Yurtta kalanlar için diyet önerisi

Nami

Centipat
İyi geceler. Özel bir yurtta kalıyorum ve kilo vermek istiyorum. Boyum 191, kilom 90-95 arası bir şey. Tam emin değilim çünkü geldiğimden beri ölçmedim. Hedef bölgem yüzüm, gıdık bölgem ve göbeğim. Ama öncelikle yüzümdeki yağlardan kurtulmak istiyorum ve ne yapmam gerekiyor hiçbir şey bilmiyorum. Bir diyetisyene gitmeyi düşünüyorum ama ne kadar kaliteliler hiçbir fikrim yok. Aşağıya da bir günüm aşağı yukarı nasıl geçiyor yazdım.
Sabah kahvaltısında ya poğaça yiyorum ya da çikolata tarzı bir şey yiyorum, kalmışsa da dünden kalan döner falan onları yiyorum. (ders saatim 09.00-12.10) öğlen 12'de dersim bitiyor ve 2 gibi acıkıyorum. Akşam yemeği 7 de başlıyor ve 5 saat var. O yüzden bende ya yurttan tost falan alıyorum ya da dışarıdan söylüyorum. Hiçbiri olmazsa da çubuk kraker falan. Aslında okul yemekhanesinde yemek var ama doyurmuyor ve beğenmiyorum açıkçası. Akşam ise yemeği bir şekilde yiyorum. Sonrasında ise gece 11 gibi poğaça ya da abur cubur yiyorum. Dönüp baktığım zaman çok sağlıksız besleniyorum ama acıkıyorum işte. Açıkçası kendimden biliyorum saatlerce bir şey yemeden de durabilirim. Mesela hafta sonları sadece akşam yemeği yiyorum, o da 7'den sonra. Öğle yemeği, kahvaltı, abur cubur yok. Benim sıkıntım bir şey yemeye başladığımda devamı getirmem, bırakamamam. Yani tuzlu bir şey yiyince tatlı bir şey yemek istiyorum, tatlı bir şey yiyince de tuzlu bir şey yemek istiyorum ve bu da bayağı bir şey yememe sebep oluyor. Yani dediğim gibi mesela öğlen okuldan geldikten sonra bir şey yemezsem bir şekilde akşam 7-8'e kadar dayanabiliyorum ama bu kilo vermeme ne kadar etki ediyor bilmiyorum. Bana bu konu da yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
İlk öncelikle bölgesel yağ yakma diye bir şey yok yani ilk önce yüzümdeki yağlar gitsin istesen de maalesef öyle işlemiyor. Yağ oranın düştükçe yüzün daha da incelecek zaten. Yazdıklarına göre hiç beslenmiyormuşsun ki yani çubuk poğaça falan bunlar boş hep. Ayrıca aç kalınarak yağ yakılmaz kilo verilmez tam tersi metabolizmanın içinden geçer hastalanırsın. İlk öncelikle günlük alman gereken kaloriyi hesapla internette bir sürü site var ondan sonra diyelim 2500 alman gerekiyorsa sen 2100-2200 alacaksın buna kalori açığı deniyor ve bunu sporla desteklemen lazım spordan kastım illa ağırlık kaldırıyım falan değil. Yürüyüş, koşma da olur fark etmez yeter ki bir egzersiz olsun. Amacın kas yapmak değil zaten sanırsam sadece kilo verip yağlı görünümden kurtulmak. Beslenme bu işin en önemli kısmı o yüzden artık ona bir şey diyemicem yurtta nasıl yaparsın hiç fikrim yok. Kendin ayarlaman lazım.

İlk öncelikle bölgesel yağ yakma diye bir şey yok yani ilk önce yüzümdeki yağlar gitsin istesen de maalesef öyle işlemiyor. Yağ oranın düştükçe yüzün daha da incelecek zaten.
Burada demek istediğim "yüzüm incelene kadar yapıp sonra o kiloda durmak istiyorum" du.
bunu sporla desteklemen lazım spordan kastım illa ağırlık kaldırıyım falan değil. Yürüyüş, koşma da olur fark etmez yeter ki bir egzersiz olsun. Amacın kas yapmak değil zaten sanırsam sadece kilo verip yağlı görünümden kurtulmak. Beslenme bu işin en önemli kısmı o yüzden artık ona bir şey diyemicem yurtta nasıl yaparsın hiç fikrim yok. Kendin ayarlaman lazım.
Dediğin gibi amacım ilk aşama da kas yapmak değil. Göbekten, gıdıktan kurtulayım yeter.

Spor olarakta yurttan okula yürüme okuldan yurda yürüme o kadar. O da baktım şimdi 300 kalori yazıyor adım sayımın altında. Yağı eritmem için kaç kalori demesi gerekiyor onu bilmiyorum.

Yemek olarakta uzun süredir kola, cips, ekmek falan çok tüketmemeye çalışıyorum. Aynı şekilde şekeri de öyle. Mesela cips ve kolayı 2 haftada bir yiyorum ve ekmeği sadece çorbanın yanında. Ben ağırlıklı olarak maalesef dışarıdan yiyorum. Genelde ne zaman getirde falan indirim olsa döner alıyorum ve bence kilo almamın ana kaynağı o. Mesela geçen hafta 7 günde 5-6 tane döner yedim😃 çünkü aklıma bir şey gelmiyor. Ben maalesef etçi bir insanım ve bezelyedir, bamyadır, ıspanaktır falan sebze yemekleri yiyemiyorum. Bu yüzden çareyi dışarıdan yemekte buluyorum. Meyve olarakta uzuuun zamandır meyve yemiyorum. 1 ay olmuştur herhalde adam akıllı meyve yiyeli.

Uyku da ne kadar etkiler bilmiyorum ama çoğunlukla 5-6 saat uyuyorum.

Uyku, stres sanmadığından çok etkiliyor özellikle kaliteli uyku çok önemli 8 saat uyumaya çalış ve stresi azalt. Günlük 10 bin adım falan atıyorsan yeterli olur diye düşünüyorum. Şimdi kalori hesabı falan dedim diye de çok kafan karışmasın yapman gereken basit ya. Porsiyonları küçültüp hamur işleri, abur cuburlar yerine yeşillikler, sağlıklı karbonhidatlar ve tabii proteinler tüketmen lazım. Mesela sabahları yiyebiliyorsan yumurta ye fakat şekerli çikolata, reçel tüketme. Öğlenleri tavuk yanına yeşillik salata olur buna durumun olmadı diyelim bakliyat da yiyebilirsin nohut fasulye falan çeşit dolu. Ekmeği de çok azalt hani uzak duramıyosan da normal ekmekten çok tam tahıllı ekmek yiyebilirsin.

Uyku, stres sanmadığından çok etkiliyor özellikle kaliteli uyku çok önemli 8 saat uyumaya çalış ve stresi azalt. Günlük 10 bin adım falan atıyorsan yeterli olur diye düşünüyorum. Şimdi kalori hesabı falan dedim diye de çok kafan karışmasın yapman gereken basit ya. Porsiyonları küçültüp hamur işleri, abur cuburlar yerine yeşillikler, sağlıklı karbonhidatlar ve tabii proteinler tüketmen lazım. Mesela sabahları yiyebiliyorsan yumurta ye fakat şekerli çikolata, reçel tüketme. Öğlenleri tavuk yanına yeşillik salata olur buna durumun olmadı diyelim bakliyat da yiyebilirsin nohut fasulye falan çeşit dolu. Ekmeği de çok azalt hani uzak duramıyosan da normal ekmekten çok tam tahıllı ekmek yiyebilirsin.
Anladım. Peki bu bahsettiğin siteler hangileri? Ben bir kaç siteye girdim, önüme vücudum ile alakalı form çıktı. Yaptım yaptım 5 dakika uğraştım, pat yüzüme 25$ gibi bir fiyat çıktı. Yok mu ücretsiz kolay bir site?

Şimdi benim almam gereken kalori "2652.3" bu kadarmış. Ama dün mesela ne yediğimi ve yediğim şeylerden ne kadar kilo aldığımı Samsung Health'ten hesapladım ve dün (yanlış hesaplamadıysam) 1860 kalori almışım. Ama ben kilo veremiyorum. Bu ne demek oluyor? Hesaplama mı yanlış?

Üstte dediğim gibi dostum yağlı sağlıksız seylerle 1800 kalori almak var sağlıklı seylerle 1800 kalori almak var yani önce kalori hesabından çok beslenme aliskanligini degistir.

Şimdi benim almam gereken kalori "2652.3" bu kadarmış. Ama dün mesela ne yediğimi ve yediğim şeylerden ne kadar kilo aldığımı Samsung Health'ten hesapladım ve dün (yanlış hesaplamadıysam) 1860 kalori almışım. Ama ben kilo veremiyorum. Bu ne demek oluyor? Hesaplama mı yanlış?
Bir gecede kilo veremezsin. Ayrıca önceliğin yağ yakımı olsun kilo vermek değil. Yağ yakımı 35 günden başlar ve etkili yağ yakımı 90 güne kadar cikabilir.

Bir gecede kilo veremezsin. Ayrıca önceliğin yağ yakımı olsun kilo vermek değil. Yağ yakımı 35 günden başlar ve etkili yağ yakımı 90 güne kadar cikabilir.
Yani ekimin başından beri böyleyim aslında. Çokta yeni sayılmam gibi. Mesela yazın göbek yavaş yavaş artıyordu ama şu anda olduğu yerde duruyor. Ne artıyor ne azalıyor. Aşağıda yazan gibi kaloriden çok sağlıklı şeyler ile beslenmeye çalışayım bir de öyle deneyim bi 1 ay. Olmadı gene yazarım size 🥸
Üstte dediğim gibi dostum yağlı sağlıksız seylerle 1800 kalori almak var sağlıklı seylerle 1800 kalori almak var yani önce kalori hesabından çok beslenme aliskanligini degistir.

Geri
Yukarı