, okulda soru sormaya çekinenler veya sıra bekleyip zaman harcamak istemeyenler için 10 numara uygulama. Zaman tasarrufu açısında cidden çok iyi. Bazen yanlış çözenler vs. oluyor ancak telafisi yine hızlı.

4. Bu belki de en önemlisi. Bilgisayarı hayatınızdan 1 sene çıkarın. Ya da ailenizin denetiminde kullanın. İste konu videosu izleyeceğiniz zaman şu şu süre için ailenizi bilgilendirin sonrasında kapansın. Bilgisayar son senenizde size ders dışında sadece zaman kaybettirir. Bizzat yaşadım. Kendinize ne kadar hakim olursanız olun bırakın bilgisayarı. 1 sene PC kullanmaktansa iyi sıralama yapmayı tercih edin. Kısaca sınav senesi sadece sınav çalışın.

5. Okul zamanı uyku düzeninize dikkat edin. Derslerdeki verimliliğinizi çok dusurur. Bu 12. sınıf 2.dönem icin cok gecerli degil. Dersler olmuyor. Ve zaman cidden çok pahalanıyor.
Ekstra tavsiyem, bu verimliliğimi çok arttırıyordu, okuldan geldikten sonra 1 saat uyuyun. Ben okuldan gelince o an fark etmesem de yorgun oluyordum. Uyumayıp derse başlayınca verim alamıyordum cidden. Bayağı yardımcı oldu bu bana.

6. Kendinize dikkat edin. Hasta olmaktan titizlikle kaçının. Bunlar çok fazla zaman kaybı yaratıyor.

7. Tüm bunların yanında kendinize haftada bir gün belli saatler arasında zaman ayırın. Dizinizi filminizi izleyin. Hobilerinizle uğraşın. Tavsiyemce yine PC kullanmayın, oyun oynamayın. (sınava son 2-3 ay icin gecerli degil.)

Ekstra şeyler aklıma gelirse ve sınav dönemi not defterimi bulursam eklerim. Sizce eksik veya yanlış bir şey söylediysem belirtin.

10. sınıf bittikten sonra düzenli olarak TYT denemeleri çözmek eklenebilir. 12. sınıfta da konular bitince veya bitmeye yaklaşınca branş denemeleri çözmek eksiklere bakmak çok çok şey katabilir. Benim aklıma bunlar geldi.
Evet onların zaten olması lazım.

2018'de mezun olup yerleşen birisi olarak arkadaşların önerilerine şunları da ekleyeyim:
  • Umutsuz ve bıkkın hissedeceğiniz bir yer illa ki olacak, işte burası kırılma noktanız. Burada salarsanız toplayamazsınız.
  • Arkadaş ortamlarınıza ve partner işlerine dikkat edin. Sizinle aynı çalışma zihniyetine sahip kişilerle gezinin.
  • Bilmediğiniz konunun sorusunu çözmeye çalışmayın, sonra çözemeyince moraliniz bozulur.
  • Düzenli ortamda çalışın, altını çizeceğim diye de boya badana yapmayın.
  • Rakiplerinizin kuyusunu kazmayın, onlar çok çalışıyorsa siz daha çok çalışın.
  • Anlamadığınız konu olursa ve anlamanız kısa sürmeyecekse, üstünde çok fazla debelenip zaman kaybetmeyin. Sonra dönersiniz.
  • TikTok'tan vs. motivasyon videoları izlemeyin.
  • Sayısal öğrencisiyseniz tarih, coğrafya gibi derslerin kaynaklarını almayın. Sadece para israfı.
  • Bol bol deneme çözün, ben 1 ay kala sadece fizikten neredeyse 1000 kadar deneme sorusu çözmüştüm.
Ve benim için en önemlileri:
  • Ders çalışacağım diye kendinizi dışarıdan soyutlamayın. Arada arkadaşlarınızla gezin, yiyip için. Elleriniz hep kalem değil arada sevgilinizin elini de tutsun.
  • Okumak için üniversite okumayın, aksi takdirde sadece zaman kaybedersiniz. Kaportacı ve tesisatçılar da milletvekili kadar para kazanabiliyor. Kendinizi bilin.
Teşekkür ettim.

BONUS
  • Çoğu liseli gibi kapüşonlu hırka giyip gece gündüz onunla gezmeyin. Tipinize, giyiminize de dikkat edin. Zamanında benim olduğum gibi olmayın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı