Zamanda yolculuk yapmak mümkün mü?

Yani bir mekandan diğer mekana, bir zamandan, diğer zamana ulaşmamızı sağlayan bir tünellerdir. Bu durumda solucan deliğini aynı zamanda bir zaman makinesi yapıyor.

Peki teoride geçmişe gitmeyi nasıl sağlayabileceği hakkında bilgi var mı? Uzayda bir kestirme delik olduğu gibi, zamanda da bir kestirme delik olarak mı geçmişe veya geleceğe götürebilir? Uzay boyutunu bükebildiği gibi zaman boyutunu da bükebileceği anlamına mı geliyor? Wormhole ve hakkındaki teoriler ile ilgili bu zamana kadar pek çok kaynaktan yazı okudum ve program izledim ama uzayı bükmesi dışında zamanı da bükebileceğini ilk defa duydum.

Uzay-zamanı büktüğü için kısmen zaman makineleri oluyorlar, ama sizlerin düşündüğü gibi ''Şuraya tarihi 350 gireyim de ışınlanayım'' değil. Kısmen.

Güzel bir şekilde açıklanmış;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki teoride geçmişe gitmeyi nasıl sağlayabileceği hakkında bilgi var mı? Uzayda bir kestirme delik olduğu gibi, zamanda da bir kestirme delik olarak mı geçmişe veya geleceğe götürebilir? Uzay boyutunu bükebildiği gibi zaman boyutunu da bükebileceği anlamına mı geliyor? Wormhole ve hakkındaki teoriler ile ilgili bu zamana kadar pek çok kaynaktan yazı okudum ve program izledim ama uzayı bükmesi dışında zamanı da bükebileceğini ilk defa duydum.

Geçmişe filmlerdeki gibi gidip de geçmişte takılamazsınız fakat geçmişi gözlemleyebilirsiniz. Işık hızı 299.792.458 m/s olduğu için dünyadan çok uzakta bir yerden dünyayı gözlemlerseniz dünyanın geçmişini gözlemlersiniz çünkü dünyanın en son ki halinin ışığı hala size ulaşmamıştır. Bu ne kadar uzakta olduğunuza göre değişir. Örneğin güneşin 8 dk önceki halini gözlemliyoruz.

Geçmişe filmlerdeki gibi gidip de geçmişte takılamazsınız fakat geçmişi gözlemleyebilirsiniz. Işık hızı 299.792.458 m/s olduğu için dünyadan çok uzakta bir yerden dünyayı gözlemlerseniz dünyanın geçmişini gözlemlersiniz çünkü dünyanın en son ki halinin ışığı hala size ulaşmamıştır. Bu ne kadar uzakta olduğunuza göre değişir. Örneğin güneşin 8 dk önceki halini gözlemliyoruz.

Biliyorum. Hakkında en fazla bilgi duyduğum konulardan birisidir uzaya baktığımızda geçmişe bakıyor oluşumuz. Wormhole veya Warp motoru ile bükülen uzayda milyar ışık yılı uzaklıktaki bir yıldıza ışıktan hızlı gitsek mesela o yıldızın gözlemlediğimiz şekilde orada olmama ihtimali var.

@Finisterre ve @mert12 güzel bilgiler vermiş.

@Parti Şapkası Videoda güzel anlatılmış. Bu solucan delikleriyle ilgili problemler var zaten. Mesela şöyle düşün bir kağıtta iki nokta var, eğer kağıdı katlayıp üst üste getirirsen delikleri birleştirmiş olursun. Bu iki nokta üzerinde böylelikle seyahat etmiş olursun. Buradaki kestirme yol solucan deliğine karşılık geliyor. Solucan delikleri ile ilgili problemler var, çabuk açılıp kapandığı için içinden geçebilmemiz için itici bir kuvvet lazım, bu itici kuvvet uzayda var mı bilemiyoruz. Evrenin büyük kısmında hüküm süren karanlık enerji bile deliği açık tutmak için yetersiz kalıyor. Solucan deliğiyle ilgili başka bir sorun ise boyut sorunu. Solucan deliğinin boyutu 10 üzeri eksi 33 olması gerekiyor, bu boyutta genişleyen evren dolasıyla boyutsal olarak daha da büyümüş olabilir.

Kendimiz bir solucan deliği açmaya kalktığımız zaman ise bunun için özel bir madde olması gerekli. Solucan deliği açabilsek bile bu solucan deliği kütle çekimi yüzünden kapanıyor. Bunu engelleyecek bir madde varsa teorik olarak mümkün olur, öyle bir madde uzayda var mı bilemiyoruz.

Işık hızında yol almak içinde fotondan daha hızlı giden bir şey bulmamız gerek, Takyonları duymuşsundur diye sanıyorum. Böyle bir madde varsa ışık hızından daha hızlı gitme ihtimali doğuyor. Takyon sadece bir varyasımdan ibaret, bunların olduğuna dair herhangi bir bulgu yok. elbette.

Uzayda bir kestirme delik olduğu gibi, zamanda da bir kestirme delik olarak mı geçmişe veya geleceğe götürebilir?
Solucan deliklerinin olduğu bile kanıtlanmamış durumdayken söylediklerimiz sadece varsayımlardan ibaret. Kimse solucan deliklerinin nasıl çalıştığından kesin olarak emin değil. Evrende var mı, kendi imkanlarımızla yapabilir miyiz, seyahat etmemize olanak sağlar mı? Bunların cevabı var bilmiyoruz.

Zamanda yolculuk mümkündür sorusuna kesin olarak cevap verilemediği gibi mümkün olmadığı da söylenemez. İmkansız diyen arkadaşlarım için imkansızı nasıl tanımlarsınız? Mesela sinyaller ile binlerce kilometre uzaktaki bir insanla görüşmek imkansız mıdır? Eğer cevabınız evet ise? Telefon. Hayır ise? Bunu bir de binlerce yıl önceki insanlara sormayı deneyin. Demek istediğim biz daha tip 1 uygarlık bile değilken ne haddimize ki neyin imkansız olup olmadığına karar veriyoruz.

Zamanda yolculuk için şuanda bilinen tek yol uzay-zamanı bükmektir. Bunun için ya ışık hızına yakın gitmeli yada uzay-zamanı çok büken bir gezegene gitmeliyiz. İlk seçenek bizim için çok zor ikinci seçenekte zor fakat olma ihtimali daha fazla denebilir. Eğer dediğimiz gibi bir gezegene gidersek bizim için zaman aynı akıcaktır. Günleri, haftaları aynı hissedicez fakat Dünyaya geri geldiğimizde çok zaman geçtiğini farkedicez yani bir nevi geleceğe yolculuk etmiş olucaz. Fakat geçmişe yolculuk etmek imkansız. Geçmişe yolculuk için tek yol uzay-zamanı ters biçimde bükmektir bunun için ışık hızını geçmeliyiz ki buda imkansızdır çünkü Einstein hiçbirşeyin ışık hızından hızlı olamayacağını söyler. Şu anda değerlendirebildiğimiz seçenekler bunlar fakat ileride bir makine aracılığı ile mümkün olur mu bilmem. Bu arada ek bilgi olarak eğer bi gezegendeyken gezegenin uzay-zaman alanının dışından birisi bize bakar ise herşeyi çok yavaş yaptığımızı görür bir nevi bizim esnememizi yaklaşık 100 sene gibi görebilir. Biz ona bakarsak onunda çok hızlı hareket ettiğini görürüz.
Benim bir düşüncem karadeliğin içinde zaman kavramının olmaması. Tıpkı ınterstaller filmi gibi.
Karadeliklerin içinde zaten zaman yok. O kadar çok büküyor ki uzay-zamanı zaman diye bir kavram olmuyor. Aynısı büyük patlama öncesi evrenimizde de var o yüzden fizikçiler eğer zaman kavramı yoksa büyük patlamanın tetiklenmesi hiç olmadı öyliyse evrenimiz yaratılmadı diye düşünüyorlar

Geleceğe gidip de ne yapacaksınız şimdikinden daha güzelmi olacak sanıyorsunuz? Belki de pişman olacaksınız çünkü gelecektekiler sizi mağara adamı gibi görecek dalga geçeçekler, belki de kendi zamanızdaki yaptığınız savaşlar ve dünyayı iklimi, çevreyi mahvettiğiniz için sizi suçluyacaklar, belki de gelecek hiç olmayacak zaten gezegenin kanını emdik bitirdik her yer yanıyor, iklim ısınıyor, buzlar eriyor deniz seviyesi yükseliyor 50 sene sonra balıktan çok plastik atık olacak denizlerde diyor uzmanlar, hiç düşündünüzmü şu olayı big bang yani büyük patlama ve evrenin her şeyin var olması sonrasında, yani patlayan bir enerji anamızda babamızda o atıyorum. Einstein ne demiş enerji olmadan madde olmaz. Bizde madde gibi atomlardan oluştuğumuza göre ölsekte yine madde mineral oluşturuyoruz yani başka bir madde ve atom bileşeni oluyoruz bigbang in özüne dönüş yani geçmişe, saçmaladımmı sizce🤣 biz zaten gelecekte yaşıyoruz 1900 yılından bir insan gelse kafayı yer bugünkü zamanı ve yaşam tarzımız görse😁

Bir belgeselde geleceğe gitmenin, geçmişe gitmekten daha kolay olabileceği söylenmişti. Yani tek yönlü olarak. Hem geleceğe, hem de geçmişe gitmenin mümkün olduğu başka bir yol daha varmış. Açıkçası bilimsel olarak imkansız değil ancak ikinci yöntemin daha zor olduğu söyleniyor.

Geri
Yukarı