İnceleme Yüksek Kaliteli Akıllı Monitör: Samsung Odyssey G7 (LS32BG700EUXUF)

Merhaba, sizlere uzun süredir kullandığım, gerçekten kaliteli ve fiyat performansı açısından oldukça uygun bir monitör tavsiyesi sunacağım: Samsung Odyssey G7.
Bu monitör, benim deneyimlediğim kadarıyla hem üstün kaliteyi hem de uygun fiyatı bir arada sunuyor.

1708069512308.png

Birçoğunuz Samsung'un Odyssey ürünlerini biliyordur, fakat bu ürün biraz farklı. Tam model numarası LS32BG700EUXUF olarak geçmektedir.
Özelliklerine gelecek olursak, 32 inçlik 4K (3840x2160) çözünürlüğe sahip ve 144 Hz yenileme hızına sahip bir IPS panele sahiptir. Bu ürünü diğerlerinden farklı kılan en önemli özellik ise Samsung'un Odyssey serilerinde kullandığı VA panel yerine IPS panel kullanmasıdır. Görüntü kalitesi, düşük gecikme süresi ve renk doğruluğu, IPS panel ile birlikte ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, Samsung genellikle AMD FreeSync'i tercih ederken, bu modelde sertifikalı NVIDIA G-SYNC desteği de bulunmaktadır.

Başka bir önemli özellik ise Samsung'un üst seviye televizyonlarında kullandığı işletim sistemini bu monitörde kullanmasıdır. Bu işletim sistemi sayesinde bir bilgisayara ihtiyaç duymadan Cloud oyunculuğunu desteklemektedir. Aynı zamanda Netflix, Prime Video, Disney+ gibi uygulamaları yükleyebilir ve akıllı televizyon gibi kullanabilirsiniz
1708070053032.png

Sevdiğim bir diğer özellik ise oyun konsollarını tanıması ve kendini optimize edebilmesidir. Şu anda PS5 cihazım takılı ve 4K 120 Hz HDR ve VRR destekli kullanabiliyorum. Ayrıca, oyun konsolu kapalıyken arayüzden konsolu açabilir ve monitörün yanında gelen akıllı kumanda ile PS5 arayüzünü kontrol edebilirsiniz.

1708070633409.png

RGB düşkünleri için, hem arkasında hem de önünde kontrol edilebilir ışıklar bulunmaktadır. Dilerseniz CoreSync adlı özelliği ile bu ışıkları ekrandaki renklere göre çalışmasını sağlayabilirsiniz, tıpkı Ambilight teknolojisi gibi.

1708070796555.png

Eğer benim gibi yazılımcıysanız veya pivot ihtiyacınız varsa, ayarlanabilir pivot özelliği de bulunmaktadır.
1708070896743.png

Girişlere geldiğinizde, 2 adet HDMI 2.1, 1 adet Display Port 1.4, 1 adet USB 3.2 Gen 1, 3.5mm ses çıkışı ve 1 adet 1000 Mbps Ethernet girişi bulunmaktadır.

Bu sayede birçok cihazınızı monitöre bağlayabilirsiniz. Benim gibi ses sisteminiz varsa, monitörün ses çıkışına bağlayarak tüm cihazlarınızda ses sisteminizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca, kumandası olduğu için sesi kumanda üzerinden kontrol edebilirsiniz. Kablosuz kulaklık kullanıyorsanız, Bluetooth 5.2 sayesinde bağlantı kurabilirsiniz. Monitörde Wi-Fi 5 desteği de bulunmaktadır, ama isterseniz ethernet girişinden 1000 Mbps'ye kadar bağlanarak kesintisiz ve kayıpsız kullanım sağlayabilirsiniz. Eğer bulut oyunları oynuyorsanız, bu sayede ping sorunu yaşamazsınız. Ayrıca, oyuncular için ek olarak Game Bar özelliği de bulunmaktadır.

1708071584251.png

Eksik Yönleri

Wi-Fi 5 yerine Wi-Fi 6 tercih edilebilirdi. Aynı şekilde, Bluetooth 5.2 yerine Bluetooth 5.3 kullanılabilirdi.
144 Hz yerine 165 veya 240 Hz gibi daha yüksek yenileme hızları tercih edilebilirdi.
Güç tüketimi G sınıfı yerine daha düşük olabilirdi.
Curved (eğimli) ekrana sahip olabilirdi. Ancak, curved monitörlerden geçiş yapanlar için ilk zamanlar biraz alışma süreci yaşanabilir.
Bu özelliklere sahip daha büyük ekran seçenekleri sunulabilirdi. (Bu özelliklerde sadece 28 ve 32 inç mevcut.)
Çerçeve ve ayakların malzeme kalitesi daha yüksek olabilirdi.

Tüm Özellikler:
Ekran:
  • Ekran Boyutu (İnç): 31.5 inç
  • Ekran Boyutu (cm): 80.1 cm
  • Ekran Çözünürlüğü: 3840x2160 piksel (4K UHD)
  • Ekran Teknolojisi: IPS
  • Yenileme Hızı: 144 Hz
  • Ekran En-Boy Oranı: 16:9
  • Piksel Yoğunluğu: 140 PPI
  • Piksel Aralığı: 0.182 mm
  • Kontrast Oranı (Statik): 1000:1
  • Parlaklık (Tipik): 350 cd/m²
  • Parlaklık (Maks): 1000 cd/m²
  • Tepki Süresi: 1 ms
  • Renk Sayısı: 1.07 Milyar
  • Renk Derinliği: 10 (8 bit+A-FRC) bit
  • Ekran Panel Tipi: Düz (Flat)
  • İzleme Açısı Yatay (H): 178 º
  • İzleme Açısı Dikey (V): 178 º
  • DCI-P3 Desteği: Var
  • DCI-P3 Kapsamı: %95
Ekran Özellikleri:
  • AMD FreeSync
  • HDR (High Dynamic Range)
  • Adaptive-Sync
  • NVIDIA G-SYNC Compatible (Uyumlu)
  • HDR10+
  • HDR 10+ Gaming
  • HDR10
  • Mavi Işık Filtresi (Blue Light Filter)
  • AMD FreeSync Premium
  • AMD FreeSync Premium Pro
  • Titreşimi Azaltma (Flicker-free)
Diğer Ekran Özellikleri:
  • Işık Sensörü
  • Arka Aydınlatma
  • DisplayHDR 400
  • Black Equalizer
  • Düşük Input Lag Modu
  • Samsung CoreSync Arka Aydınlatma
  • Uzaktan Kumanda
  • Yansımasız (Anti-glare)
Akıllı Monitör Özellikleri:
  • Wi-Fi 5
  • Bluetooth 5.2
  • DLNA
  • Ekran Yansıtma
  • Google Duo
  • Microsoft Office 365
  • Netflix
  • Prime Video
  • Samsung Smart Hub
  • Samsung SmartThings
  • Ses Yansıtma
  • Tizen İşletim Sistemi
  • USB Video/Ses/Fotoğraf Oynatma
  • YouTube
Bağlantılar:
  • HDMI: Var (2 adet, HDMI 2.1)
  • DisplayPort (DP): Var (1 adet, DP 1.4)
  • USB-A (Type-A) Hub: Var (2 adet, USB 3.2 Gen 1)
  • USB-B (Type-B) Besleme (Upstream): Var
  • Kulaklık Çıkış (3.5mm): Var
  • Kensington Kilidi: Var
Stant:
  • Yukarı-Aşağı Eğme (Tilt): Var
  • Tilt Aralığı (-): -9 º
  • Tilt Aralığı (+): +13 º
  • Sağa-Sola Döndürme (Swivel): Var
  • Swivel Aralığı (-): -15 º
  • Swivel Aralığı (+): +15 º
  • Yatay-Dikey Döndürme (Pivot): Var (90 º)
  • Yükseklik Ayarı: Var (120 mm)
  • Stant Rengi: Siyah
Tasarım & Boyutlar:
  • Ekran Genişliği (Standlı): 714.6 mm
  • Ekran Yüksekliği (Standlı): 602.6 mm
  • Ekran Derinliği (Standlı): 311.1 mm
  • Ekran Genişliği: 714.6 mm
  • Ekran Yüksekliği: 441.1 mm
  • Ekran Derinliği: 125.9 mm
  • Ekran Ağırlığı: 6.4 kg
  • Ekran Ağırlığı (Standlı): 8.3 kg
  • Ön Çerçeve Rengi: Siyah
  • Arka Kapak Rengi: Siyah
  • VESA Desteği: Var (100x100 mm)
Güç:
  • SDR Enerji Tüketim Sınıfı (A-G): G
  • SDR Güç Tüketimi (1000h): 33 kWh
  • HDR Enerji Tüketim Sınıfı (A-G): G
  • HDR Güç Tüketimi (1000h): 61 kWh
  • Güç Tüketimi (Bekleme): 0.5 W

Dosya Ekleri

• 1708070053931.png
    1708070053931.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 52
Estağfurullah, kamerada bu şekil gözüküyor fakat gözle bakınca bu kadar belirgin değil. Beni rahatsız etmiyor açıkçası.

IMG_0047.jpeg

ben de bugün sipariş ettim monitörü :) hem ps5 için hem de pc için kullanacağım. 28 inç 2k monitörden geçiyorum. bi soru soracağım, bilgisayarda oyunları 2kda oynarsam kötü gözükür mü sizce? çünkü kartım rx 6750 xt. 1440p ekran kartı

ben de bugün sipariş ettim monitörü :) hem ps5 için hem de pc için kullanacağım. 28 inç 2k monitörden geçiyorum. bi soru soracağım, bilgisayarda oyunları 2kda oynarsam kötü gözükür mü sizce? çünkü kartım rx 6750 xt. 1440p ekran kartı
27-28inç monitörlerde 1080p ve 2k çözünürlükler hiç kötü gözükmüyor. Bundan önceki monitörüm de 27inç 1080p idi ve oyun performansından memnundum.

Yok hocam sorunsuz. Ama bilginiz olsun 27 değilde 28 inç var bunda. Alacağınız 27 ise smart olmayabilir.
Evet doğru 28 inch olanı düşünüyorum. İkinci el satan biri var da temiz diyor uyarsa alıcam. Bir de adamda PC yokmuş PS varmış. Hiç kullanmadım PS daha önce. PS5'te nasıl kontrol ediyoruz monitörü, böyle bir imkan var mı? (Ölü Pixel vs.)

Geri
Yukarı