Zorunlu askerlik çok gereksiz geliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

markosben

Hectopat
Makaleler
2
Bana vatan haini falan diyeceksiniz ama yine de söylemek istediklerim var. Ailesi zengin olan kişiler gidip parayı verip 1 ay yapıyor ama gariban birisi hayatını kurma yaşlarına gelmişken bir anda askerlik çıkıyor ve koskocaman 6 ay boşa gidiyor. Bir insanın en önemli yaşları 18-25 yaş arasıdır. Bir insan bu yaş aralığında hayat düzenini kurmalı ama 20 yaşında gelen askerlik yüzünden 6 ay çöpe gidiyor. Zaten ülkemizde ev veya araba sahibi olmak çok zor bir de para birikimi yapılacak yaşta askerlik geliyor. Bu çok saçma bence. Ayrıca vatan görevi diye söyleyenler var. Tuvalet temizlemenin neresi vatan görevi veya patates soymanın? Zorunlu olmamalı bence isteyen gidip yapmalı veya 1 ay gibi kısa süreye indirilmelidir. Bu arada yorum yazarken toxic olmayın ben sadece görüşümü söylüyorum. Bu konuda en çok zoruma giden ise Suriyeli kişilerin askerlik yapmadan Türkiye'de yaşaması. Umarım anlamışsınızdır.

Zorunlu askerlik gereksizdir. Kim ne derse desin. Askerlik zorunlu olup herkes aynı şartlar içerisinde yapacaksa kabulüm. Ancak herkes aynı şartlar içerisinde yapmıyor maalesef. Siyasilerin oğlu gitmiyor, zenginler bedelli gidiyor. Öyle işte, denecek çok bir şey yok.

Zorunlu askerlik bir noktada mantıklı aslında herhangi bir savaş durumunda seferberlik ilan edilirse ülkemizde 25 yaşın üstünde çoğu kişi silah kullanmayı bir şekilde biliyor en azından kurma kolunu çekip nişan alabiliyor :). Fakat kurulacak bir hayat düzenini altüst ettiği de aşikar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana vatan haini falan diyeceksiniz ama yine de söylemek istediklerim var. Ailesi zengin olan kişiler gidip parayı verip 1 ay yapıyor ama gariban birisi hayatını kurma yaşlarına gelmişken bir anda askerlik çıkıyor ve koskocaman 6 ay boşa gidiyor. Bir insanın en önemli yaşları 18-25 yaş arasıdır. Bir insan bu yaş aralığında hayat düzenini kurmalı ama 20 yaşında gelen askerlik yüzünden 6 ay çöpe gidiyor. Zaten ülkemizde ev veya araba sahibi olmak çok zor bir de para birikimi yapılacak yaşta askerlik geliyor. Bu çok saçma bence. Ayrıca vatan görevi diye söyleyenler var. Tuvalet temizlemenin neresi vatan görevi veya patates soymanın? Zorunlu olmamalı bence isteyen gidip yapmalı veya 1 ay gibi kısa süreye indirilmelidir. Bu arada yorum yazarken toxic olmayın ben sadece görüşümü söylüyorum. Bu konuda en çok zoruma giden ise Suriyeli kişilerin askerlik yapmadan Türkiye'de yaşaması. Umarım anlamışsınızdır.

Bende bu şekilde düşünüyorum fakat 1 aya inme olursa ülke askeri açıdan düşüş yaşar ve tuvalet temizliğini ve patates soyma işini ordudaki gönüllülerin eğer yoksa rastgele bir askerin yapması gerek bu normal bir şey savaş çıksa oradaki hizmetli insanın ölme olasılığıda var.

Bu konuda en çok zoruma giden ise Suriyeli kişilerin askerlik yapmadan Türkiye'de yaşaması.

Şu kısmı şaka olsun diye yazdığını düşünüyorum. Onun dışında askerliğin profesyonelce yapılması gerektiğini fakat insanlara 2-3 aylık askeri eğitimin verilmesi gerektiğini düşünüyorum, askerlikte gereksiz işler yaptırılması yerine silah kullanımı ve basit askeri eğitimlerin verilmesi gerekiyor.

Zorunlu askerlik bir noktada mantıklı aslında herhangi bir savaş durumunda seferberlik ilan edilirse ülkemizde 25 yaşın üstünde çoğu kişi silah kullanmayı bir şekilde biliyor en azından kurma kolunu çekip nişan alabiliyor :). Fakat kurulacak bir hayat düzenini altüst ettiği de aşikar.
Zorunlu olmasına karşı olmamın sebebi de zaten hayat düzenini alt üst ediyor. Yoksa dediğiniz gibi bir savaş çıksa kimse eline silah almayı bilmese sorun olur. Ama hayat düzenini yok ediyor.

Şu kısmı şaka olsun diye yazdığını düşünüyorum. Onun dışında askerliğin profesyonelce yapılması gerektiğini fakat insanlara 2-3 aylık askeri eğitimin verilmesi gerektiğini düşünüyorum, askerlikte gereksiz işler yaptırılması yerine silah kullanımı ve basit askeri eğitimlerin verilmesi gerekiyor.

Çoğu ülke zaten böyle yapıyor fakat bizim ülkemizde aynısını görmek mümkün değil bazı şeylerin değişmesi gerek en baştan başlayarak.

Sistem senden her zaman 2 seçeneği sunarak alıyor zaten. İstersen ödemesini yap gitme. Yok ben ödeyemem dersen de seve seve gitmek zorunda kalıyorsun. Bu ve benzeri durumlar hayatımızda pek farklı alanlarda da çıkıyor maalesef. Hayat garip aslında. 🙃
1646932050468.png

Patates soyma diye bir şey yok.
Catering firmaları tarafından yapılıyor.
Birçok yerde hala var maalesef.

Ek olarak herkesin silah tutmasını öğrenmesi lazım evet, ama 6 ayda sadece 3 mermi sıkıp gerisini komutanlara hizmet ederek geçirmek işin saçmalığı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı