Yunanistan-Türkiye savaşı mı çıkacak?

Hem biz hem onlar korkağız. Böyle saçma düşünceler kurmaya bayılan 2 milletiz. Hiçbir olay çıkmaz biz ve Yunan arasında. Eğer o kadar cesur olsaydık (iki millet içinde konuşuyorum.) ilk yozlaşmış politikacılarımızı hallederdik. Onların TV programlarını seyretseniz, öyle paranoyak şeyler söylüyorlar ki akıl almaz. Bu kadar tarih dolu 2 ülkenin, 2 milletin şuan ki durumlarının böyle olması çok acı çok...

Senelerdir çıkacak olan o meşhur savaş...

Dünya 100 yıl öncesi gibi değil. Siz savaşlar iki devlet arasında olur diye düşünüyorsunuz ama öyle değil, en iyi örneği Ukrayna'da iste. Diger uluslararası örgütler veya ülkeler doğrudan mudahele etmese bile verecekleri askeri yardımlar neticesinde Rusya gibi çamura saplanirsin. Hele ki mudahele ettikleri zaman gir girebiliyorsan bakalım Yunan'a maksimum bir hafta içinde Ankara'da ne bayrağı sallanıyor gör.

Senelerdir çıkacak olan o meşhur savaş...

Dünya 100 yıl öncesi gibi değil. Siz savaşlar iki devlet arasında olur diye düşünüyorsunuz ama öyle değil, en iyi örneği Ukrayna'da iste. Diger uluslararası örgütler veya ülkeler doğrudan mudahele etmese bile verecekleri askeri yardımlar neticesinde Rusya gibi çamura saplanirsin. Hele ki mudahele ettikleri zaman gir girebiliyorsan bakalım Yunan'a maksimum bir hafta içinde Ankara'da ne bayrağı sallanıyor gör.

Hocam zaten öyle bir savaş olması durumunda Rusya bizi desteklerde ABD her türlü desteği verir. Örnek Küba, Soma'li, Vietnam gibileri Rusya bizi desteklerde savaş uzar gene aynı sınıtlara döneriz savaş çıksa bile.

Yunanistan arkasında büyük devletler yokken asla herhangi bir çatışmaya dahi girmez ancak gövde gösterisini her iki taraf çok rahat yapacaktır. Diploması yoluyla da çözülebilecek bir durum, tabii savaş ilan edilirse şu anki haldeyken içlerinden bile geçeriz.

Gene de Suriye gibi bir yer değil, olası savaş durumunda iki NATO ülkesi olduğumuzu unutmamak lazım ve bu durumda geriye kalan devletler Yunanistanı destekler ise çok zorlanırız. Düşmanını hiçbir zaman hafife alma diye bir söz vardır, ne olacağını bilmeden olacak edasıyla gezmemek iyi fikir.

Ek olarak 3. dünya savaşını çıkarsa çıkarsa ya 3 devlet çıkarabilir onlar da ABD-Çin-Rusya devletleridir. Haricindeki hiçbir ülke 3. dünya savaşını çıkaramaz.

Uzun uzun analizler kasmaya lüzum duymuyorum, 2 ülkede de yaklaşık 1 yıl sonra seçimler var ve 2 ülke de 'kendi vatandaşlarımı en iyi nasıl konsolide ederim' sorusunun cevabını çok iyi biliyor.

Bugün çıkmazsa sonraki sene, o zaman da çıkmazsa onun ertesi sene çıkacak ama illa ki bu savaş bir gün çıkacak. Yunanistan'ı en kötü ihtimalle çok ağır kayıplar alarak yeneriz ama sonuçta yeneriz. Yunanistan gibi bir devletçiğe yenilmemiz olası bile değil. Adaları silahlandırmaları da yeni değil.

Ben çocuktum her gün savaş kapıda gibi gerilim yaratılıyordu. Büyüdüm 34 yaşıma bastım hala gündem değişmedi. Kısaca merak etme o konuda. Savaş mavaş çıkmaz yunanistan'la. Hem iki ülkede nato üyesi.

Geri
Yukarı