13700k undervolt ve Core clock ayarları nasıl olmalı?

Detaylı fotoğraflara baktığımda. Benimde girdiğim offset değerleri sizinkinden farklı. Zaten benim anakartımdan dolayı adaptive seçeneği yok. Auto/Manual/Offset var. Offset aynı görevi görüyor diye onunla yapıyordum ama sizin “-“ Offset verdiğiniz volt ile benim -verdiğim farklı şeyler olduğunu fark ettim. Rica etsem Hwinfoda IA Voltage kısmında ki >Genişletmeyi açar mısınız. Neye -Offset verdiğinizi tam olarak göreyim.
Tabiki eve geçeceğim birazdan geçince atayım.

Tabiki eve geçeceğim birazdan geçince atayım.
Sana zahmet bekliyorum :) Akşam format attım ama windows çöktü. Cpu’nun harcadağı watt yavaş yavaş 0’a kadar düştü. Frekanslar 2Ghzlere düştü ne oluyor diyene kadar bilgisayar dondu ve çöktü :D Bende eve geçince bi format daha atıp detaylıca tekrardan bakacağım.

Sana zahmet bekliyorum :) Akşam format attım ama windows çöktü. Cpu’nun harcadağı watt yavaş yavaş 0’a kadar düştü. Frekanslar 2Ghzlere düştü ne oluyor diyene kadar bilgisayar dondu ve çöktü :D Bende eve geçince bi format daha atıp detaylıca tekrardan bakacağım.
Aman dostum geçmiş olsun. Neden oldu acaba enteresan gerçekten. Gönderdim umarım faydası olur.

1.jpg

Aman dostum geçmiş olsun. Neden oldu acaba enteresan gerçekten. Gönderdim umarım faydası olur.

Eki Görüntüle 1906373
Neden olduğunu bende bilmiyorum. Anlayamadım yani bildiğin çöktü ve şuanda windows açılmıyor. Sadece biosa girebiliyorum. Tekrar format atıcam şimdi çözücem inşallah :) konumuza dönecek olursak. -.110 girdiğin değeri biosta sadece volt ayarı yaptığın. Sayfanın görüntüsünü atabilir misin? Sen cpu voltage değerini mi offsetliyorsun yoksa cpu global svid ve cache voltage svidlerden birinimi? tam anlamadım. Sende olan BLCK mi ne ayarı bende yok onun altında da cpu voltage var. Bi altında global var ve bi altında cache voltage var. Orayı bir açıklığa kavuşturalım :)
6309F663-F7E6-4A88-9610-DA7D270DBAAD.jpeg

Sadece "Global Core SVID Voltage"i seçiyorum.
CPU voltage cpu'ya gelen voltaj ayarı diye biliyorum.
Siz Cache SVID Voltage'i de ayarlamışsınız. Onu kapatın bence. Ben de açtığımda hata almıştım diye hatırlıyorum.
Birde sizin Global Core SVID 185 biraz fazla gibi geldi. Onu 120 100 gibi bir değer girerseniz daha stabil çalışabilir.
BLCK ayarını hiç ellemedim, açıkçası bilmiyorum :)

sodapdf-converted (6).jpg

Sadece "Global Core SVID Voltage"i seçiyorum.
CPU voltage cpu'ya gelen voltaj ayarı diye biliyorum.
Siz Cache SVID Voltage'i de ayarlamışsınız. Onu kapatın bence. Ben de açtığımda hata almıştım diye hatırlıyorum.
Birde sizin Global Core SVID 185 biraz fazla gibi geldi. Onu 120 100 gibi bir değer girerseniz daha stabil çalışabilir.
BLCK ayarını hiç ellemedim, açıkçası bilmiyorum :)

Eki Görüntüle 1906645
Hocam size atmak için tüm değerleri yazıp -.24’e kadar çıkmıştım. En yüksek c23 puanını bu şekilde almıştım. Size zahmet veriyorum ama bu sayfanın tamamını atabilir misiniz? Bu alt yarısı sanırım. Şimdi ben de gördüğünüz kısımda “actual vram core voltage” kısmını mı siz kısıyorsunuz acaba? O direkt gelen voltage kısıyor orada kafam karıştı.

Hocam size atmak için tüm değerleri yazıp -.24’e kadar çıkmıştım. En yüksek c23 puanını bu şekilde almıştım. Size zahmet veriyorum ama bu sayfanın tamamını atabilir misiniz? Bu alt yarısı sanırım. Şimdi ben de gördüğünüz kısımda “actual vram core voltage” kısmını mı siz kısıyorsunuz acaba? O direkt gelen voltage kısıyor orada kafam karıştı.
Hızlıca şöyle bir video çektim işinize yarar umarım. Kayıt kötü oldu biraz.
Anlaşılmazsa tekrar düzgünce çekeyim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben ayarlarınızı yaptım. 3DMark, Cinebench R23 vs hepsini yapıyor ve sorun yok.
Ancak Cinebench R15 de çakılıyor. Zaten anlamadığım nokta bu. R23 de sorun yok ( hem de daha fazla güç istiyor ) ama R15 de çakılıyor.
Bende bu yüzden offset kısımlarını Auto yaptım. Güç limitlerini manuel girip llc mode 1 yaptım. R23 de sıcaklıklar maksimum 91 ortalama 79-85 arasında geziniyor. MSI tarafında kesin bir trick vardır da ben bilemiyorum.

Ben ayarlarınızı yaptım. 3DMark, Cinebench R23 vs hepsini yapıyor ve sorun yok.
Ancak Cinebench R15 de çakılıyor. Zaten anlamadığım nokta bu. R23 de sorun yok ( hem de daha fazla güç istiyor ) ama R15 de çakılıyor.
Bende bu yüzden offset kısımlarını Auto yaptım. Güç limitlerini manuel girip llc mode 1 yaptım. R23 de sıcaklıklar maksimum 91 ortalama 79-85 arasında geziniyor. MSI tarafında kesin bir trick vardır da ben bilemiyorum.
Şimdi capture card aldım. P.tesiye gelir. Bios ayarlarını daha net çekebilirim. Belki gözden kaçan durumlar oluyor olabilir.

Aslında MSI daha esnek opsiyonlar sunuyor sanırım. En azından izlediğim videoların çoğunda MSI ile UV yapıldığını görmüştüm. Ama hep asus kullandığım için ve arayüzü de kullanışlı geldiği için öyle bir tercihte bulundum. Sidewinder'ın anakartı da MSI diye hatırlıyorum. Şu konu da detaylı bilgiler paylaşmıştı. Konu
Belki faydalı olabilir.

Anlaşılır düzeyde hocam yanlış görmüşüm global svid yapıyormuşsunuz. Ben onun yanında chach svid'e aynı şekilde düşürüyordum. Ama bende ki problem muhtemelen anakart kaynaklı :) Daha fazla volt veriyor cpu ve daha çok ısınıyor. O yüzden daha iyi besleyemiyor. Kararlılığı düşük sanırım sizin anakarta göre. Bire bir aynı ayarları yaptığım halde sonuçlar kötü oluyor.

Teşekkür ederim bu arada :)

Geri
Yukarı