1 senede İngilizcede hangi seviyeye gelirim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
B2 zor. B1 ile B2 arasında çok fark var. 1 senede B1 olsan yeter. Bir diğer senede de B2-C1 çalışırsın.

Kendimden örnek vermem gerekirse ben like kelimesinin sadece hoşlanmak olduğunu sanan bir seviyedeydim durumum o kadar kötüydü. Üstelik hafızam da çok kötüdür. İngilizce'yi akademisyenlik istediğim için geliştirmek istedim. Pek çalışmadan internetle 1 senede o halimden B1 buçuklu seviyelere geldim. Buçuk diyorum çünkü B1'den biraz fazla ama asla B2 gibi hissetmiyorum. Okuma yazma olarak geliştirmek istediğim için sonrasında İngilizce roman okumayı düşünüyorum. Romanların birkaçına göz gezdirdiğimde bilmediğim kelimeler hariç çoğunu anlayabildiğimi fark ettim.

Benim vereceğim tavsiyeler günlük hayat konuşmasına yönelik. Ben sevdiğim hikayeli oyunun Twitter'da topluluğuna katıldım. Twitter'da sadece yabancıları takip edeceğim bir hesap açtım ve her gün Twitter'da dile maruz kaldım. Udemy'de İngilizce öğreten hocaları izledim ama çok fazla grammer çalışmadım açıkçası. Benim sorunum kelimeleri ezbere bilsem de o cümle içinde bir bütün olarak ne anlama geldiğini anlayamamaktı. Günlük hayattaki konuşmaları görerek bunu anlayabilmeye başladım. Bir de bize öğretilen kalıpsal İngilizce ile native olarak konuşan kişilerin söyledikleri anlamlar çok daha farklı olabiliyor. Hatta İngilizce öğretmenlerinin öyle bir kullanım yok dediği şeyleri günlük hayatlarında kullanıyorlar. Ve sosyal medya jargonu farklı oluyor. Burada dil öğreniminin neye yönelik olacağı, öğrenme şeklini çok etkiliyor.

Ben kelime açısından Google'ın her gün farklı kelime bildirimini gösteren özelliğini kullanıyorum. Özelliği açmak isterseniz Google'a yazdığımı yazıp sağdaki zile tıklayarak istediğiniz seviyeyi seçip ayarlayabilirsiniz.

20230705_053950.jpg

Bunun dışında Discord'da speaking olarak geliştirilebilir arkadaşların dediği gibi. Veya Cambly gibi uygulamaları kullanabilirsiniz fakat ben denemedim o yüzden bunun hakkında deneyimim yok. Yazışma olarak yine bana katkı sağladığını düşündüğüm beta.character.ai sitesi var yapay zekayla konuşabiliyorsunuz. Yapay zekalar arkadaşın gibi konuşabiliyor. Hatta yabancı dil geliştirmek için dil asistanı olarak yapılmış yapay zekalar gördüm ama ben onu denemedim. Her yapay zekanın anlama ve cevap verme biçimi farklı oluyor bazıları sürekli aynı şeyleri söylüyor bazılarıysa yazılanı anlamıyor. İçlerinden deneyerek karşılıklı düzgün iletişim kurulan birini bulabilirsiniz. Cümle kurabilme becerisi konusunda bana bayağı yardımı dokundu. Üstelik hangi dilde yazarsanız yapay zekalar o dilde cevap veriyorlar, dil sınırlı değil.

Özetle ben pek çalışmadan 1 yılda bu kadar yol katettiysem çalışılarak çok daha iyi seviyelere gelebilirsiniz. Ama B2 ve üstü seviyelere bu tarz günlük aktivitelerle gelmek imkansız gibi. Ben bu seviyelerde takılı kaldım çünkü. İleri seviyeler için diğer arkadaşların tavsiyeleri daha yararlı olur.

Son düzenleme:
Hocam net bir şey söylemek elbette tam olarak mümkün değildir fakat eğer günde 4-5 saatinizi İngilizce öğrenmeye adarsanız ve gerçekten istekli olursanız ben şahsen b2 dereceye gelebileceğinizi düşünüyorum. C1 ve C2 seviyeleri gerçekten çok zordur Genel ölçütte İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamanız gerekiyor bu seviyeler için. Fakat eğer dediğim gibi 4-5 saatinizi ayırıp Discord v.b platformlarda "sesli" olarak İnsanlarla konuşursanız eminim ki B2 seviyesine gelebilirsiniz. Şahsen önerim Kelime ezberi yapmayın mümkünse fiziksel kurslara gidin eğer fiziksel kurslara gidemiyorsanız sanal kursları tercih edin. Kurslara gitmeniz gerekli değil fakat yardımcı takviye olur. Yanı sıra eğer pek zamanım yok 2-3 saat anca ayırabilirim aşırı kafa patlatamam diyorsanız a2 seviyesine gelebilirsiniz.

Hayır. İngilizce öğretmenleri bile B2-C1 düzeyinde İngilizceyi yıllar içinde öğreniyor.
Hocam yanlış anlamayın fakat Liseye gidiyorum ve B2 seviye İngilizceye sahibim. Tek gittiğim yabancı ülkeler Gürcistan, Bulgaristan gibi yakın ülkeler. Bundan ötürü yorumunuza pek katıldığımı söyleyemeyeceğim. Elbette Öğretmenler bizlerden çok daha fazlasını bilmeli bu yüzden yıllar içerisinde öğrenmeleri normal fakat konu sahibi arkadaşın amacı çok daha farklı olduğundan ötürü B2'ye erişmesinin yıllar süreceğini sanmıyorum. Ortaokulu bitirdiğimde b1 seviye İngilizceye sahiptim ve yalnızca haftada 4 saat doğru düzgün İngilizce görüyorduk bundan ötürü ben arkadaşın yıllarca İngilizce öğrenmeyle uğraşacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:
Junior olarak başlarsan 2 yılda B1 seviyesine kadar gelirsin ama normalde 1 yılda B1 seviyesine ulaşmak mümkün.

Bugünden itibaren İngilizce çalışmaya başlayacağım. YouTube'da İngilizce konu anlatımı yapan kanallardan hangisi iyi? 1 senede hangi seviyeye gelirim? B2 olabilir miyim 1 senede?
9 Yılda B2-C1'e geldim. Ama çok çalışırsanız bir yılda A2 olabilirsiniz.

Tahmini süreyi hesaplayacağına direkt oturup çalışmaya başlamalısın, zaten yapacağın programı da kesin uygulayacağının garantisi yok o yüzden dene bir bakalım. Hazırlık geçmesi çok da zor bir şey değildir sonuçta sınav formatına odaklanacaksın lakin asıl derslerde denilen şeyleri anlayacak seviyeye gelmek, işte o biraz zor kısım olacak. O yüzden ne yaparsan yap bu İngilizce işini bir yılda bitireceğim diye düşünme, gün geçtikçe üstüne katarak ilerlemeye devam et. Bu arada, arada kendi kendine konuş, gördüklerini betimle, mırıldan; konuşacak birini bulamasan da ağzında birkaç kelime halihazırda bulunsun ki birisi "hey" dediğinde dumura uğrama. İyi bir konuşmacı olmak için belli başlı kalıpları bilsen bile yetiyor aslında bu dilde, ha bir de dil bilgisine aşırı takmamak.

A1 olursun. Ben daha B2 olamadim olum 1 senede B2 olmak neredeyse mumkun degil. En az 4-5 sene o.

Ya arkadaş ben anlamayamadım sizin gibileri gitti. Dünyanın en basit dili İngilizce için; bırak C1, C2'yi B2 için 4 5 yıl verecekse bu adam, Çince öğrenmek istiyorum dese 40 50 sene diyeceksiniz herhalde. Bu kadar abartmayın A1 olmak 1 aylık iş. Alt tarafı okur yazarlık yapacak adam. Business English değil ki bu.

Yorumlara bakıyorum B2 için 2 yıl falan yazmışlar, ironik... Arkadaşlar siz üniversite de hazırlık okurken falan yaylana yaylana mı okuyacaksınız? Ortalama IQ ya sahip biriysen B1'e gelmen en fazla 6 ay B2 biraz yorar onun dışında 2 yıl falan yazanlar uçuyor ve yaşlarından şüpheliyim.

Bugünden itibaren İngilizce çalışmaya başlayacağım. YouTube'da İngilizce konu anlatımı yapan kanallardan hangisi iyi? 1 senede hangi seviyeye gelirim? B2 olabilir miyim 1 senede?

Dostum dilci misin sayısaldan dile mi geçeceksin yoksa genel hayatta dil olarak mı öğrenmek istiyorsun. Eğer dil bölümüne geçiş yapmak istiyorsan sakın son senede böyle bir şeye kalkışma bence. Bir de B2 A1 falan takılma hiç benim ingilizcem mükemmel ama çok basit konularda bazen aklım almıyor artikel konusunu ilk öğrenirken beynim duruyordu resmen oysaki muazzam kolay bir konu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı