1 senede İngilizcede hangi seviyeye gelirim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşın haklı olduğunu düşünüyorum. Belgelerde gösterilen B2 C1 ile gerçek seviyeniz aynı olmuyor. Gerçek B2 ve C1 için uzun süre çalışmanız gerekiyor. Oturup bütün gün İngilizce çalışacaksanız başka tabii. Ki o şekilde çalışılan ingilizcenin unutulacağını düşünüyorum.

Soruya gelirsek, 1 senede 0'dan B1'e gelinebileceğini düşünüyorum. B1'den b2'ye geçiş de 1 sene sürer. B2'den C1'e geçiş de 1 sene diyelim.

Sizin İngilizce bilmek dediğiniz şey turistlerle iki cümle konuşmak, gerçekten İngilizce biliyorum diyebilmek için birilerinin karşısına çıkıp sunum yapabiliyor olmanız gerekiyor. Bu da en az C1 demek. C2 zaten native gibi bir şey. Ben testlerde C1-C2 çıkıyorum sertifikam da var, ama konuşmaya çalışsam hala b2'deyim. Öyle kolay öğrenilmiyor bir dil.

Hocam iyide zaten uluslararası sınavlarda da puanlama 4'e ayrılıyor. Reading, speaking, writing, listening. Bu bağlamda sizin konuşmanızın B2 seviyesinde olması ama atıyorum readinginizin C1 seviyesinde olması gayet doğal. Arkadaş da anladığım kadarıyla belli seviye İngilizce okur yazarlık bir de sokak ağzı tarzında bir konuşma hedefliyor başlangıç olarak. B1 yeterli yani. Ki zaten bunun üstüne kraliyet ingilizcesinden tut waudoin diyen adama kadar konuşma kısmında dil çok çeşitleniyor. Speakingin de Birleşik Krallık veya Amerika gibi bir ülkeye gitmeden en üst seviyeye çıkabileceğini pek sanmıyorum. Dili hayatının her alanına yayıp önce Türkçe düşünüp sonra İngilizce konuşarak değil, tamamen İngilizce düşünmeye başlamak ancak böyle mümkün olabilir bence.

Şu yorumları okurken kahkaha attım. Akademik seviyede ileri düzey İngilizce bilen bir ingilizce öğretmeniyim. C1 seviyesi ingilizce biliyorum ama kendime ASLA C1 seviyesi demiyorum çünkü o seviyenin ne olduğunu bildiğim için söylemeye utanıyorum onun yerine B2 diyorum. Şimdi çok güzel bir dille neden bir yılda neden B2 olamazsın kısmını anlatacağım. Siz eğer sınavlar için gidip çalışırsanız C2 düzeyindeki sınavı bile kolayca bir yılda geçersiniz çünkü sınav dili ile seviye dilleri çok farklıdır. Üniversite için girilen YDT sınavının seviyesi B1-B2 arasıdır fakat biz buna A2 bile diyebiliriz çünkü o sınavda Reading bölümü dışında her şeyi ezberleyerek yapabilirsiniz. İngilizce'de A1-A2 seviyeleri giriş seviyeleridir. Bu bölümler yoğun bir şekilde dil yapısı konuları içerir ve BİZ BU YÜZDEN A2ye kadar bir yılda öğrenebilirsin deriz çünkü bunlar ezbere dayalı teorik bilgilerdir. A2'den B1'e geçiş süreci oldukça zordur. Neden mi? Çünkü artık dil yapısına dayalı bilgiler öğrenmiyorsunuz. Karşı kültüre dayanan DEYİMLER VE ATASÖZLERİni öğrenmeye başlıyorsunuz. Farkı anlayabiliyor musunuz güzel arkadaşlarım. Ayrıca bu seviyelere ayrı bir şekilde günlük konuşma dilinden bağımsız çalışmanız gerekiyor. Tabii ki B1 seviyesine kadar öğrenebilirsiniz bir yılda ancak İngilizce'de fonetik alfabe, yazım kuralları, deyimler, phrasal verbs gibi EN BASİT konuların bazı bölümlerini bilmeniz ya da tanışık olmanız kaydı ile. Şimdi asıl B2 nedir? B2 dediğimiz çoğu NATIVE SPEAKER'ın konuştuğu dildir(Türkçe konuşurken bizim seviyemiz de B2 güzel arkadaşlarım onun ötesi akademik dil olur veya bir spiker gibi konuşmanız gerekir aynısı ingilizce için de geçerlidir.). Bakın normal bir İngiliz'in günlük konuşmada konuştuğu dil diyorum. Buralarda yoğun bir şekilde karşı kültüre maruz kalmanız gerekiyor. Bunu da Türkiye gibi ingilizcenin YABANCI DİL(ikincil dil diye bir konu daha var güzel profesör arkadaşlarım ona sahip olmanız için ülke içinde insanların günlük hayatta veya resmi dairelerde ingilizce konuşması gerekiyor.) olduğu masa başında oturarak bir yılda yapamazsınız. Neden? En basitinden speaking örneği vereyim, evde oturarak İngilizce'de "æ" diye bir ses olduğunu fark edemezsiniz ya da "man" ile "men"/ "sheep" ile "ship" kelimeleri arasındaki telaffuz farkını anlayamazsınız çünkü Türkçe dilinde olmayan sesler bunlar. Gidersiniz "the" kelimesini "dı" diye okursunuz sonra millete B2 biliyorum derseniz size gülerler. Bakın bunlar en basit örnekler. B2 seviyesine geldiğinizde bunlar karşınıza çıkacak ve sizden sürekli bir deyim kullanmanızı bekleyecekler. "Leave" kelimesi gibi basit bir kelime yerine " Abandon" tarzı yakın anlamlı ileri düzey kelimeler kullanmanızı isteyecekler. C1-C2 seviyesi bambaşka seviyeler onlara hiç girmeyeceğim. Şurada bir yılda B2 C1 öğrendim diyen adamlar ile iki kelime ingilizce konuşmak isterdim çünkü direkt belli oluyor konuşunca seviyeniz. Daha fazla yazardım da ben buraya bu kadar birikimim ile ne yazarsam yazayım boş olacak o yüzden bu yeterli. Umarım farkları görebilirsiniz. Tekrar söylüyorum evde oturarak bir yılda B2 olamazsınız. Sınavı geçersin ama seviyen o OLMAZ. Artık sınavda başarılar diliyorum.

Şimdiye öğrenmediysen (iyi olmasa da) ilgin yok ya da az demek.. İlgi yoksa youtube'tan devamlı video izleyerek öğrenmek zor derim.. Kurs veya ders alabilirsin. Çok gördüm bi hevesle başlıyorlar max 1 hafta sürüyor.. İlgisi olan zaten nasıl öğrenirim demiyor. Sorun orada işte!

Şimdiye öğrenmediysen (iyi olmasa da) ilgin yok ya da az demek.. İlgi yoksa youtube'tan devamlı video izleyerek öğrenmek zor derim.. Kurs veya ders alabilirsin. Çok gördüm bi hevesle başlıyorlar max 1 hafta sürüyor.. İlgisi olan zaten nasıl öğrenirim demiyor. Sorun orada işte!
Şimdiye öğrenmediysen ilgin yok derken ne demek istiyorsun. İngilizce öğrenmenin belli bir yaşı mı var. Saçma sapan konuşmayın. Valla arkadaşlar kimse kırılmasın darılmasın hatta kırılsın umrumda değil, bu tarz yorumlara he diyip geçiyorum valla umrumda bile olmuyor boşuna nefesinizi tüketip yazmayın buraya.

Hayır amacınız burada birilerine laf sokmaksa başka platformlar önerebilirim size. Burası bu tarz şeylerin yeri değil.
Ayrıca ben burada size bir senede B2 olabilir miyim diye sormadım sadece. Adam gibi tavsiye istedim. Yok 1 senede A2 olursun yok yapamazsın abuk sabuk şeyler yazıp duracağınıza düzgünce tavsiye verseniz daha iyi olmaz mı? Tavsiye veremeyecek olan varsa da konudan uzaklaşsın, daha fazla boş yorum kaldıramam.

Son düzenleme:
Şimdiye öğrenmediysen ilgin yok derken ne demek istiyorsun. İngilizce öğrenmenin belli bir yaşı mı var. Saçma sapan konuşmayın. Valla arkadaşlar kimse kırılmasın darılmasın hatta kırılsın umrumda değil, bu tarz yorumlara he diyip geçiyorum valla umrumda bile olmuyor boşuna nefesinizi tüketip yazmayın buraya.

Hayır amacınız burada birilerine laf sokmaksa başka platformlar önerebilirim size. Burası bu tarz şeylerin yeri değil.
Ayrıca ben burada size bir senede B2 olabilir miyim diye sormadım sadece. Adam gibi tavsiye istedim. Yok 1 senede A2 olursun yok yapamazsın abuk sabuk şeyler yazıp duracağınıza düzgünce tavsiye verseniz daha iyi olmaz mı? Tavsiye veremeyecek olan varsa da konudan uzaklaşsın, daha fazla boş yorum kaldıramam.
Sana bir senede A2-B1 olabilirsin diyoruz nedenini de açıkladım yukarıda sen gidip A2 nedir abartıyorsun insanlar B2 oluyor diyorsun. Zaten sorduğun soru saçma bir yılda ne seviyeye gelirim diyorsun böyle düşünen adam dil öğrenemez. Hala da bir laf atma peşindesin anlayamadım. Ayrıca dil öğrenmenin yaşı da vardır yukarıdaki arkadaş doğru söylüyor. Karşıma bir sınıf alınca 12 yaşındaysa daha hızlı öğreniyorlar 20 yaşındaysa daha yavaş ve az öğreniyorlar. Bu arada sorduğun soru bir yılda hangi seviye olabilirim biz de A2 diyoruz sen gelmişsin şunu yazıyorsun:
Ayrıca ben burada size bir senede B2 olabilir miyim diye sormadım sadece. Adam gibi tavsiye istedim. Yok 1 senede A2 olursun yok yapamazsın abuk sabuk şeyler yazıp duracağınıza düzgünce tavsiye verseniz daha iyi olmaz mı?

Tavsiye istiyorsan konunu dil öğrenmek için ne yapmalıyım tarzı açmalısın. Hem suçlu hem güçlü. Alandaki uzman kişilere laf atmak da ayrı güzelmiş.

Sana bir senede A2-B1 olabilirsin diyoruz nedenini de açıkladım yukarıda sen gidip A2 nedir abartıyorsun insanlar B2 oluyor diyorsun. Zaten sorduğun soru saçma bir yılda ne seviyeye gelirim diyorsun böyle düşünen adam dil öğrenemez. Hala da bir laf atma peşindesin anlayamadım. Ayrıca dil öğrenmenin yaşı da vardır yukarıdaki arkadaş doğru söylüyor. Karşıma bir sınıf alınca 12 yaşındaysa daha hızlı öğreniyorlar 20 yaşındaysa daha yavaş ve az öğreniyorlar. Bu arada sorduğun soru bir yılda hangi seviye olabilirim biz de A2 diyoruz sen gelmişsin şunu yazıyorsun:
Ayrıca ben burada size bir senede B2 olabilir miyim diye sormadım sadece. Adam gibi tavsiye istedim. Yok 1 senede A2 olursun yok yapamazsın abuk sabuk şeyler yazıp duracağınıza düzgünce tavsiye verseniz daha iyi olmaz mı?

Tavsiye istiyorsan konunu dil öğrenmek için ne yapmalıyım tarzı açmalısın. Hem suçlu hem güçlü. Alandaki uzman kişilere laf atmak da ayrı güzelmiş.
Boşuna kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın. Başlığı okuyup sadece yorum yapmayın. Konu içeriğini de okumanızı tavsiye ederim. Kanal önerisi istedim. Ayrıca saçma olduğunu düşünüyorsanız yorum yapmak zorunda da değilsiniz hatırlatırım. Konu içeriğini okumadan hazıra konmak da güzelmiş. Sizin yaptığınız sadece eleştiri yapmak yapamazsın demek. Ne bir tavsiye vermişsin ne başka bir şey yapmışsın sadece yapamazsın demişsin başka bir şey yok. Bu arada hala 1 senede A2 olmayı aşırı saçma buluyorum.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı