Zamanda Yolculuk Mümkün Mü?

• Konuyu başlatan Wero
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 41
  • Görüntüleme 3B
Zamanda yolculuğun koşulu ışık hızını geçmek. Işık hızına yaklaştıkça, bu iş için gereken enerji seviyesi de sonsuza doğru gidiyor. Yani mümkünatı yok.

Pratikte imkansız, teorikte gitmek mümkün. Ama geri kendi zamanına dönmen imkansız. Döndüğün zaman ise başka bir geçmişin gelecek zamanı oluyor. Kuantum fiziği, çok boyutluluk ve zaman işleri çok karıştırıyor. Belgesellerde bize en basit hali anlatılıyor. Ama onu kavramak bile baya güç oluyor. Zihnimiz böyle evrilmemiş çünkü.

Mümkün olacağını düşünüyorum lakin sadece gelecek için. Çünkü arkadaşların dedikleri gibi kara delik ve uzayda falan zaman kavramı dünyamıza göre çok farklı.

Neden sadece gelecek için peki? Geçmişe gidilme gibi bir şey olsa, geçmişe gidip düzeltilen veya değiştirilen bir olayın bu sefer geleceği etkilemesi lazım olurdu. Kelebek etkisini de bir araştırmanı öneriyorum burada.

Her neyse, Quantum Break oyna bence :p

Temel olarak zaman kavramının belirlermesindeki ölçüt ışıktır ve eğer ışık hızına ulaşırsak zaman bizim için durur diğer insanlar icin akar.Bir süre ışık hızında hareket edersek zaman bizim için durdugundan dolayı hareket ettigimiz süreye bağlı olarak geleceğe gitmiş oluruz. Bisiklet deneyi var bu konuyu basitçe ve çok güzel anlatan bakabilirsiniz.

Şimdi bir soru sormak istiyorum. Eğer zamanda yolculuk şu anda mümkün olsa, geçmişe gidip bir olayı değiştirsek (büyükbaba/dede paradoksu gibi), bu şu anki zamanı mı etkiler yoksa başka bir evren mi oluşur?

Bence sayısız paralel evren var mesela sen bir araba aldın ama frenleri iyi tutmuyor: Bir hevesle hız yaptın, duramadın ve bir insana çarptın adam öldü vb. ama sen frenleri tutan bir araba alsaydın tamamen farklı bir senaryo oluşacaktı. Aynı şekilde düşünürsek sen geçmişe, gittin dedeni öldürdün sen olmadın falan ama ya geçmişe gitmeseydin dedeni öldürmeseydin bu sefer yine farklı senaryo.

En basitinden mutfakta tezgah da bardak var onu aldın su içtin bulaşık makinesine koydun. peki diyelim onu değil başka bardağı aldın daha sonra annen yanlışlıkla tezgah da ki bardağa çarptı, o bardak kırıldı birinin ayağına battı... benim düşünceme göre her yaptığımız veya yapmadığımız harekette yeni milyonlarca paralel evrenler oluşuyor

Şimdi bir soru sormak istiyorum. Eğer zamanda yolculuk şu anda mümkün olsa, geçmişe gidip bir olayı değiştirsek (büyükbaba/dede paradoksu gibi), bu şu anki zamanı mı etkiler yoksa başka bir evren mi oluşur?
Kafanı biraz daha karıştırayım dur. Sen geçmişe gidip dedeni etkiler ve büyükannen ile evlenmesini engellersen sen var olmamış olacaksın. Ama geçmişe gidip dedeni değiştirdin. Var olmadığına göre geçmişe gidip değiştiremeyeceksin de. Geçmişi değiştiremeyeceğin için de dedeni etkileyemeyip büyükannenle evlenmesini de değiştiremeyeceksin.
Bence sayısız paralel evren var mesela sen bir araba aldın ama frenleri iyi tutmuyor: Bir hevesle hız yaptın, duramadın ve bir insana çarptın adam öldü vb. ama sen frenleri tutan bir araba alsaydın tamamen farklı bir senaryo oluşacaktı. Aynı şekilde düşünürsek sen geçmişe, gittin dedeni öldürdün sen olmadın falan ama ya geçmişe gitmeseydin dedeni öldürmeseydin bu sefer yine farklı senaryo.

En basitinden mutfakta tezgah da bardak var onu aldın su içtin bulaşık makinesine koydun. peki diyelim onu değil başka bardağı aldın daha sonra annen yanlışlıkla tezgah da ki bardağa çarptı, o bardak kırıldı birinin ayağına battı... benim düşünceme göre her yaptığımız veya yapmadığımız harekette yeni milyonlarca paralel evrenler oluşuyor
Size tam olarak katılıyorum. Şuan bu yazıyı yazmamış olsanız ben cevap veremeyecek ve farklı bir evren oluşacaktı. Belki benim bu yazım da bir şeyleri değiştirdi. Ama biz bilmiyoruz.

Kafanı biraz daha karıştırayım dur. Sen geçmişe gidip dedeni etkiler ve büyükannen ile evlenmesini engellersen sen var olmamış olacaksın. Ama geçmişe gidip dedeni değiştirdin. Var olmadığına göre geçmişe gidip değiştiremeyeceksin de. Geçmişi değiştiremeyeceğin için de dedeni etkileyemeyip büyükannenle evlenmesini de değiştiremeyeceksin.

Size tam olarak katılıyorum. Şuan bu yazıyı yazmamış olsanız ben cevap veremeyecek ve farklı bir evren oluşacaktı. Belki benim bu yazım da bir şeyleri değiştirdi. Ama biz bilmiyoruz.

Belki de milyonlarca şeyi değiştirip milyonlarca paralel evren oluşturdu fakat bunu nasıl öğrenebiliriz Arkadaşım zamanda yolculukla geleceğe gidip değiştirmiş mi diye bakmalıyız diyor bence böyle bir olayı anlamamız mümkün değil. Sizin fikirlerinizi merak ettim .

Son düzenleme:
Geleceğe gidip geri dönüp de bir paradoks yaratabiliriz. Gidip olanları gördük ve geri döndük. Atıyorum 15 Mart 2025 saat 13.00 da bir kafede oturacağım ve ben bunu bilerek farklı bir hareket yapıyorum.Gelecek yeniden şekillendi. Acaba gelecek yeniden şekillendiğinde benim geçmişte geleceğe giden versiyonum varoluştan silindi mi?

Geleceğe gidip geri dönüp de bir paradoks yaratabiliriz. Gidip olanları gördük ve geri döndük. Atıyorum 15 Mart 2025 saat 13.00 da bir kafede oturacağım ve ben bunu bilerek farklı bir hareket yapıyorum.Gelecek yeniden şekillendi. Acaba gelecek yeniden şekillendiğinde benim geçmişte geleceğe giden versiyonum varoluştan silindi mi?

Benim fikrime göre yeni bir paralel evren oluştu. Eğer geleceğe gitmeseydin farklı bir paralel evren oluşacaktı yani siz o zaman kafe de oturacağınızı bilmeseydiniz.
Belki de kafe de oturacağınızı unuttunuz 2025 yılına kadar. alın size 3 tane paralel evren

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı