Zamane Çocuklarının Tek Hayali; Youtuber'lık

Çevrende tuttuğun insanlarla alakalı ve Türkiye’deki geçim kaygısı, sosyal statü isteği, maddi özgürlük, çalışma alanında özgürlük, sosyalleşme isteği, bireyselleşme isteği, kolay kazanç ve dışarıdan hayatları renkli gözüktüğü İçin insanlara cezbedici geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunların hepsi anne babalarla alakalı. 7 yaşındaki çocuğa gidip aptal telefonunu verince oda enes abisine benzemeye çalışır tabii.

Bir işi;
Bilen yapar;
Az bilen akıl verir;
Bilmeyen eleştirir
Bırakın kıskançlığı. Onların yerinde olsanız sizde aynı şeyleri yapardınız. Hepiniz kıskanç insanlarsınız. Kıskanıyorsunuz.
Sizi tutan yok; hemen bir youtube kanalı açıp milyonlar kazanmaya başlayın. Nede olsa kolay ve rahat bir iş.
Eskiden de insanlar rock yıldızı, şarkıcı, futbolcu olmak istiyordu. O zamanda insanlar bunları aşağılıyordu.
Top oynayıp salçalı ekmek yerdik internet cafeler de gezerdik. Çok kişi yapmasa da 15 kişi 3 hafta da bir hatta sınav öncesi birbirimizin evlerinde toplanır büyük sofra kurardık. Hayalimiz, polis, pilot olmaktı veya öğretmen, mühendis. Ben şuan bilgisayar mühendisiyim. Ama YouTuber hayali de saçma bunlar para buldu diye şu anki dersine çalışmayıp zeki olup asosyal elinden telefon düşmeyen gençlerimiz bu yola düştü. Ulan okuyun holding kurun görün o zaman asıl parayı her şey alın teriyle. 15 dk da merhaba arkadaşlar deyip kanalıma abone olmayı unutmayın sözcüğüyle kazanılan kolay paranın işini bu çocukların hayali olmasından nefret ediyorum...
Hocam cidden holdinglerin alın teriyle kurulduğunu, para kazandıklarını mı düşünüyorsunuz? Hele ki bu ülkede...
Sıfırlanan vergi borçlarını kim ödüyor bunu düşünün lütfen.
Birde gelecekte meslektaş olacak biri olarak; bana öneriniz nedir?

Bir işi;
Bilen yapar;
Az bilen akıl verir;
Bilmeyen eleştirir
Bırakın kıskançlığı. Onların yerinde olsanız sizde aynı şeyleri yapardınız. Hepiniz kıskanç insanlarsınız. Kıskanıyorsunuz.
Sizi tutan yok; hemen bir youtube kanalı açıp milyonlar kazanmaya başlayın. Nede olsa kolay ve rahat bir iş.
Eskiden de insanlar rock yıldızı, şarkıcı, futbolcu olmak istiyordu. O zamanda insanlar bunları aşağılıyordu.
Rock yıldızı olmak; yetenektir. Futbolcu olmak; yetenektir. Şarkıcı olmak; yetenektir. Yayıncı olmak yetenek değildir. Bir oyunu berbat oynasan bile sırf muhabbetin yüzünden bile binlerce aktif kullanıcıyı kanalına çekebilirsin. Şu an bu piyasayı enler sarmış durumda. 2019 yılında bu işi meslek olarak görecek kişi uzun yıllar emek vermeli, özgün içerikler yaratmalı ya da E-Spor seviyesinde bir yeteneğine sahip olmalı ki insanları kendine çekebilsin.

Ben neyi kıskanacağım allasen? Herkes kendi işini yapsın. Yayıncı yayıncılığını, pazarcı pazarcılığını. Sen bunu meslek olarak yapacaksan ya çok şanslı olacaksın ya da bir yeteneğe sahip olacaksın. Yoksa milyonlar izlenen adamlar karşısında tutunman zor.

Rock yıldızı olmak; yetenektir. Futbolcu olmak; yetenektir. Şarkıcı olmak; yetenektir. Yayıncı olmak yetenek değildir. Bir oyunu berbat oynasan bile sırf muhabbetin yüzünden bile binlerce aktif kullanıcıyı kanalına çekebilirsin. Şu an bu piyasayı enler sarmış durumda. 2019 yılında bu işi meslek olarak görecek kişi uzun yıllar emek vermeli, özgün içerikler yaratmalı ya da E-Spor seviyesinde bir yeteneğine sahip olsun ki insanları kendine çekebilsin.
O ilgi çekici muhabbete sahip olmakta bir yetenektir. Ayrıca hemen hemen her şey çalışma ile gelişir. Yok öyle yatılan yerden kazanmak. O aşağılık gördüğünüz youtuberlarda bir emek veriyor. Tamam bende sevmiyorum malum kişileri ancak bu insanlar istediğini üretmekte özgürler. Eğer arz-talep varsa, ona göre içerik üretirler.
İstemeyen izlemez. Onları aşağıladıkça, hor gördükçe; onlara prim kazandırıyoruz.

İzleyicilerinin yaş kitlesini bildiği halde ana avrat düz gidenler mi konuşma yeteneğine sahip?

EasterGamersTV izle, izlettir. Kaliteli adam. PintiPanda kaliteli adam. Böyle büyük kanallar da var ama Enes Batur'dur odur budur bunların hiçbir yeteneği yok. Şaklabanlık yaparak -18 kitleyi kendisine bağlıyor.

Çocukların IQ seviyelerini düşürüyorlar. İster kabul et ister etme.

Çevremde olur böyle ara ara mahalledeki çocuklar youtube'a kanal açıp dandik dundik videolar atarlar. 3-5 izlenir zaten.

Youtuber olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Mutlaka bir vasfınız sergilenir ki bu da küçük yaşlarda belli olmayan bir şeydir. Kimisinin diksiyonu çok iyidir, kimisi seyirciyi ekrana bağlayabilendir, kimisi harika montaj yapar.

Konu sahibinin değindiği nokta kötü hayallerle başlamaları. Ben mucit olacağım derdim hep mesela. :D

Eskiden de futbolcu olmak istenirdi. Şimdi ise YouTuberlık var. Sonuç olarak nasıl futbolcu olmak isteyenler futbolcu olmadıysa, şimdiki çocuklarda YouTuber olamayacaklar. Fazla kafaya takmaya gerek yok.

Ergenlikten çıkmadan bu işe soyunup belirli bir kitleye sahip kanal sahipleri kısa sürede elde ettiği maddi kazanımları gördükten bir süre sonra bunu hırs yapıp şöhret budalası oluyorlar. Takipçilerinin bir kısmı gelinen süreci görüp aptal yerine konduğunu hissettiği anda aboneliğini iptal etmelerinin orantısı karşılığında ilgi çekmek adına son videolarda türlü şekillere gidip zevahiri kurtarmak niyeti halbuki çöküşü hızlandırıyor.

İzleyici o kişileri yine takip ediyor ama bu sefer acıyarak takip ediyor bir süre sonrada hafızasından silip Youtuber çöplüğüne gönderiyor. Bu tip kanal sahipleri bu sürecin sonunda ruhsal bunalım yaşıyor eski şöhretini elde etmek için hata üstüne hatalar yapıyor sonunda dünyaya küsüyor.

Rock yıldızı olmak; yetenektir. Futbolcu olmak; yetenektir. Şarkıcı olmak; yetenektir. Yayıncı olmak yetenek değildir. Bir oyunu berbat oynasan bile sırf muhabbetin yüzünden bile binlerce aktif kullanıcıyı kanalına çekebilirsin. Şu an bu piyasayı enler sarmış durumda. 2019 yılında bu işi meslek olarak görecek kişi uzun yıllar emek vermeli, özgün içerikler yaratmalı ya da E-Spor seviyesinde bir yeteneğine sahip olmalı ki insanları kendine çekebilsin.

Ben neyi kıskanacağım allasen? Herkes kendi işini yapsın. Yayıncı yayıncılığını, pazarcı pazarcılığını. Sen bunu meslek olarak yapacaksan ya çok şanslı olacaksın ya da bir yeteneğe sahip olacaksın. Yoksa milyonlar izlenen adamlar karşısında tutunman zor.

Saçmalamışsın, illa yayında oyun oynamam gerekmiyor IRL yayını, just chatting, müzik, ders birçok konuda yayın açılabiliyor. Haldır haldır oyun izlemeye gelmiyor kimse nasıl ki TV bir seçenek sunuyorsa internet kat kat fazla seçenek sunuyor ve özgür olarak yapıyor.

Yetenek konusuna gelirsek yayıncı olarak kendini izletebilmek, karşındakini oraya bağlayacak kadar geniş konu açabilme yeteneği, kelime dağarcığı, espri yeteneği ve kitle okuma yeteneğine sahip olman gerekiyor eğer karşındakinin istediğini veremiyorsan zaten tutunamıyorsun.

YouTube olarak düşünürsen bu bambaşka bir boyut. Kanalının içeriğini, editlerini, kameramanlığını, sunuculuğunu her şeyini baştan aşağı kendin yapıyorsun. Bana kalırsa hele ki su anki süperlige bakınca futbol pek de yetenek istemiyor her gün idmana çıkartsalar rahat 45 dakika oynarım diyorum. Müzik konusu ise yetenekli olmanın yanı sıra şanslı olmayı gerektiriyor çünkü internette olunca kendi şansınla sivriliyorsun. TV'ye kalınca birilerinin seni patlatması gerekiyor. Yani anlayacağınız keşke öyle basit olsa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı