Yurt dışı iPhone cihazına hat alma

gattar5050

Yoctopat
Daha fazla  
Tüm forum ailesine merhaba. Şu an van da üniversite öğrencisiyim. Ailem İstanbul da yaşıyor. 7-8 ay önce yurt dışına çıkış giriş yaptım ama o zaman telefon almak nasip olmamıştı. Şimdi ablam tekrar gidecek ve gelirken hem kendisine hem bana telefon getirmeyi planlıyor. Şöyle bir sorun var kullandığım telefon hattı ablamın üzerine. Biz ocak ayı gibi bir araya gelebileceğiz ki hattı kendi üzerime alabileyim. Ancak ocak ayında kayıt işlemlerine gelecek zamdan etkilenmeden telefonu pasaportuma hat benim üzerime değilken işletebilir miyim? Telefonu kullanmak için herhangi bir acelem yok ocak ayından sonra hattı üzerime aldıktan sonra da kullanmaya başlasam olur ama sanırım kayıt işlemi yaptırırken kullanılacak telefon numarası da isteniyormuş. Benim sorunu özetleyecek olursak;
Ocak ayından önce yurt dışından iPhone getirip kendi pasaportuma ablamın üzerine olan hat ile kayıt yaptırabilir miyim? Ocak ayından sonra hattı kendi üzerime alıp kullanmam mümkün mü acaba?
Duruma göre kendime yeni bir hat alıp kaydı direk onun üzerine yaptıracağım ama mevcut hattımın taahhüdü var. Bir de ona ücret ödemek istemiyorum. Biraz karışık oldu ama umarım açıklayabilmişimdir.

Yaptıramazsınız. Kayıt ettirilecek telefon kimin pasaportuyla ülkeye sokulduysa telefonda yalnızca o pasaporta sahip kişinin üzerine kayıtlı hatlar çalışır. Sonradan kendi üzerinize alırsanız telefon sim kartınızı görmeyecektir.

Yaptıramazsınız. Kayıt ettirilecek telefon kimin pasaportuyla ülkeye sokulduysa telefonda yalnızca o pasaporta sahip kişinin üzerine kayıtlı hatlar çalışır. Sonradan kendi üzerinize alırsanız telefon sim kartınızı görmeyecektir.
Teşekkür ederim. O zaman gidip kendime yeni bir hat çıkartıyım en iyisi. Dün baktım 300 küsür lira taahhüt iptal bedeli varmış. Beklediğimden daha az açıkcası. Telefonu başkası getirmiş olsada kendi pasaportum adına kendi hattım üzerine kayıt yaptırıp sorunsuz bir şekilde kullanabilirim değil mi ?

Teşekkür ederim. O zaman gidip kendime yeni bir hat çıkartıyım en iyisi. Dün baktım 300 küsür lira taahhüt iptal bedeli varmış. Beklediğimden daha az açıkcası. Telefonu başkası getirmiş olsada kendi pasaportum adına kendi hattım üzerine kayıt yaptırıp sorunsuz bir şekilde kullanabilirim değil mi ?
Hayır, telefonu yalnızca yurt dışına gidiş geliş yapan kişi üzerine kaydettirebilirsiniz ve yalnızca o kişi üzerine kayıtlı hatlar kullanılabilir. Yani siz bizzat kendi pasaportunuza giriş çıkış yapıp kaydettirmezseniz, kendi üzerinize olan hatla kullanamazsınız.

Hayır, telefonu yalnızca yurt dışına gidiş geliş yapan kişi üzerine kaydettirebilirsiniz ve yalnızca o kişi üzerine kayıtlı hatlar kullanılabilir. Yani siz bizzat kendi pasaportunuza giriş çıkış yapıp kaydettirmezseniz, kendi üzerinize olan hatla kullanamazsınız.
Telefonu yurtdışından getiren kişinin türkiye de kayıtlı olan telefonun buna bir etkisi oluyor mu pasaport üzerinde?

Yeni konular

Geri
Yukarı