13700k undervolt ve Core clock ayarları nasıl olmalı?

Kusura bakmayın geç yazabildim.
Arctic 360mm aldım. Gelince takabilirsem, takıp size deneyimlerimi yazacağım muhakkak. Kapsamlı bir kıyaslama yapacağım. Size de fayda sağlar inşallah.

Amd'den aslında memnundum. 2700x'i bozmayı başardıktan sonra bana bir tane sıfır yollladılar. O ara 5800x almıştım. Aslında AMD'den devam edecektim ama intel boşta amd'ye göre daha serin çalışıyor tarzında yorumlarınna ve incelemelerine bakarak intelde karar kıldım. Açıkçası pişman değilim. şuanda baktığımda 2700x bile işimi görüyormuş, tabi bazı oyunlarda dar boğaz yapıyordu, onu da bu işlemciyi alınca anladım. Normalde oynarken çok hissetmiyordum.
Bu seviye işlemciler için hangisini alırsak alalım bizi üzmez kanaatindeyim. Önemli olan bunlardan birini alıp, gönlümüzce kullanabilmek :)..

Eve geçtiğimde tekrar test yapayım demiştim. Test sonucum şu şekilde;

Eki Görüntüle 1863555

multi skor: 30600

Isı 96 düzeyinde. Bunun için sıvı soğutma lazım sanırım. Onu da aldım bir deneyeceğim.
Bende konudan biraz uzak kaldım. 96 Dereceleri gördüğünüz CPU Cooleriniz neydi acaba?

Bende konudan biraz uzak kaldım. 96 Dereceleri gördüğünüz CPU Cooleriniz neydi acaba?
Arctic 34 Duo Air cooler idi.

Arctic 360mm aldım denedim. Bu soğutucu ile .080 undervolt değeri ile 185watt düzeyinde tüketim gerçekleştirirken ısı değerim maksimum 83 derece oldu, Cinebench R23 skorum da 30200-30300 civarlarında. Bu soğutucuyla undervolt yapmadığımda ise mevcut tüketim 220watt düzeyinde iken Cinebench R23 skorum yine aynı seviyelerde, ısı değerimde maksimum 91 derece oluyor. Hiçbir şekilde darboğaza girmiyor.

Ancak şuanda çok aradayım. Cinebench skorunda azda olsa düşüş oldu. Bir de sıvı soğutmanın kısa ömürlü olması ve ilerde baloncuk sesi oluşturma ihtimali (önerilmeyen montajlamadan kaynaklandığı için bu olasılığı belirttim) sebebiyle acaba sıvı soğutma alarak hata mı yaptım, bilemiyorum.

Acaba noctua mı alsaydım. Siz Noctua aldınız sanırım?

Noctua'da 2 hafta kadar önce tüm ürünlerine %100 zam yaptı. O fırsatı da kaçırdık.

@Saikaesu

Son düzenleme:

Arctic 360mm aldım denedim. Bu soğutucu ile .080 undervolt değeri ile 185watt düzeyinde tüketim gerçekleştirirken ısı değerim maksimum 83 derece oldu, Cinebench R23 skorum da 30200-30300 civarlarında. Bu soğutucuyla undervolt yapmadığımda ise mevcut tüketim 220watt düzeyinde iken Cinebench R23 skorum yine aynı seviyelerde, ısı değerimde maksimum 91 derece oluyor. Hiçbir şekilde darboğaza girmiyor.

Ancak şuanda çok aradayım. Cinebench skorunda azda olsa düşüş oldu. Bir de sıvı soğutmanın kısa ömürlü olması ve ilerde baloncuk sesi oluşturma ihtimali (önerilmeyen montajlamadan kaynaklandığı için bu olasılığı belirttim) sebebiyle acaba sıvı soğutma alarak hata mı yaptım, bilemiyorum.

Noctua'da 2 hafta kadar önce tüm ürünlerine %100 zam yaptı. O fırsatı da kaçırdık.

@Saikaesu
1 yıldır aynı soğutucuyu kullanıyorum kesinlikle sıvı soğutucu şart. Bu işlemcilerin hakkı böyle soğutuculardır ki piyasadaki en iyi sıvı soğutucularından bir tanesini almışsınız. Böyle devam edin.

1 yıldır aynı soğutucuyu kullanıyorum kesinlikle sıvı soğutucu şart. Bu işlemcilerin hakkı böyle soğutuculardır ki piyasadaki en iyi sıvı soğutucularından bir tanesini almışsınız. Böyle devam edin.
Cevabınız için teşekkür ederim. Sizde mi 13700k kullanıyorsunuz?

Sizin maksimum tüketim kaç watt acaba? Benimki 221 wattı geçmiyor. BIOS ayarlarını default kullanıyorum.

230W ile 94 dereceyi görmüştüm ve termal kısma yapmıştı. Skorum termal kısma yapmasına rağmen 29k gördü. Hiç daha düşük watt verip test yapmadım. Ben şu an Diyarbakır'da kalıyorum önceden İstanbul'da oturuyordum o yüzden arada fark olmuş olabilir. Burası çok daha sıcak maalesef. Ben yakın bir zamanda sıcaklık sorununu tamamen çözmek için contact frame takmayı düşünüyorum.

230W ile 94 dereceyi görmüştüm ve termal kısma yapmıştı. Skorum termal kısma yapmasına rağmen 29k gördü. Hiç daha düşük watt verip test yapmadım. Ben şu an Diyarbakır'da kalıyorum önceden İstanbul'da oturuyordum o yüzden arada fark olmuş olabilir. Burası çok daha sıcak maalesef. Ben yakın bir zamanda sıcaklık sorununu tamamen çözmek için contact frame takmayı düşünüyorum.
Ben herhangi bir kısma işlemi yapmama rağmen 221'i geçmiyor neden olabilir acaba? Anakart asus tuf z690.
Aynısından bende aldım birkaç güne gelir. Deneyimlerimi paylaşırım, siz de paylaşırsanız sevinirim.

@Saikaesu
Ben noctuayı 1600₺ iken aldım ama iade ettim. Uzunluk, derinlik uyuyorsu ama genişlikten dolayı kasanın üst fanlarından montajını yapamadım. Birisiyle de konuştum Ak620’de aynı performansı veriyormuş. Noctuayı da iade edip ak620 sipariş ettim. Boyut olarakta sıkıntı yaşamayacağım.

Ben herhangi bir kısma işlemi yapmama rağmen 221'i geçmiyor neden olabilir acaba? Anakart asus tuf z690.
Aynısından bende aldım birkaç güne gelir. Deneyimlerimi paylaşırım, siz de paylaşırsanız sevinirim.
Contact frame öyle dedikleri gibi 10’ düşürmüyor. Gözlemlediğim kadarıyla. Ama 3-5 derece bir etkisi olduğunu söyletebilirim. Noctua ile beraber termalright contact frame aldım. Estetik açıdan da güzel durdu. Hem soğutmaya da etkisi var :)

@Saikaesu
Bu arada bende arkadaşa katılıyorum. 360mm Sıvı soğutma daha serin tutuyor işlemciyi kaldı ki güzel bir sıvı soğutma almışsınız. Air coolera geçmeyin bence de :)

Ben noctuayı 1600₺ iken aldım ama iade ettim. Uzunluk, derinlik uyuyorsu ama genişlikten dolayı kasanın üst fanlarından montajını yapamadım. Birisiyle de konuştum Ak620’de aynı performansı veriyormuş. Noctuayı da iade edip ak620 sipariş ettim. Boyut olarakta sıkıntı yaşamayacağım.

Contact frame öyle dedikleri gibi 10’ düşürmüyor. Gözlemlediğim kadarıyla. Ama 3-5 derece bir etkisi olduğunu söyletebilirim. Noctua ile beraber termalright contact frame aldım. Estetik açıdan da güzel durdu. Hem soğutmaya da etkisi var :)

Bu arada bende arkadaşa katılıyorum. 360mm Sıvı soğutma daha serin tutuyor işlemciyi kaldı ki güzel bir sıvı soğutma almışsınız. Air coolera geçmeyin bence de :)
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Evet artık bunla devam edeyim. Sıkıntı çıkarmaz inşallah :)

Kasalarımız oldukça komplike parçalardan oluşuyor. Örneğin M2 soğutucu kullanmak istediğimde arctic duo 34 genişliğine sahip bir air cooler şart. Belki 1-2 cm daha geniş olabilir. Fazlası m2 soğutucu kullanmaya müsade etmiyor. M2 soğutucumda da çok memnunum. Şurada bir konu açmıştım. Aynı anda hepsinden tatmin olmak biraz zor gibi. Noctua için kesinlikle aynı şeyi düşünüyorum. Almadığıma pişman olmuştum ama çok büyük kasamda istediğim her parçaya olanak sağlamıyor. Geçen gün kısa bir çalışma yaptım. Air Cooler'ları listeledim. TDP ve boyut bazında inceledim. Faydası olabilir.

Air cooler kıyaslama.jpg

Ben bu listeye göre kalite hissiyatından ve incelemelerden dolayı Deepcool Assassin III'e daha yakındım ama piyasada bulamadım. AK620 de çok iyi incelemelerde çok iyi değerlere sahip ve genişliği de kasa da çok yer kaplamıyor. Diğer kıyaslamalara göre TDP değeri 260 gözüküyor (son kullanıcı deneyimlerinize göre kaç TDP'ye ulaştığını paylaşabilirseniz çok sevinirim. İnceleme videoları biraz sapma yaşatıyor, son kullanıcı her zaman güvenilirdir:) ). Bunların dışında Frost Spirit 140 en iyi soğutmaya sahipmiş, linki bu. Ancak nihai olarak ben air cooler alacak olsaydım TDP değerinden ve boyutundan dolayı PS120SE'ye kaymıştım. Umarım AK620'den memnun kalırsınız. Güzel bir soğutucu iyi günlerde kullanın.

Contact frame deneyimlerimi muhakkak paylaşacağım ben de. 3-5 derece gerçekten iyi.

Yabancı forumlarda da sordum, belki sizin de bilginiz vardır. Benim maksimum tüketim 221watt'ı geçmiyor. Bios'u default kullanıyorum. Niye böyle çözemedim bir türlü.

Geri
Yukarı