15 yaş vücut geliştirme tavsiyeleri

jeis0

Decapat
Evde kendi vücut ağırlığımı kullanarak spor yapmak istiyorum. Yaşım 15, boyum 1.61 cm, kilom 51kg. Haftada kaç gün spor yapmalıyım, hangi hareketleri uygulamalıyım?
Program gibi bir şey yazarsanız sevinirim. Bir de vücüt geliştirme boyun uzamasını engelliyor gibisinden bir dedikodu duydum, ne kadar doğrudur. Bu yaşta spora başlamalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu listeyi öneririm:
bodyweight-exercises-chart.jpg

ABS: Sit-Ups, Leg Raise ve Elbow Plank
Quads: Lunges ve High Knees
Glutes: Squats ve Bridges
Triceps: Punches ve Side-to-Side Chops
Biceps: Backfists veya imkanın varsa Chin-Ups ve Doorframe Rows
Back: Superman veya imkanın varsa Pull-Ups ve Alt Arm/Leg Rows
Chest: Push-Ups, Chest Expansions ve Chest Squeezes

Hepsi 4xMax
Yani, 4 set yapabildiğin kadar tekrar.

1 gün bu programı uygula, 1 gün dinlen.

Not: Hareketlerin nasıl yapılacağını bilmiyorsan yazdığım isimleriyle internetten aratırsan yapılış videolarını bulabilirsin.
Bir de vücüt geliştirme boyun uzamasını engelliyor gibisinden bir dedikodu duydum, ne kadar doğrudur.
Vücut ağırlığıyla yapılan spor, ağırlıkla yapılan sporun aksine boy uzatır.
Bu yaşta spora başlamalı mıyım?
Vücut ağırlığıyla yapılan sporlara başlamanda bir sakınca yok.

Erken yaşta fıtık tehlikesi için karın egzersizleri tavsiye etmiyorum.
Hocam bu yaşlarda çok tehlikeli sporlar yapanlar var. Ayrıca, tıpta "erken yaşta fıtık" diye bir terim veya tanı yok. Aksine, bu yaşlardan başlamak gelişime katkıda sağlar, olumlu etki yapar.

Barfiks çekmeye 12 yaşında başlamış birisi olarak iyi ki de erken yaşta spora başlamışım diyorum. Şu an yaşıtlarıma göre daha dayanıklı, güçlü ve esneğim.

Benim önerdiklerim de öyle abartı vücut ağırlığı dışına çıkan hareketler değil
Ama yukarıda arkadaşın attığı listede tüm vücut için gayet güzel hareketler mevcut.
Ki siz de buna değinmişsiniz zaten.

Hocam bu yaşlarda çok tehlikeli sporlar yapanlar var. Ayrıca, tıpta "erken yaşta fıtık" diye bir terim veya tanı yok. Aksine, bu yaşlardan başlamak gelişime katkıda sağlar, olumlu etki yapar.

Barfiks çekmeye 12 yaşında başlamış birisi olarak iyi ki de erken yaşta spora başlamışım diyorum. Şu an yaşıtlarıma göre daha dayanıklı, güçlü ve esneğim.

Benim önerdiklerim de öyle abartı vücut ağırlığı dışına çıkan hareketler değil

Ki siz de buna değinmişsiniz zaten.
Fıtık her yaşta olan bir şey. Eğer şiddeti ayarlayamaz ve rotasyon içeren karın egzersizleri yaparsa fıtık olmaması mucize olur. Eğer karın çalıştırmak isterse barfiks demirine asılarak karın çalıştırabilir aksi taktirde mekik gibi hareketler şiddet doğru ayarlanmazsa fıtık eder. Arkadaşı cesaretlendiriyorsunuz ama bilgi ve tecrübe eksikliğiniz olduğu için fazla cesur tavsiyeler vermeyin.

Fıtık her yaşta olan bir şey..
Erken yaşta fıtık diyen sizdiniz hocam. Sanki bu yaşlarda spor yapılmazmış gibi konuştunuz. Şimdi de "Fıtık her yaşta olur." diyorsunuz. E biz de biliyoruz her yaşta fıtık olunabildiğini.
İlk önce saçmalayıp, sonra düzeltmenin hiçbir manası yok.
Eğer şiddeti ayarlayamaz ve rotasyon içeren karın egzersizleri yaparsa fıtık olmaması mucize olur.
Benim önerdiğim hareketler giriş seviye hareketler zaten. Şiddet ayarlayamamak terimi de yanlış. Her şeyin bir kuralı olduğu gibi sporun da bir kuralı vardır. Önce ısınma yapılmalı sonra hareketlere geçilince nefes alış, verişine dikkat edilmeli. Öyle paldur küldür yaparsanız tabiiki hiçbir faydasını göremez üstüne bir de sakatlanırsınız. Rotasyon içeren egzersizlere gelirsek de karın, bacak gibi bölgelerde rotasyon içeren hareket yapılmaz zaten.
Eğer karın çalıştırmak isterse barfiks demirine asılarak karın çalıştırabilir aksi taktirde mekik gibi hareketler şiddet doğru ayarlanmazsa fıtık eder.
Asıl sizin dediğiniz çok tehlikeli bir hareket. Kollar yukarıda olduğunda doğal vücut pozu bozulduğu için nefes alımını zorlaştırıyor üstüne bir de bacaklarınızı kaldırmaya çalışırsanız yerçekimi kuvvetine karşı mücadeleye gireceğinizden çok zorlar. Giriş seviyesine kesinlikle önermem çünkü yanlış yapılıp "sakatlanma" ihtimali çok yüksek.
Arkadaşı cesaretlendiriyorsunuz ama bilgi ve tecrübe eksikliğiniz olduğu için fazla cesur tavsiyeler vermeyin.
Siz bir yazdıklarımı okuyun, öğrenin sonra kimin bilgi ve tecrübe eksikliği olduğunu tartışırız.
Bu işler ilk saçmalayıp sonra düzeltmeye veya bilip bilmeden konuşup insanları yanlış yönlendirmeye gelmez.

Şu listeyi öneririm:
Eki Görüntüle 1373769

Abs: Sit-UPS, leg raise ve elbow plank.
Quads: Lunges ve high knees.
Glutes: Squats ve bridges.
Triceps: Punches ve side-to-side chops.
Biceps: Backfists veya imkanın varsa chin-UPS ve doorframe rows.
Back: Superman veya imkanın varsa pull-UPS ve alt Arm/Leg rows.
Chest: Push-UPS, chest expansions ve chest squeezes.

Hepsi 4XMAX.
Yani, 4 set yapabildiğin kadar tekrar.

1 gün bu programı uygula, 1 gün dinlen.

Not: Hareketlerin nasıl yapılacağını bilmiyorsan yazdığım isimleriyle internetten aratırsan yapılış videolarını bulabilirsin.

Vücut ağırlığıyla yapılan spor, ağırlıkla yapılan sporun aksine boy uzatır.

Vücut ağırlığıyla yapılan sporlara başlamanda bir sakınca yok.

Hocam bende 15 yaşındayım boy kilo falan aynı bu programı ne zamana kadar yapacağım diyelim tam 1 ay boyunca bu programı yaptım sonra ne yapacağım? Başka programa falan mı geçeceğim?

Abs: Sit-UPS, leg raise ve elbow plank.
Quads: Lunges ve high knees.
Glutes: Squats ve bridges.
Triceps: Punches ve side-to-side chops.
Biceps: Backfists veya imkanın varsa chin-UPS ve doorframe rows.
Back: Superman veya imkanın varsa pull-UPS ve alt Arm/Leg rows.
Chest: Push-UPS, chest expansions ve chest squeezes.

Hocam bir de abs:
Quads: Falan yazmışsınız altına da hareketlerin ismini yazmışsınız sanırım ama bazıları eksik onlarında yapayımı yoksa onları yapmamalı mıyım?

Geri
Yukarı