Zaman diye bir şey oldugunu düşünmüyorum

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Ben zaman diye bir şey oldugunu düşünmüyorum ama bu kavramı düşününce cidden tuhaf bayağı. Sevdiği bir bilgisayar oyununu oynayan birisi ile mide bulantısı çeken birisinin geçirdiği 1 saate bakarsak aslında burada 1 saat diye bir şey yok. Mide bulantısı çeken birisinin geçirdiği 1 saat parçalara bölünmüş bir sürü 1 saat içeriyor bence.
Zaman diye bir şey olsaydı bilgisayar oyunu oynayan çocukla mide bulantısı çeken çocuğun geçirdiği 1 saat eşit hızda olmalıydı. Ama bu mümkün değil kendiniz de deneyimlemişsinizdir. İnsanın döngü halindeki güneşin doğmasıyla batması arasında geçen sürece ve vücudundaki hücrelerin yaşlanmasına verdiği bir anlamdan başka bir şey değil diye düşünüyorum zamanı.

Tabii cok bir fizik bilgim yok belki formüllerle vs kanıtlanan bir olgu bile olmustur çoktan sadece kendi düşüncem bu.

Yanlış düşünüyorsun bu tarz şeyler düşünmek insan doğası için tehlikeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Acı çekerken ya da sıkılırken zaman daha yavaş akıyor gibi geldiği için mi zaman yok? Bunu söyleyerek zamanın varlığını kanıtlıyorsun aslında. Zaman var zaman algısı var. Uyurken de 8 saat 1 saniye gibi geliyor o zaman yok mu oluyor

Zaman yok derken bile zamanı ölçmek için kullanılan birimlerden faydalanıyorsun. Zaman o kadar vardır ki bir boyuttur. Bence yükseklik yok demen ne kadar saçma ise zaman yok demen de o kadar saçma. Yine de bu tarz şeylere ilgin olması ve düşünmen güzel bir şey bence. Bu konular üzerine araştırmalar yapabilirsin. Onun dışında zaman yerine "gerçeklik" denen şeyi sorgularsan beyin sigortaların iyice atabilir.

Zaman yok derken bile zamanı ölçmek için kullanılan birimlerden faydalanıyorsun. Zaman o kadar vardır ki bir boyuttur. Bence yükseklik yok demen ne kadar saçma ise zaman yok demen de o kadar saçma. Yine de bu tarz şeylere ilgin olması ve düşünmen güzel bir şey bence. Bu konular üzerine araştırmalar yapabilirsin. Onun dışında zaman yerine "gerçeklik" denen şeyi sorgularsan beyin sigortaların iyice atabilir.

Yükseklik ile zamanın kesinliği aynı şey mi? Yer çekimini bana kanıtlarsın ama zamanı nasıl kanıtlayacaksın? Şu an akıp giden şeyin zaman oldugunu söyleyebilirsin ama bunu kanıtlayamazsın. Bu sadece senin ona verdiğin bir isim.

Acı çekerken ya da sıkılırken zaman daha yavaş akıyor gibi geldiği için mi zaman yok? Bunu söyleyerek zamanın varlığını kanıtlıyorsun aslında. Zaman var zaman algısı var. Uyurken de 8 saat 1 saniye gibi geliyor o zaman yok mu oluyor.

Keşke Minecraft gibi herkes aynı anda yatınca sabah olsa 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı