16 yaşında protein tozu kullanılır mı?

kerem325

Hectopat
16 yaşındayım, 165 boyum var ve 52 kiloyum. Yaklaşık 1 aydır vücut geliştirme yapıyorum. Çok fazla yemek yiyemediğim için (midem almıyor) açık kalan protein ihtiyacımı karşılayabilmek için protein tozu almayı düşünüyorum. Yaşımdan dolayı sağlık konusunda bir sıkıntı yaşar mıyım?

Protein tozunu bu yaşında hiç kullanma. Daha tam anlamıyla doğru karar verme yaşında değilsin. Şahsen protein tozunu zararlı görüyorum çünkü doğal değil. Tabii yemekler ne kadar doğal diyecekler ama en azından protein tozundan daha yararlıdır. Midem almıyor diyorsun, eğer çok fazla protein yersen miden tabii ki çok fazla dolar. Hele kas yapacağım deyip Et'e abanırsan ağırlık bile kaldıramazsın. O yüzden sebze, glisemik indeksi düşük karbonhidratlar, bakliyatlar, yararlı yağlar... Gibi sağlıklı bir yeme düzenine başla. Zamanla azar azar yediklerini arttırarak mideni de büyütürsün, kaslarınıda. Bir de düzenli olarak tahlil yaptırmalısın çünkü D vitamin, B12 vitamini gibi vitaminler eksik olduğunda da sorunlar yaşanabiliyor. Bu vitaminleri etle de, güneş ışığıyla da alamıyorsun(d vitaminini güneş ışığıyla aktive edilir.). Şahsen deneyimledim.

Protein tozunu bu yaşında hiç kullanma. Daha tam anlamıyla doğru karar verme yaşında değilsin. Şahsen protein tozunu zararlı görüyorum çünkü doğal değil. Tabii yemekler ne kadar doğal diyecekler ama en azından protein tozundan daha yararlıdır. Midem almıyor diyorsun, eğer çok fazla protein yersen miden tabii ki çok fazla dolar. Hele kas yapacağım deyip Et'e abanırsan ağırlık bile kaldıramazsın. O yüzden sebze, glisemik indeksi düşük karbonhidratlar, bakliyatlar, yararlı yağlar... Gibi sağlıklı bir yeme düzenine başla. Zamanla azar azar yediklerini arttırarak mideni de büyütürsün, kaslarınıda. Bir de düzenli olarak tahlil yaptırmalısın çünkü D vitamin, B12 vitamini gibi vitaminler eksik olduğunda da sorunlar yaşanabiliyor. Bu vitaminleri etle de, güneş ışığıyla da alamıyorsun(d vitaminini güneş ışığıyla aktive edilir.). Şahsen deneyimledim.
Çok haklısınız. Bide aşırı kullanımın kısıra neden olduğunu duymuştum, doğru olup olmadığını bilmiyorum kesin bir bilgi değil.

Şahsen protein tozunu zararlı görüyorum çünkü doğal değil.
Hocam protein tozları peynir altı sularından yapılır, peynir altı suları toz hale getirilir. Kaliteli markalardan alıp kullanılabilir. Ama günlük protein ihtiyacının büyük bir kısmını protein tozundan almak yine de beslenme açısından doğru olmaz. Haftanın bir kaç günü, günlük protein ihtiyacına yaklaşılamazsa takviye olarak kullanılabilir. Ülkemizde protein tozuna garip bi algı var, protein tozları bir ilaç değil bir takviyedir. 16 yaşında da kullanılabilir. Ama konu sahibi arkadaşa önerim güzel bir beslenme programıyla makrolarını almasıdır. Dostum eğer miden almıyorsa daha çok hareket et, yemek porsiyonlarını kademeli olarak arttır.
Bi anda çok yemeye başlayamazsın. Kademeli olarak yapacaksın.

Bide aşırı kullanımın kısıra neden olduğunu duymuştum, doğru olup olmadığını bilmiyorum kesin bir bilgi değil.
Alakası yok hocam, boş algılar.

Kaliteli bir markadan alıp takviye olarak kullanılabilir bir problem olmaz.

Hocam protein tozları peynir altı sularından yapılır, peynir altı suları toz hale getirilir.

Nasıl yapıldığını biliyoruz herhalde. Bilmesem neden cevap vereyim? Direkt bu sebepten dolayı zaten önermiyorum. Peynir sandığınız kadar yararlı bir şey değil. Laktozu, östrojeni vb. zararları da var. Protein tozu yerine fıstık ezmesi, badem, fındık yesin. Bakliyat, sebze falan da işte ekleyecek tabii ki.

16 yaşında da kullanılabilir.

Kullanılamaz abi yanlış bilgi verme. 16 yaşında bir çocuğa protein tozu önermeyin. Adam daha büyüme çağında, bırak da normal yemek yesin önce. Büyüyünce ne yerse yesin. Çocuklara yanlış örnek olmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı