1060 6 GB Düşük FPS Sorunu

Yer
Konya/ Selçuklu
Daha fazla  
Meslek
Sıcak Demir
Arkadaşlar merhaba, Technopat'a katılalı daha bir kaç saat oldu. Konuları araştırırken katılmak istedim.

Sorunum şu: 1050 OC 2 2GB 128 Bit'te CS:GO'da 300 FPS alırken 1060 6 GB'da 150 FPS alıyorum. Sorunu bir türlü çözemedim.

İşlemci: i5 7400 3.0
Anakart: Asus 1151p h270f 6x
RAM: Adata DDR4 8 GB 2400MHz XPG D10
Harddisk: Adata SSD 480 GB
Ekran kartı: MSI GTX 1060 6 GB

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu resimler de lobi, Nvdia kendi ayarları ve kendi ayarlarım. (kendi ayarlarım low)

Diğer resimleri atamadım 4MB tan büyük olduğu için. Ama oyun içi FPS te aynı hemen hemen.

Nvdia ayarlarını etkinleştirdiğim zaman FPS düşüyor 90 ise 60-70.
Ama kendi ayarlarım 100 civarı veriyor.

WiewSonic 144hertz 1ms ekran kullanıyorum.

4K/UHD ve QHD testlerini yapamıyorum. İzin vermiyor program.
VSYNC 60 FPS 'ye kitlemiş yüzde 74 performansında kaymak gibi çalışıyor oyununuz . Oyun oynarken sıkıntı ,takılma,donma yaşamıyorsanız gayet güzel performans -verim alıyorsunuzdur. Herhangi bir sorun yok. Monitör 144 hz diyorsunuz VSYNC kaldırarak tam performansta 100 e yakın FPS alırsınız. PUBG gibi bir oyun için de kafi.

VSYNC 60 FPS 'ye kitlemiş yüzde 74 performansında kaymak gibi çalışıyor oyununuz . Oyun oynarken sıkıntı ,takılma,donma yaşamıyorsanız gayet güzel performans -verim alıyorsunuzdur. Herhangi bir sorun yok. Monitör 144 hz diyorsunuz VSYNC kaldırarak tam performansta 100 e yakın FPS alırsınız. PUBG gibi bir oyun için de kafi.

Oyun içinde FPS düşüşleri oluyor tabi ardından takılmalar takip ediyor.
Arkadaşlar sisteme +8 RAM eklersem sorunum çözülür mü sizce. Dün bir arkadaş söyledi ama + sı olur - si olur bilmem. Gerekirse ana kart değiştirebilirim.
Birde sistem DDR4 ise bütün parçalar DDR4 olacakmış. Ekran kartı DDR5. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz. Önerileriniz nedir ?

ANAKART: Asus Rog Strix H270F 1151P DDR4 2400MHZ
İŞLEMCİ: İntel 1151P İ5 7400 3.0 4 çekirdek
HARDDİSK: Adata SSD 480GB SU650 3D Nand Flash
RAM: Adata DDR4 8GB 2400MHZ XPG Gammıngx D10

Son düzenleme:
Oyun içinde FPS düşüşleri oluyor tabi ardından takılmalar takip ediyor.
Arkadaşlar sisteme +8 RAM eklersem sorunum çözülür mü sizce. Dün bir arkadaş söyledi ama + sı olur - si olur bilmem. Gerekirse ana kart değiştirebilirim.
Birde sistem DDR4 ise bütün parçalar DDR4 olacakmış. Ekran kartı DDR5. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz. Önerileriniz nedir ?

ANAKART: Asus Rog Strix H270F 1151P DDR4 2400MHZ
İŞLEMCİ: İntel 1151P İ5 7400 3.0 4 çekirdek
HARDDİSK: Adata SSD 480GB SU650 3D Nand Flash
RAM: Adata DDR4 8GB 2400MHZ XPG Gammıngx D10
+8 Ram eklersen windows servisleri Ram ' den kısmayarak daha rahat çalışıp oda sana ilerisi için performans olarak dönecektir. DDR4 Şu an ki sistem belleği için en üst teknoloji . Ekran kartlarının ki sistem belleğinden farklı çalışır . Ekran kartlarının bellek veri yolu fazla olduğu için daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyar orada da GDDR teknolojisi gelir . Açıkladım ama özeti 2 si birbirinden bağımsız bir şey. Takılmalar anlık droplar genelde oyunun optimizasyon açığından kaynaklı genelde kullanıcılarda donanımla ilgili sorun olmuyor. Fakat size düşen öncelikle BİOS'u güncellemek. Sonra driverler ve windows güncellemelerini tamamen yapmanız. Bunu dışında herhangi özel birşey istemeden ihtiyaçlarını bilgisayarınız karşılayacaktır. Bu arada anakartınız kaliteli parça değiştirmenize kesinlikle gerek yok.

+8 Ram eklersen windows servisleri Ram ' den kısmayarak daha rahat çalışıp oda sana ilerisi için performans olarak dönecektir. DDR4 Şu an ki sistem belleği için en üst teknoloji . Ekran kartlarının ki sistem belleğinden farklı çalışır . Ekran kartlarının bellek veri yolu fazla olduğu için daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyar orada da GDDR teknolojisi gelir . Açıkladım ama özeti 2 si birbirinden bağımsız bir şey. Takılmalar anlık droplar genelde oyunun optimizasyon açığından kaynaklı genelde kullanıcılarda donanımla ilgili sorun olmuyor. Fakat size düşen öncelikle BİOS'u güncellemek. Sonra driverler ve windows güncellemelerini tamamen yapmanız. Bunu dışında herhangi özel birşey istemeden ihtiyaçlarını bilgisayarınız karşılayacaktır. Bu arada anakartınız kaliteli parça değiştirmenize kesinlikle gerek yok.

Öncelikle cevabınızdan ötürü teşekkür ederim.
Hocam ben şurada takıldım: Bundan önceki ekran kartım MSI Ge Force 1050 OC 2GB 128BİT.
Ben bu kartta 300 FPS alıyordum ve arka plan da kaç tane uygulama çalışsa da youtube dahil, herhangi bir drop takılma vs. olmuyordu. Bu sebepten ötürü bir yerlerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle cevabınızdan ötürü teşekkür ederim.
Hocam ben şurada takıldım: Bundan önceki ekran kartım MSI Ge Force 1050 OC 2GB 128BİT.
Ben bu kartta 300 FPS alıyordum ve arka plan da kaç tane uygulama çalışsa da youtube dahil, herhangi bir drop takılma vs. olmuyordu. Bu sebepten ötürü bir yerlerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum.
Resimde attığım gibi 2 kartın arasında 2 katından fazla bir performans olduğunu görüyoruz. Arabalar nasıl belli bir hızı geçip gazlayınca 3. karbüratörü açar ve ekstra performans sağlarsa bu kart için de aynı şeydir. 1050 yi performansa iten oyunların 1060'ı uykusundan uyandıramıyor. 3. karbüratörü açamıyor kart relax takılıyor. Çözünürlüğü yükselt kartın uyanmasını sağla yüklen karta ne bulduysan oyun içinde sona getir ayarlardan. O zaman sana karşılığını vericektir. ama 144 Hz monitörün varsa zaten 144 ün üstünü göremezsin bırak kartın da bu şekilde stabil çalışsın yorulmadan . Bence şu an her şey en güzel çalışacak şekilde çalışıyor kart kendini yormuyor sana da ihtiyacın olanı kadarını sunuyor yata yata :) Bu arada yardımı dokunduysa sana yorumları beğenmeyi unutma :)
394469

Resimde attığım gibi 2 kartın arasında 2 katından fazla bir performans olduğunu görüyoruz. Arabalar nasıl belli bir hızı geçip gazlayınca 3. karbüratörü açar ve ekstra performans sağlarsa bu kart için de aynı şeydir. 1050 yi performansa iten oyunların 1060'ı uykusundan uyandıramıyor. 3. karbüratörü açamıyor kart relax takılıyor. Çözünürlüğü yükselt kartın uyanmasını sağla yüklen karta ne bulduysan oyun içinde sona getir ayarlardan. O zaman sana karşılığını vericektir. ama 144 Hz monitörün varsa zaten 144 ün üstünü göremezsin bırak kartın da bu şekilde stabil çalışsın yorulmadan . Bence şu an her şey en güzel çalışacak şekilde çalışıyor kart kendini yormuyor sana da ihtiyacın olanı kadarını sunuyor yata yata :) Bu arada yardımı dokunduysa sana yorumları beğenmeyi unutma :)Eki Görüntüle 394469
[/
Peki ya neden takılmalar oluyor hocam.

Peki ya neden takılmalar oluyor hocam.
Farklı oyunlarda dene ve oynadığın oyunlarda Yüksek ayarları seçerek işlemcinizin yükünü azaltın. Sürekli kaynaklanan bir sorunsa tekrar bakalım , inceleyelim , takip edelim. Fakat çoğu oyunlardan kaynaklı oluyor. Bu arada takılıyor deyip grafikleri kısmayın işlemciye yük biner ve gereğinden fazla yük anlık droplara takılmalara sebep olabilir.

Farklı oyunlarda dene ve oynadığın oyunlarda Yüksek ayarları seçerek işlemcinizin yükünü azaltın. Sürekli kaynaklanan bir sorunsa tekrar bakalım , inceleyelim , takip edelim. Fakat çoğu oyunlardan kaynaklı oluyor. Bu arada takılıyor deyip grafikleri kısmayın işlemciye yük biner ve gereğinden fazla yük anlık droplara takılmalara sebep olabilir.
Pubg de herhangi bir takılma kasılma mevcut değil hocam. Zaten oynadığım iki oyun var biri CS:GO diğeri PUBG. Pubg de deüşük FPS alıyorum ama oyunda en ufak takılma drop söz konusu değil.

Pubg de herhangi bir takılma kasılma mevcut değil hocam. Zaten oynadığım iki oyun var biri CS:GO diğeri PUBG. Pubg de deüşük FPS alıyorum ama oyunda en ufak takılma drop söz konusu değil.
CS Go için değerler FPS normal ve yeterli. PUBG gibi optimizasyonu kötü bir oyunda dahi donmalar takılmalar olmuyorsa bilgisayarınız gayet kendini fazlasıyla taşıyordur. Takılma var dediğin için yazdım ama durum gayet normal gözüküyor o zaman. PUBG ' de de orta ayarların biraz üstünde oynarsanız kart efor sarfedip 70 - 80 arası FPS değeri verecektir.

CS Go için değerler FPS normal ve yeterli. PUBG gibi optimizasyonu kötü bir oyunda dahi donmalar takılmalar olmuyorsa bilgisayarınız gayet kendini fazlasıyla taşıyordur. Takılma var dediğin için yazdım ama durum gayet normal gözüküyor o zaman. PUBG ' de de orta ayarların biraz üstünde oynarsanız kart efor sarfedip 70 - 80 arası FPS değeri verecektir.
Denedim hocam tam tersi düşüyor. AYnı şekilde CS:GO da da düşüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı