16 yaşında araba kullanmayı öğrenebilir miyim?

• Konuyu başlatan OnePC
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 35
  • Görüntüleme 2B
Ben 10 yaşında öğrendim. Zor bir şey yok. Debriyaj ile frene bastıktan sonra vitesi boşa atmadan debriyajdan ayağını çekmeyeceksin. Bende unutkanlık olduğu için ben biraz zorlanmıştım o kısımda o kadar. Bir de aynaları sürekli kontrol etmek gerekiyor.

Araba kullanmayı gayet kolay şekilde öğrendim ben, kişiden kişiye değişir. Trafikte panik yapmıyorsan bayağı hızlı kavrarsın. Kendi arabanız yokken nasıl deneyim kazanacıksın, orasını bilmiyorum. Bana da o yaşlarda babam öğretti.
İşte kendi arabamız yok ama tanıdık kişiler çok. Yani amcamlar falan. Yakın dostlarımız. Birşekilde çözüm bulurum artık.

Ben 10 yaşında öğrendim. Zor bir şey yok. Debriyaj ile frene bastıktan sonra vitesi boşa atmadan debriyajdan ayağını çekmeyeceksin. Bende unutkanlık olduğu için ben biraz zorlanmıştım o kısımda o kadar. Bir de aynaları sürekli kontrol etmek gerekiyor.
O gaz fren konusunda zorluk yaşayabilirim, siz erken öğrenmişsiniz ve en iyisini yapmışsınız. Bende 18'den önce bu işi hemen çözmek istiyorum. Bir yandan üniversite hazırlığı da var.

İşte kendi arabamız yok ama tanıdık kişiler çok. Yani amcamlar falan. Yakın dostlarımız. Bir şekilde çözüm bulurum artık.

Araba bulma konusunda sorun yoksa trafiğe kapalı alanlarda eğitim alabilirsin, bilen kişiler tarafından. Tavsiyem manuel vites ile öğrenmen olur.

2 yılda Cem Bölükbaşı'ndan bile iyi hale gelebilirsin. O kadar acele etmeye gerek yok.

Ehliyet kursu seni alamıyor olması lazım. Ücret almayacaksa tanıdığına öğretmek hesabı trafiğe kapalı yerde öğretebilir. Bunu araç kullanmayı bilen herhangi biri yapabilir.

Ülkedeki azımsanmayacak çoğunluk yazın memleketine gidip durur. Orada uygun alan bulmak daha kolay olacaktır. Birkaç saatte temeli öğrenilebilen bir şey. Gerisi ise pratik ile gelişecek şeyler.

Ama ehliyet sınavında ise ışığa geldiğin zaman 1. vitese takıp fren ile beklemen gerekiyor.
Öyle bir gereklilik yok. İnsanlar vitese atıp hızlı bir şekilde aracı kaldırmaya çalıştığı için öyle tavsiye ediyorlar sadece. Ben sınavda ışıklarda boşa attım, kimse bir şey demedi. Eğitimde de boşa attığımda niye attın diye sormuştu hoca. Anlatınca rahatsan sorun yok dedi. Ona rağmen parklar sağ olsun sol ayağım ağrıyordu.

Trafiğe kapalı alanlarda baban abin vs. sana gösterebilir. Bence en doğrusu bu. 2 senen kalmış zaten anca öğrenir kavrarsın, ehiyet sınavında da rahat yapar tekte alırsın ehliyetini. Trafiğe kapalı alan olduğundan kimse karışmazda.
Zaten öyle olur. Trafiğe kapalı, arazide falan öğrenirim artık.

Araba bulma konusunda sorun yoksa trafiğe kapalı alanlarda eğitim alabilirsin, bilen kişiler tarafından. Tavsiyem manuel vites ile öğrenmen olur.
Araba bulma konusu biraz zor maalesef.

O gaz fren konusunda zorluk yaşayabilirim, siz erken öğrenmişsiniz ve en iyisini yapmışsınız. Bende 18'den önce bu işi hemen çözmek istiyorum. Bir yandan üniversite hazırlığı da var.

Hocam bizim araç stop ettikten sonra fren tutmuyordu. Siz tutmasına dikkat edin. El freni hemen durdurmuyordu arabayı.

Ben ehliyet alana kadar hayatimda hic araba kullanmamistim. Ehliyeti de 21 yasinda (manuel) aldim. Sadece ehliyet kursuna giderek sinavi sorunsuz bir sekilde gectim hatta gorevliler uzun zamandir bu kadar eksiksiz bir surus gormediklerini soylemislerdi. Arabayi da pek iyi kullanan birisi degilim bu arada sadece kurallara cok dikkat ederim. Araba kullanmayi bir show ve hava atma olarak gormeyip kurallara son derece dikkat ederek ogrenirsen 2 hafta sinavi gecmek icin gayet yeterli bir sure. O sure de ehliyet kurslarinda var zaten.

Hafta sonları 1 saat vakit ayıracak bir akraban var ise (aman yaş farkı fazla olmasın hem anlatamıyorlar hem de sinir krizi geçiriyorlar) trafiğe kapalı alanlarda 1 saat sürüşle 1 ayda ehliyet alacak duruma gelirsin 18 olmana 1 hafta kalada kursa yazılırsın. Aman dikkat genelde önceden bilenler direksiyon derslerinde ve sınavında "biliyorum zaten yha" havasına girip ya derslere gelmiyor ya da hocayı takmayıp kalıyorlar bunlardan olmazsan sıkıntı yaşamazsın.
Ben hiç araba kullanmamıştım hayatımda 18 imde ehliyete zam geleceğini öğrenip yatırım olsun maksadıyla :D yazıldım 4.5 saat direksiyon dersi alıp sınavı geçtim 0 bilgiyle gitmiştim sınavı fazla takma keyfi olarak da ehliyeti aldıktan sonra sürmeye bak.

Geri
Yukarı