13700k undervolt ve Core clock ayarları nasıl olmalı?

Dün internette Windows 11 de bilgisayar açıldıktan bir süre sonra işlemci performansının neden düştüğüne dair bazı makaleler okudum. Örneğin ben bilgisayarı açtığımda R23 skorum 30500/300700 vs civarı çıkmasına rağmen bir 10dk sonra 28 bin civarına düştüğünü gözlemledim.
Dahası 3DMark timespy işlemci testinde 20500-20350-20800k gibi puanlar almasını gözlemledim. Aslında evet bu sayılar zaten 13700KFnin alması gereken default skorlar. Ancak formattan önce daha yüksek skorlar alıyordum.
Daha sonra okuduğum bazı yazılarda Intel virtualization Technology ve vt-D özelliğinin default olarak bizim Z790 BIOS'larında açık olarak geldiğini gördüm. Eğer performans konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu iki özelliği BIOS'tan kapatmalısınız yazıyordu.
Bu Windows 11 için Intel'in sanallaştırma özelliği sağlıyor. Eğer sanallaştırma uygulamaları kullanmıyorsanız ve işiniz yoksa disabled yapmalısınız.

Eki Görüntüle 1913641

Bu iki özelliği disabled edince bir anda R23 skorlarım 700-800 hatta 1000 puan yükseldi. 3DMark timespy da daha önceleri 20500VS civarı alan işlemcim 21900/21850 hatta 22 bin civarına çıktı.
Bu arada son olarak undervolt maceramda ki sonuç. Alev topu 13700KF :)

Eki Görüntüle 1913642
Çok sağolun, kullanmayanlar için faydalı olacaktır. Ama ben farklı sanal bilgisayarlar kullandığım için bu özelliği kapatamıyorum.

Siz hiç turboyu kapatmayı denediniz mi? Sizin aldığınız değerler oldukça güzel ama bir şey merak ettim. Arkasaş kapattığını yazmış.

2 Seçenek var biri anakart Asus enhanched 3.0 Enabled/Disabled/90’ temp limitli
Diğeride intel turbo boost.
Bunların 2’side açıkmıydı sizde? Veya Birini açıp diğerini kapatıp şekilde hiç deneme yaptınız mı?

Şu aralar pek vakit ayıramadım bir şeyleri bozamaya, kurcalayama :) Link için teşekkürler. Bakacağım eve geçince.
Hocam siz naptınız format sonrası düzeldi mi sisteminiz?

Hocam siz naptınız format sonrası düzeldi mi sisteminiz?
Ben uğraşmıyorum, saldım. İstediğim sonuçları da elde edemedim. Yabancı forumlarda da biraz gezdim. Konu açtım. Agresif UV yaptığımı söylüyorlar. Bir tutarsızlık var. Sizin eski soğutucuyla olan değerler bile benim aldığım değerlerden daha iyidir eminim. Herhalde AK620’de çok yeterli gelmiyor yada anakartla alakalı. Tam emin olamadım. Oyunlarda da yüksek sıcaklıklar görüyorum. Yük altında da yüksek sıcaklıklar mevcut. Oyunlarda 70-82 Stres testlerinde 90-95 Arası geziyor. Çok fazla geliyor. Tutarsız değerler.

Son ayarlar;
Switch microcode: 0x104
LLC: L3
Adaptive Tec: Enabled
PL1/2: 180/200W
Global Core SVID: Offset -.150
Chache Core SVID: Offset -.150
C-States: Enabled /C8

Ben uğraşmıyorum, saldım. İstediğim sonuçları da elde edemedim. Yabancı forumlarda da biraz gezdim. Konu açtım. Agresif UV yaptığımı söylüyorlar. Bir tutarsızlık var. Sizin eski soğutucuyla olan değerler bile benim aldığım değerlerden daha iyidir eminim. Herhalde AK620’de çok yeterli gelmiyor yada anakartla alakalı. Tam emin olamadım. Oyunlarda da yüksek sıcaklıklar görüyorum. Yük altında da yüksek sıcaklıklar mevcut. Oyunlarda 70-82 Stres testlerinde 90-95 Arası geziyor. Çok fazla geliyor. Tutarsız değerler.

Son ayarlar;
Switch microcode: 0x104
LLC: L3
Adaptive Tec: Enabled
PL1/2: 180/200W
Global Core SVID: Offset -.150
Chache Core SVID: Offset -.150
C-States: Enabled /C8
Dostum selamlar, biraz geç yazabilidm kusura bakma lütfen.
Bence anakart ile ilgili bir durum var gibi. Keza bende asus tuf z690 kullanıyorum. Her türlü yüklenmeleri yapmama rağmen anakarttan 265wattın üzerinde bir tüketim olmuyor. Şimdi bu kadar tüketime gerek var mı diye sorulabilir. Ancak kişi bir ürün aldığında tam kapasiteni görmek istiyor :). Hatırlarsanız sıvı soğutmaya geçme maceramda bu şekilde başlamıştı.

Şimdi izlediğim reviewlerde karşıma şu tablo çıkıyor. Bazı hava soğutucular 280watt'larda TT'ye girse bile beslemeye yani soğutmaya devam ediyor. Örneğin şu video dakika 6:17. 12900ks ile 285 watt'ı sürekli soğutuyor hemde TR Phantom Spirit 120 ile. Yani benim izlediğim videolarda Arctic 360mm 300'lere kadar çıkıyordu. Ancak reviewlerde daha fazla tüketime çıktığı da söyleniyor. Ancak başka bir kullanıcı da 250'lerde TT yaşadığını belirtiyor ve DeepCool LS720'yi öneriyor. Ben de 265 watt'da takıldım kaldım :). Sanırım yabancı forumlarda bu durumu bir topic açarak araştıracağım. Çözemezsem canım sıkılır. Yoksa o şekilde kullanacağımdan değil, şimdi 225'e sabitledim. Ama en azından 300 watt'ı görmesi gerektiğini düşünüyorum. İkinci bilgisayarımda 5800x takılı. Şimdilik arctic 34 duo air cooler kullanıyorum, ancak ona da bir soğutucu alacağım. Onun için de TR phantom spirit düşünmüştüm air cooler genelde ömürlük oluyor. Ancak bu yorumları gördükçe acaba DeepCool LS720'yi mi alsam bilemedim. :)

Bu kadar uzunca bir anlatım yapmamın sebebi, bence sizinki soğutucuyla alakalı değil, çünkü AK620'de 260w'a kadar rahat besliyor. UV'yi biraz sert yani fazla yapıyorsunuz sanırım. -.100'ü geçmeyebilirsiniz belki. Ama bu UV düzeyinin de sizde bu tür sorunlar çıkarması olası mı bilemedim. Oyunlarda 70-82 derken, mesela 82'yi hangi oyunda alıyorsunuz?

Oyunlarda 82 yazısını görünce bende şaşırdım. Oyunlarda bu derecelere çıkmaması gerekiyor. Sensörler yanlış ölçüm yapıyor olabilir.
Örneğin Microsoft Flight Simulator CPU-intensive bir oyun. Bu oyunda 61 dereceler de geziyor.
Cyberpunk'da 59-58 derecelerde.
Diablo 4 de 55 derecelerde görüyorum.
Metro Exodus da 51 derecelere kadar düştüğü oluyor. 51-59 arası geziniyor.

Dostum selamlar, biraz geç yazabilidm kusura bakma lütfen.
Bence anakart ile ilgili bir durum var gibi. Keza bende asus tuf z690 kullanıyorum. Her türlü yüklenmeleri yapmama rağmen anakarttan 265wattın üzerinde bir tüketim olmuyor. Şimdi bu kadar tüketime gerek var mı diye sorulabilir. Ancak kişi bir ürün aldığında tam kapasiteni görmek istiyor :). Hatırlarsanız sıvı soğutmaya geçme maceramda bu şekilde başlamıştı.

Şimdi izlediğim reviewlerde karşıma şu tablo çıkıyor. Bazı hava soğutucular 280watt'larda TT'ye girse bile beslemeye yani soğutmaya devam ediyor. Örneğin şu video dakika 6:17. 12900ks ile 285 watt'ı sürekli soğutuyor hemde TR Phantom Spirit 120 ile. Yani benim izlediğim videolarda Arctic 360mm 300'lere kadar çıkıyordu. Ancak reviewlerde daha fazla tüketime çıktığı da söyleniyor. Ancak başka bir kullanıcı da 250'lerde TT yaşadığını belirtiyor ve DeepCool LS720'yi öneriyor. Ben de 265 watt'da takıldım kaldım :). Sanırım yabancı forumlarda bu durumu bir topic açarak araştıracağım. Çözemezsem canım sıkılır. Yoksa o şekilde kullanacağımdan değil, şimdi 225'e sabitledim. Ama en azından 300 watt'ı görmesi gerektiğini düşünüyorum. İkinci bilgisayarımda 5800x takılı. Şimdilik arctic 34 duo air cooler kullanıyorum, ancak ona da bir soğutucu alacağım. Onun için de TR phantom spirit düşünmüştüm air cooler genelde ömürlük oluyor. Ancak bu yorumları gördükçe acaba DeepCool LS720'yi mi alsam bilemedim. :)

Bu kadar uzunca bir anlatım yapmamın sebebi, bence sizinki soğutucuyla alakalı değil, çünkü AK620'de 260w'a kadar rahat besliyor. UV'yi biraz sert yani fazla yapıyorsunuz sanırım. -.100'ü geçmeyebilirsiniz belki. Ama bu UV düzeyinin de sizde bu tür sorunlar çıkarması olası mı bilemedim. Oyunlarda 70-82 derken, mesela 82'yi hangi oyunda alıyorsunuz?
Defult ayarlarda watt 253'ü aşıyor ama benim için günlük kullanımda, oyunlarda ısıları düşürmek. Şu anda güncel olarak vakit buldukça WZ2 oynuyorum. Oyun içinde 125w civarı tüketim oluyor. Isılar 75-82 arasında geziniyor. Bu derecelerde fazla geliyor. -0.100 yaparım yaparım da çokta değişen bir şey olmuyor. Yükte ısılar -,150'lerde daha düşük gözüküyor. Ayrıca yükte frekanslar düşük. P-E corelar için 5287/4188 frekans gösteriyor. Ama stres testinde hiç o değerlere yaklaşmıyor. Ya çok fazla düşüyor 4680/3760'lara kadar. Ya da yakın frekanslarda geziyor. Ama yine de stock frekansları veremiyor. Frekansların düştüğü senaryolar genelde 90derecenin üstüne çıktığı zamanlar. Termal kısmaya gidiyor. Frekansları düşürüyor. Isılar zaten fazla. Böyle allaç pamuğuna döndü. Bende dedim kendi kendime en iyisi bırak bu uğraşları kafayı yersin :)

Oyunlarda 82 yazısını görünce bende şaşırdım. Oyunlarda bu derecelere çıkmaması gerekiyor. Sensörler yanlış ölçüm yapıyor olabilir.
Örneğin Microsoft Flight Simulator CPU-intensive bir oyun. Bu oyunda 61 dereceler de geziyor.
Cyberpunk'da 59-58 derecelerde.
Diablo 4 de 55 derecelerde görüyorum.
Metro Exodus da 51 derecelere kadar düştüğü oluyor. 51-59 arası geziniyor.
Bende şaşırıyorum o dereceleri görünce. Size de göstermek için 1 el girdim mesela oda sıcaklığı şu an için serin 25 derecelerde. 15 dakikalık oyunda 129w görmüş 78derece görmüş bu zaman ilerledikçe artıyor, değişiyor. Bilmiyorum UV olayını biraz daha kısabilirim. Ama oyunlarda ki ısıya yansıdığını gözlemlemiyorum bu seferde. Isılar mesela sizin gibi olsa oyun içinde o şekilde bırakırım. Zaten stres testi yaptırdığımız kadar yüke sokmuyorum günlük kullanımda.

WZ2 TEMP.png

Defult ayarlarda watt 253'ü aşıyor ama benim için günlük kullanımda, oyunlarda ısıları düşürmek. Şu anda güncel olarak vakit buldukça WZ2 oynuyorum. Oyun içinde 125w civarı tüketim oluyor. Isılar 75-82 arasında geziniyor. Bu derecelerde fazla geliyor. -0.100 yaparım yaparım da çokta değişen bir şey olmuyor. Yükte ısılar -,150'lerde daha düşük gözüküyor. Ayrıca yükte frekanslar düşük. P-E corelar için 5287/4188 frekans gösteriyor. Ama stres testinde hiç o değerlere yaklaşmıyor. Ya çok fazla düşüyor 4680/3760'lara kadar. Ya da yakın frekanslarda geziyor. Ama yine de stock frekansları veremiyor. Frekansların düştüğü senaryolar genelde 90derecenin üstüne çıktığı zamanlar. Termal kısmaya gidiyor. Frekansları düşürüyor. Isılar zaten fazla. Böyle allaç pamuğuna döndü. Bende dedim kendi kendime en iyisi bırak bu uğraşları kafayı yersin :)

Bende şaşırıyorum o dereceleri görünce. Size de göstermek için 1 el girdim mesela oda sıcaklığı şu an için serin 25 derecelerde. 15 dakikalık oyunda 129w görmüş 78derece görmüş bu zaman ilerledikçe artıyor, değişiyor. Bilmiyorum UV olayını biraz daha kısabilirim. Ama oyunlarda ki ısıya yansıdığını gözlemlemiyorum bu seferde. Isılar mesela sizin gibi olsa oyun içinde o şekilde bırakırım. Zaten stres testi yaptırdığımız kadar yüke sokmuyorum günlük kullanımda.

Eki Görüntüle 1920603
Hocam kesinlikle bırakmak şart yoksa kafayı yedirtecekler :))).. Arctic'e mail attım, asus müşteri hizmetlerini aradım, asus rog forumlarına mesajlar bıraktım. 😅 Watt tüketimini neden geçemiyorum diye. Adamlar soğutucun yetmiyor diyecekler biliyorum. Çünkü 255-260'da 100-101 dereceleri görüyor. Ama biliyorum ki 270-280'lere kadar bu ısı da tutabilmesi lazım. TR phantom spirit bile 285w'ı görüyor. Ya benim soğutucu da bir sorun var, ya ev çok sıcak, ya da ben montajda hata yaptım. Bu denklemi çözmeye çalışırken kaybettiğim zamanıma yanıyorum ama bırakamıyorum da 😄

Şimdi bir oyunda 129w çekermi ya diyecektim. Geçen gün 3dmark testi yaptım. işlemci testi sırasında normal 5.4/4.3 ayarlarında 149w tüketti. 5.6/4.5 yaptım 180w tüketti. Aklıma o geldi. Ben de bu oyunu indirip bir yükleyeyim.

Eki Görüntüle 1920603
Dostum selamlar WZ2'yi yükledim biraz oynadım. genel olarak 50-55 derece aralığında idi, arada peak olarak 71 yapmış. Watt tüketimine bakmayı unuttum. Fanlarda silent modda çalışıyor bende. Game moduna almamıştım.

Sabah enteresan birşey yaşadım. Sizinle de paylaşayım belki ihtiyaç olur ve faydası da olur.
Sabah kalkıp bilgisayarı açıp, kahvaltı hazırlamaya geçtim. Açılışta tuhaf birşekilde fanlar çok hızlı çalıştı. Neyse yaklaşık 1-2 saat sonra pc başına geçtim ama fanlar hızlı idi. HWinfoya bakayım noluyor dedim. Voltage offsets 0.791 olarak gözüküyordu. Sonra Core VIDs değerine baktım (Maximum) 1.719 gibi bir değer vardı hiç ss almadan hemen bilgisayarı kapattım. Neden SS almadığıma kendime kızıyorum şimdi :) hepsini incelerdim. Acaba Current kaçtı hatırlamıyorum. Bios'u default moda aldım. Şimdi normal ama enteresan kendi kendine neden voltage offset'i arttırmış anlamadım. Özellikle bios'a baktım aslında UV -110 şeklindeydi, ama nedense böyle bir durum yaşadım.

@Saikaesu

Son düzenleme:
Hocam kesinlikle bırakmak şart yoksa kafayı yedirtecekler :))). Arctic'e mail attım, ASUS müşteri hizmetlerini aradım, ASUS ROG forumlarına mesajlar bıraktım. 😅 watt tüketimini neden geçemiyorum diye. Adamlar soğutucun yetmiyor diyecekler biliyorum. Çünkü 255-260'da 100-101 dereceleri görüyor. Ama biliyorum ki 270-280'lere kadar bu ısı da tutabilmesi lazım. TR Phantom spirit bile 285W'ı görüyor. Ya benim soğutucu da bir sorun var, ya ev çok sıcak, ya da ben montajda hata yaptım. Bu denklemi çözmeye çalışırken kaybettiğim zamanıma yanıyorum ama bırakamıyorum da 😄

Şimdi bir oyunda 129W çekermi ya diyecektim. Geçen gün 3DMark testi yaptım. İşlemci testi sırasında normal 5.4/4.3 ayarlarında 149W tüketti. 5.6/4.5 yaptım 180W tüketti. Aklıma o geldi. Ben de bu oyunu indirip bir yükleyeyim.

Dostum selam WZ2'yi yükledim biraz oynadım. Genel olarak 50-55 derece aralığında idi, arada peak olarak 71 yapmış. Watt tüketimine bakmayı unuttum. Fanlarda silent modda çalışıyor bende. Game moduna almamıştım.

Sabah enteresan bir şey yaşadım. Sizinle de paylaşayım belki ihtiyaç olur ve faydası da olur.
Sabah kalkıp bilgisayarı açıp, kahvaltı hazırlamaya geçtim. Açılışta tuhaf bir şekilde fanlar çok hızlı çalıştı. Neyse yaklaşık 1-2 saat sonra PC başına geçtim ama fanlar hızlı idi. HWiNFO'ya bakayım ne oluyor dedim. Voltage offsets 0.791 olarak gözüküyordu. Sonra Core vıds değerine baktım (maximum) 1.719 gibi bir değer vardı hiç SS almadan hemen bilgisayarı kapattım. Neden SS almadığıma kendime kızıyorum şimdi :) hepsini incelerdim. Acaba current kaçtı hatırlamıyorum. BIOS'u default moda aldım. Şimdi normal ama enteresan kendi kendine neden voltage Offset'i arttırmış anlamadım. Özellikle BIOS'a baktım aslında UV -110 şeklindeydi, ama nedense böyle bir durum yaşadım.

@Saikaesu

Ben bu dediğinizin bire bir aynısını bir önce ki sistemimde ki anakart da yaşardım. ASUS X299 Rampage Apex anakartım da undervolt ile kullanıyordum. İşlemcim i7 7820X.
Bazen ilk açtığımda fanlar tam hızda çalışır sonra düzelirdi. Hatta bios ayarlarında fan çalışma değerlerini manuel ayarlardım. Normal şartlarda undervolt kullanmış olmama rağmen fanların maksimum hıza çıkmasının nedeni voltaj ayarlarında ki ani dengesizlik ve işlemci kullanımına bağlıyordum. Ben o yüzden mevcut BIOS ayarlarımı stabil noktada kaydeder ve BIOS'u default hale getirip yeniden UV ayarlarımı yüklerdim.
Bazen de hiçbir şey yapmazdım. Normal şekilde kapatır ve geri açardım düzelmiş olurdu.

Hocam kesinlikle bırakmak şart yoksa kafayı yedirtecekler :))).. Arctic'e mail attım, asus müşteri hizmetlerini aradım, asus rog forumlarına mesajlar bıraktım. 😅 Watt tüketimini neden geçemiyorum diye. Adamlar soğutucun yetmiyor diyecekler biliyorum. Çünkü 255-260'da 100-101 dereceleri görüyor. Ama biliyorum ki 270-280'lere kadar bu ısı da tutabilmesi lazım. TR phantom spirit bile 285w'ı görüyor. Ya benim soğutucu da bir sorun var, ya ev çok sıcak, ya da ben montajda hata yaptım. Bu denklemi çözmeye çalışırken kaybettiğim zamanıma yanıyorum ama bırakamıyorum da 😄

Şimdi bir oyunda 129w çekermi ya diyecektim. Geçen gün 3dmark testi yaptım. işlemci testi sırasında normal 5.4/4.3 ayarlarında 149w tüketti. 5.6/4.5 yaptım 180w tüketti. Aklıma o geldi. Ben de bu oyunu indirip bir yükleyeyim.

Dostum selamlar WZ2'yi yükledim biraz oynadım. genel olarak 50-55 derece aralığında idi, arada peak olarak 71 yapmış. Watt tüketimine bakmayı unuttum. Fanlarda silent modda çalışıyor bende. Game moduna almamıştım.

Sabah enteresan birşey yaşadım. Sizinle de paylaşayım belki ihtiyaç olur ve faydası da olur.
Sabah kalkıp bilgisayarı açıp, kahvaltı hazırlamaya geçtim. Açılışta tuhaf birşekilde fanlar çok hızlı çalıştı. Neyse yaklaşık 1-2 saat sonra pc başına geçtim ama fanlar hızlı idi. HWinfoya bakayım noluyor dedim. Voltage offsets 0.791 olarak gözüküyordu. Sonra Core VIDs değerine baktım (Maximum) 1.719 gibi bir değer vardı hiç ss almadan hemen bilgisayarı kapattım. Neden SS almadığıma kendime kızıyorum şimdi :) hepsini incelerdim. Acaba Current kaçtı hatırlamıyorum. Bios'u default moda aldım. Şimdi normal ama enteresan kendi kendine neden voltage offset'i arttırmış anlamadım. Özellikle bios'a baktım aslında UV -110 şeklindeydi, ama nedense böyle bir durum yaşadım.

@Saikaesu
Bende peek yaptığı senaryo +-82 civarı. Komple AK620’i söktüm macunu da güzel yayılmıştı. Montajında da bir sıkıntı yoktu. Thermalright CF’e kadar söktüm tekrardan her şeyi kontrol ederek montaj yaptım. Durumlar aynı. Odanın sıcaklığı da çok etkiliyor demek ki bu gün oda sıcaklığı 21-22 derecelerdeydi. Aynı oyunda peek yaptığı nokta 74 derece olmuş. Watt’a bu sefer bende bakmadım. Ama 125W civarıdır. Artık Elimden bir şey gelmiyor. Mal bu ısılar bu düşünmemeye çalışıyorum :D kışın odam ısınır yazın ben onu soğuturum ne yapalım :) En son intelin kapısını çalacağım.

Öncelikle geç cevap için kusura bakmayın. Bir ameliyat geçirdim. Yeni yeni toparlanmaya başladım. @Saikaesu fazla da kurcalamamak lazımmış :)) ben kurcalayınca tırstım. Şimdi sadece radyatörün montajını değiştireceğim. Arcticten gelen cevabı da şuraya yapıştırayım. pull için taktığım birini çıkartacağım. Diğer kasama takacağım.
Bir de pompanın 4 pinini direkt aio pump'a takacağım bir de öyle deneyeceğim.
Ya nasip diyeceğiz, bahtımıza ne çıkarsa :)
TR phantom spirit geldi. Ama p.tesi değeneyebilirim. Ameliyat sonrası istirahat etmem gerekiyor. Sonuçları paylaşacağım.

"
thanks for your request.
We only have limited info about all those wattage and core numbers.
As socket 1700 Boards in factory state will draw unlimited energy which no aio can cool down. You need to limit the cores to the used cooling scenario, with MSI i know there is a bios setting where you can chose the used cooling method. For Asus i can´t tell if there is a matching option in the bios, ask Asus or check reddit for limiting the cores and how to do so.

Assembly:
The radiator is mounted upside down which will lead to worse temps and more noise, tube down in a front configuration is needed to have the AIO work correctly.
With tubes up the remaining air inside the system will collect right above the fittings and the pump will only pump air in the worst case, that lead to bad temps and noisy system.
As your case wont allow the correct orientation, a test with tubes down is sadly not possible. The GPU will be in the way from the tubes and due to the size of the Case/radiator you might not reach the socket with the tubes.
The single Bionix fan at the back can help but for a working push/pull you need 2 more fans or uninstall the single fan.
Which Fan header is in use? Avoid using AIO or pump headers as those could run on full speed which will be very noisy.
Your links to the test videos: i can´t tell if they have tested their AIO also in the wrong orientation which i doubt tho."

Öncelikle geç cevap için kusura bakmayın. Bir ameliyat geçirdim. Yeni yeni toparlanmaya başladım. @Saikaesu fazla da kurcalamamak lazımmış :)) ben kurcalayınca tırstım. Şimdi sadece radyatörün montajını değiştireceğim. Arctic'ten gelen cevabı da şuraya yapıştırayım. Pull için taktığım birini çıkartacağım. Diğer kasama takacağım.
Bir de pompanın 4 pinini direkt AiO Pump'a takacağım bir de öyle deneyeceğim.
Ya nasip diyeceğiz, bahtımıza ne çıkarsa :)
TR Phantom spirit geldi. Ama p. Tesi değeneyebilirim. Ameliyat sonrası istirahat etmem gerekiyor. Sonuçları paylaşacağım.

Geç cevap önemli değil yahu sağlık bu. Öncelikle iyi olun gerisi hiç önemli değil. Çok çok geçmiş olsun.
Ben undervolt olayını hallettim. Oda sıcaklığı 25 derecede iken çekirdeklerin idle sıcaklığı 27 derece.
Cinebench R23 de maksimum 81 derece.
Oyunlarda 45-51 derece.
CPU pre. Oyunlarda 61 derece.
Günlük kullanımda ( web sayfası gezmeleri, çeşitli uygulamalar vs. ) 33 derece.
BIOS da tüm CPU ve kasa fanlarını senkron yaptım. Idle durumda minimum hızda, CPU 60 derecelere geldiğinde fanlara curve eğrisi tanımladım. Böylece hem sessizlik hem de işlemci ısınma durumlarına geçtiğinde fanlar dengeleme yapacak şekilde ayarladım.
Nazar değmesin çok iyi şu an.
3DMark timespy CPU test de 22K.
3DMark timespy Extreme CPU test de 10, 5-11k
R23 de 30900, 30500, 30995 yaklaşık 31k yani.
Default saat hızları ( OC yapmayı düşünmedim şu haliyle zaten aşırı yeterli )
Kullandığım sıvı soğutma NZXT X73 pompasının kontrolü NZXT kendi yazılımı yapıyor. BIOS ile Kraken'in senkron olayını da hallettim. Kraken şu an 310-335Watt'lara kadar karşılıyor ama tabii sıcaklık 100-101'lere çıkıyor %100 yük altında.
Talep eden olursa MSI için rehberimi yayınlarım. Forumun işine yarar mı tabii bilemem.

Geri
Yukarı