İnceleme Zotac RTX 4070 Super Twin Edge OC Kutu Açılış & İnceleme

Selamlar!

21 yıl aranın ardından tekrar NVIDIA ile buluşmanın tatlı heyecanını yaşıyorum bu sıralar. 2003 yılında sahip olduğum ilk bilgisayardaki GeForce FX5200'ün ardından sırasıyla X1650-HD4750-HD6950-R9 390 ve 5700XT ekran kartlarına sahip oldum ve AMD beni F/P açısından hep tatmin etti. Lakin şu "Upscale", DLSS, Frame Generation geldi, mertlik bozuldu. Uzun lafın kısası, yeşil takım kalbimi ve cüzdanımı çalmayı başardı. İncelemeye geçelim.

Kartı N11 DFS Bilgisayar satıcısından yaklaşık 28.500TL'ye sipariş verdim (04.02.2024). 3 günde ülkenin diğer ucuna elime inanılmaz iyi paketlenmiş şekilde geldi. Satıcıya ve kargoya puanım 10 :)

Kutuya gelelim;

MSI&ASUS gibi üst düzey üreticilere göre ZOTAC biraz daha bütçe dostu bir marka. Haliyle kutusundan, kartın kendisine kadar bir miktar kalite eksikliği hissediyorsunuz. Kutunun kendisinde veya içeriğinde "premium" bir hissiyat ne yazık ki yok. Kartın kendisi, inanılmaz iğrenç gözüken 2x8Pin'den 12Pin'e dönüştürücü, kullanım kılavuzu, garanti belgesi ve fotoğraflarda da gördüğünüz sticker vari bir şey çıkıyor.
thumbnail_IMG_3084.jpg

thumbnail_IMG_3085.jpg

thumbnail_IMG_3086.jpg

thumbnail_IMG_3087.jpg

Kartın kendisi RTX 4070 Super'lere giriş modeli olduğundan aman aman bir soğutma, dizayn beklemiyordum öyle de oldu. Oldukça ince bir soğutucuya sahip. Metal arka plakası var, ZOTAC GAMING kısmında ufak bir RGB ışık barındırıyor, hepsi bu.
Kartın Boyutları;
234.1mm x 123.5mm x 40.2mm
Görüntü Çıkışları;
3x DP 1x HDMI
Tavsiye Edilen Güç Kaynağı:
650W

Genel olarak kartın boyutlarını ve tasarımını beğendiğimi söyleyebilirim. Oldukça şık ve kompakt. Anakart üzerinde 2 slot yer kaplıyor.
Lakin yukarıda da bahsettiğim şu dönüştürücü kablo ne yazık ki bütün estetiği öldürüyor. Güvenemediğimden "sleeve" kablo da kullanamıyorum patlar diye.

thumbnail_IMG_3091.jpg

thumbnail_IMG_3088.jpg

thumbnail_IMG_3090.jpg

Kıyaslama olması açısından eski kart & yeni kart görüntüsü:
thumbnail_IMG_3096.jpg

Ve... 21 yılın ardından DDU ile AMD sürücülerini kaldırıp bilgisayarı kapatıyorum, 5700XT'ye hoşça kal diyorum, 4070 Super'i yerleştiriyorum. Bilgisayarı başlatıyorum ve... o da ne? Ekrana görüntü gelmiyor. DP kablosunu çıkartıyorum, HDMI takıyorum yok. Belleklerden ikisini çıkartıyorum yok. Anakart CMOS sıfırlıyorum yine yok. Yok Allah yok! Ümitlerimin tükendiği anda PC'yi monitöre bağlamak yerine TV'ye bağlamayı karar veriyorum ve nihayet görüntü geliyor. Kendi monitörüm 144Hz'de kaldığı için vermemiş görüntüyü. Yürekler ağıza geldi. Hallettik.

İlk izlenim ve deneyim? Sessiz. Sessiz, derinden ve soğuk. Yıllarca AMD'de kaldığımdan ne elektrik faturaları ödedim bir bilseniz. Ve o "AMD Normali" sıcaklıklarda kendi odamda ne kadar piştim, ah bir bilseniz.
Dünya varmış.

Şimdi geriye tek bir sorun kalıyor. Benim en son 2019 yılında güncellediğim, AM4 platformu kullanan bilgisayarım RTX 4070 Super için bir darboğaz durumu oluşturacak mı?

Oyun testleri için beklemede kalın.
Alan Wake 2, CP2077, Starfield, Baldur's Gate 3, Warhammer 3, Trine 5 testleri yolda...

Dosya Ekleri

• thumbnail_IMG_3092.jpg
    thumbnail_IMG_3092.jpg
    95,2 KB · Görüntüleme: 149
  • thumbnail_IMG_3089.jpg
    thumbnail_IMG_3089.jpg
    176,1 KB · Görüntüleme: 143
Soğutucunuz ne ve ortalama kaç derece de çalışıyor Ryzen 7 5800x3D kule tipi fanla uyumlu olursa belki düşünebilirim o zaman.

Ben DeepCool AG620 bk arbg aldım tabii işlemci çok güçlü öncelikle ayar yapmak gerekiyor.

İlk yapacağınız şey Curve Optimizer ayarı. 5800x3Dlerin hepsi yüksek kalite silikon geldiği için direk
All Core, negative -30 yapıyorsunuz. Bu büyük bir kazanç sağlıyor.

Belki biliyorsunuzdur ama bilmiyorsanız diye detaylandırmak isterim

İşlemci için C23 testi yapıyorum bir yandan. Stabilite için.

İşlemci 80 dereceye geldiği zaman frekans hızı belli oranda düşmeye başlıyor

Yani 4.5'e bosst olan bir işlemci ama tüm çekirdekler bu hıza ulaşamıyor

Olabilecek en yüksek değere ulaşmak için de ısıyı belli bir seviyenin altında tutmak lazım.

İşin en rahat kısmı sıvı soğutucu evet 3'lü büyük soğutucular iyi fakat ben kullanmayı istemiyorum.

Sevmiyorumda. Bu sebep le 80derece altında tutmak için çalıştım.

Bu arada oyunlarda sadece -30 da yapsanız 80leri görmüyor onu belirtiyim ve 4450 MHz de çalışıyor ama ben genel olarak ısı iyice düşsün diye ince ayar da yaptım.

PBO ayarlarında ppt tdc edc ayarları var bunları Auto'dan manuel girdim

En iyi sonuç ppt 107, tdc 78, edc 107 olarak aldım bu değeri özellikle ppt ve edc yükselttikçe ısı artıyor.

Böyle yapınca C23 de aldığım skor 14760'lara çıktı ve işlemci 79.4 derecede kaldı.

Oyunlarda ise 55-65 en yüksek 73 gördüm oda sürekli değil. Ama diğer tüm oyunlar 55-65 arası

Masaüstünde boşta 39 derece normal işlemlerde 45-50 arası.

Ama kendim fan ayarı yaptım işlemci güçlü oyunlarda fanlar biraz daha sesli çalışıyor işlemci fanı + kasa fanları. Benim için sorun teşkil etmiyor. Rahatsız olmuyorum yeter ki serin olsun.

Kısaca hem Curve Optimizer + PBO'dan ppt tdc edc ayarları ile çözülüyor sıcaklık

Normalde ise eğer bunları yapmazsan sıcaklık bayağı yüksek 4350'lere düşüyor frekans ısındığı için.

Ben DeepCool AG620 bk arbg aldım tabii işlemci çok güçlü öncelikle ayar yapmak gerekiyor.

İlk yapacağınız şey Curve Optimizer ayarı. 5800x3Dlerin hepsi yüksek kalite silikon geldiği için direk
All Core, negative -30 yapıyorsunuz. Bu büyük bir kazanç sağlıyor.

Belki biliyorsunuzdur ama bilmiyorsanız diye detaylandırmak isterim

İşlemci için C23 testi yapıyorum bir yandan. Stabilite için.

İşlemci 80 dereceye geldiği zaman frekans hızı belli oranda düşmeye başlıyor

Yani 4.5'e bosst olan bir işlemci ama tüm çekirdekler bu hıza ulaşamıyor

Olabilecek en yüksek değere ulaşmak için de ısıyı belli bir seviyenin altında tutmak lazım.

İşin en rahat kısmı sıvı soğutucu evet 3'lü büyük soğutucular iyi fakat ben kullanmayı istemiyorum.

Sevmiyorumda. Bu sebep le 80derece altında tutmak için çalıştım.

Bu arada oyunlarda sadece -30 da yapsanız 80leri görmüyor onu belirtiyim ve 4450 MHz de çalışıyor ama ben genel olarak ısı iyice düşsün diye ince ayar da yaptım.

PBO ayarlarında ppt tdc edc ayarları var bunları Auto'dan manuel girdim

En iyi sonuç ppt 107, tdc 78, edc 107 olarak aldım bu değeri özellikle ppt ve edc yükselttikçe ısı artıyor.

Böyle yapınca C23 de aldığım skor 14760'lara çıktı ve işlemci 79.4 derecede kaldı.

Oyunlarda ise 55-65 en yüksek 73 gördüm oda sürekli değil. Ama diğer tüm oyunlar 55-65 arası

Masaüstünde boşta 39 derece normal işlemlerde 45-50 arası.

Ama kendim fan ayarı yaptım işlemci güçlü oyunlarda fanlar biraz daha sesli çalışıyor işlemci fanı + kasa fanları. Benim için sorun teşkil etmiyor. Rahatsız olmuyorum yeter ki serin olsun.

Kısaca hem Curve Optimizer + PBO'dan ppt tdc edc ayarları ile çözülüyor sıcaklık

Normalde ise eğer bunları yapmazsan sıcaklık bayağı yüksek 4350'lere düşüyor frekans ısındığı için.
Pek değerli bilgiler için teşekkürler, bakalım 2 hafta önce satışa çıkan 5700X3D, kısılmış saat hızlarıyla da aynı sıcaklıklara ulaşıyor mu? Bana kalırsa 5800X3D gibi sıcaklıklara müdahale etmek adına bir şey yapmama gerek kalmayacak, hem sıvı soğutma kullandığım için hem de bahsettiğim gibi saat hızları kısıldığı için. Önümüzdeki hafta içi yeni inceleme konusu paylaşırım 👋

Pek değerli bilgiler için teşekkürler, bakalım 2 hafta önce satışa çıkan 5700x3D, kısılmış saat hızlarıyla da aynı sıcaklıklara ulaşıyor mu? Bana kalırsa 5800x3D gibi sıcaklıklara müdahale etmek adına bir şey yapmama gerek kalmayacak, hem sıvı soğutma kullandığım için hem de bahsettiğim gibi saat hızları kısıldığı için. Önümüzdeki hafta içi yeni inceleme konusu paylaşırım 👋

5700x3D'yi bende düşündüm ama beni vazgeçiren 2 faktör.

İlki gerçekten frekans çok düşük 4.1 nedir yani? Bu işlemci overclock olmuyor tamam oyun vs ok ama.
Diğer tüm oyun dışı bellek dışı uygulamalarda ilerisi için düşünüce frekans biraz sıkıntı olabilir. Misal Windows 12 vs

Diğeri ise fiyat farkı benim istediğim gibi değil 8K civarı olması lazımdı. Şurada bu işlemci çıkmadan önce aylarca 10500 gibi bir fiyatı vardı 5800x3D'nin bu işlemci gelince sistematik bir şekilde çektiler ve geri koyduklarında 13K'den koydular şimdi 11200 civarı. Arada ki fark değmiyor.
Avrupa'da fark çok karlıyken herkes orada fiyatı çok iyi diye tercih ediyor bizde maalesef farkı neredeyse eşitleyecekler.

Bu sebeplerle almışken AM4'ün en iyisi olsun dedim sıcaklık ayarlarını da yapınca sorun yok.

5700x3D'yi bende düşündüm ama beni vazgeçiren 2 faktör.

İlki gerçekten frekans çok düşük 4.1 nedir yani? Bu işlemci overclock olmuyor tamam oyun vs ok ama.
Diğer tüm oyun dışı bellek dışı uygulamalarda ilerisi için düşünüce frekans biraz sıkıntı olabilir. Misal Windows 12 vs

Diğeri ise fiyat farkı benim istediğim gibi değil 8K civarı olması lazımdı. Şurada bu işlemci çıkmadan önce aylarca 10500 gibi bir fiyatı vardı 5800x3D'nin bu işlemci gelince sistematik bir şekilde çektiler ve geri koyduklarında 13K'den koydular şimdi 11200 civarı. Arada ki fark değmiyor.
Avrupa'da fark çok karlıyken herkes orada fiyatı çok iyi diye tercih ediyor bizde maalesef farkı neredeyse eşitleyecekler.

Bu sebeplerle almışken AM4'ün en iyisi olsun dedim sıcaklık ayarlarını da yapınca sorun yok.
Evet, söylediklerinizde haklısınız. Ben de daha yüksek fiyat farkı bekliyordum aralarında. Lakin Türkiye'de hiçbir teknolojik ürünün fiyatı yerinde durmuyor. 5800X3D'ler ilk bakmaya başladığımda 10.500TL bandıydı. Şimdi 11.500'dan aşağı bulamıyorum. 5700X3D'yi 9.500TL'ye sipariş vermek durumunda kaldım, 4070 Super'dan sonra 2.000TL bile kıymetli oldu çünkü benim için.

Evet, söylediklerinizde haklısınız. Ben de daha yüksek fiyat farkı bekliyordum aralarında. Lakin Türkiye'de hiçbir teknolojik ürünün fiyatı yerinde durmuyor. 5800x3D'ler ilk bakmaya başladığımda 10.500TL bandıydı. Şimdi 11.500'dan aşağı bulamıyorum. 5700x3D'yi 9.500TL'ye sipariş vermek durumunda kaldım, 4070 Super'dan sonra 2.000TL bile kıymetli oldu çünkü benim için.

Hocam naptınız belirgin bir performans artışı yaşadınız mı Ryzen 7 5700x3D ile.

Hocam naptınız belirgin bir performans artışı yaşadınız mı Ryzen 7 5700x3D ile.
Merhaba, işlemci geldikten sonra temiz W11 kurulumu yaptım ve her şeyi tekrardan indirmeye çok üşendim açıkçası. Belki ilerleyen zamanlarda kıyaslama değil ama sıfırdan 5700X3D&4070 Super kombinasyonuyla videolar çekip yüklerim. Var olan oyunlarda gecelerimin gündüz olduğunu söyleyemem çok bir fark yok.

19/03/2024 Güncelleme;
Selam, A Plague Tale: Requiem oynama şansım oldu. 2K ve 4K testini videoda bulabilirsiniz. Artık işlemcim 5700X3D.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı