14900k ve 4090'lı sistemde oyun açılmıyor

FioraGallagher

Femtopat
Daha fazla  
RAM
gskill-64gb-2x32-trident-z5-rgb-silver-6400mhz-
SSD veya HDD modeli
XPG Gammix S70 Blade 2TB 7400/6800
Ekran kartı
MSİ RTX 4090 GAMİNG X TRİO
Anakart
gigabyte-z790-aorus-elite-ax-ice
İşlemci
İntel 14900k
Merhaba. Değer bakımından neredeyse en iyi sistemi kullanıyorum fakat oyunları açmakta problem yaşıyorum. Sıkıntının ne olduğunu bir türlü çözemedim. İşletim sistemiyle alakalı diye düşündüm çünkü bu sorunları Windows 11 Update atarken buga giriyordu ondan sonra yaşadım. Temiz kurulum yaptım Windows 10 olarak düzelmedi. 11e geçtim tekrar düzelmedi. Tekrardan format attım gene düzelmedi. Parçaların tek tek testlerini yaptım hiçbir sıkıntı gözükmüyor. Reset attıktan sonra hemen girersem Cyberpunk'a giriş yapabiliyorum 4K 60 FPS olması gerektiği gibi çalıştırıyor. Çıkış giriş yaparsam giremiyorum bir daha. Tam oyuna girerken Cyberpunk logosu geldiğinde atıyor oyundan. Onun dışında Counter-Strike oyununda da aynı şekilde CS2 yazısı geldiği gibi atıyor. LoL vb Client isteyen oyunlarda sorun yaşamıyorum ama FPS'i kaça sabitlersem altına iniyor. Ortalama 1000 FPS alırken 240a sabitliyorum 200e düşüyor böyle böyle 144'e insem daha 90'lara düşüyor 60 yapsam 40'lara düşüyor. Tüm parçaların garantisi duruyor. Sistemi kendim elle topladım 1 ay sorunsuz kullandım ta ki Windows 11 Update yaparken buga girene kadar. Her şeyi denedim CMD'den Windows scanledim ona kadar yaptım bir türlü düzelmiyor. Rica etsem bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Her yeri araştırdım neredeyse sorunun çözümü olarak PSU diyenler var fakat onlar yetersiz PSU kullandığı için yaşıyormuş sorunu, bende 1200WATT PSU var. Kablolamada hata varsa bile 1 ay sorunsuz kullandım bilgisayarı. Şimdiden teşekkür ederim. Yardımınızı bekliyorum.

Hocam çok daha iyi fikirler verenler olur illaki ama Benim önerim ve anladigim formati sağlam atmiyorsun SSD komple 0 layip yani low lewel format atmalisin.

14900K baya sorunlu bi işlemci daha bu sabah bi arkadaş başka konuda aynı sorunu yaşadığını görmüştüm sonra i7 ye geçtiğinde düzeldiğini söylemişti. Bana işlemcidendir gibi geliyor

Hocam meraktan soruyorum ne ile sogutuyorsunuz o islemciyi? Bazıları güneş ile sogutuyormuş CPU'dan güneşe ısı transferi bayağı hızlıymış.

Lian Li galahad SL Edition 360mm kullanıyorum default 32 4K PUBG de 2 saat geçtikten sonra Max 54ü gördüm. Bundan önce de Lian Li galahad 2 Trinity performance kullanıyordum o default 26 yük altında Max 42 görüyordum. Abartıldığı kadar ısınan bir işlemci değil bence gidip böyle bir işlemciye 240mm ya da fan kullanan arkadaşlar var 80 90ları görüyorlar gayet normal bence. Üstüne 7 adet Lian Li uni fan taktım kasaya Full upgrade yaptıktan sonra ısınma ihtimali pek bulunmuyor. @kino

Hocam çok daha iyi fikirler verenler olur illaki ama benim önerim ve anladigim formati sağlam atmiyorsun SSD komple 0 layip yani Low lewel format atmalisin.

Hocam her türlü denedim. Olmuyor. 2 sorun var muhtemelen ya SSD de sıkıntı var, ya da PSU da.

Lian Li galahad SL Edition 360mm kullanıyorum default 32 4K PUBG de 2 saat geçtikten sonra Max 54ü gördüm. Bundan önce de Lian Li galahad 2 Trinity performance kullanıyordum o default 26 yük altında Max 42 görüyordum. Abartıldığı kadar ısınan bir işlemci değil bence gidip böyle bir işlemciye 240mm ya da fan kullanan arkadaşlar var 80 90ları görüyorlar gayet normal bence. Üstüne 7 adet Lian Li uni fan taktım kasaya Full upgrade yaptıktan sonra ısınma ihtimali pek bulunmuyor. @kino

Hocam her türlü denedim. Olmuyor. 2 sorun var muhtemelen ya SSD de sıkıntı var, ya da PSU da.
Bu bahsettiğim sıcaklık değerleri quiet modda.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı