16 yaşında protein tozu kullanılır mı?

Bu konu çok fazla uzamış, günde 1-2 ölçek alsan ve yeterli su içersen bir sorun çıkarmaz. Gidip kalitesiz ve bilinmeyen markalardan sırf ucuz diye almadığın sürece sıkıntı olmaz. Artık bu protein tozu konusunun aşılmış olması gerekiyordu. Uzun süredir spor yapan ve biraz da olsa bilgi birikimine ulaşmış herhangi birine protein tozu ile ilgili zararlı kelimesini kullandığınız anda dalga konusu olursunuz. Marketlerde satılan paketli gıdaların çoğu uzun vadede bu tozlardan daha zararlı fakat millet onlara hiç laf etmiyor anlamış değilim. Fakat aşırı fazla kullanırsan diğer her gıdanın fazla kullanımının zararı olduğu gibi protein tozununkini de görürsün. Bizim ülkemizde çok fazla ön yargıyla yaklaşılıyor, tozu hiç almasan bile olur fakat zararlı diyen kişiler genellikle bu tozların kendi kendine kas yaptığını falan sanıyor. Günlük proteinini karşılıyorsan zaten küçük faydalar hariç hiç bir etkisi olmaz. Anabolik ilaçlar bile bu kadar tartışma konusu olmadı ülkede.

Bu konu çok fazla uzamış, günde 1-2 ölçek alsan ve yeterli su içersen bir sorun çıkarmaz.
Bence yine de fazla hocam haftada bir kaç gün protein makrosundan eksik kalındığında kullanılmalı.
Artık bu protein tozu konusunun aşılmış olması gerekiyordu. Uzun süredir spor yapan ve biraz da olsa bilgi birikimine ulaşmış herhangi birine protein tozu ile ilgili zararlı kelimesini kullandığınız anda dalga konusu olursunuz.
Kesinlikle.
Marketlerde satılan paketli gıdaların çoğu uzun vadede bu tozlardan daha zararlı fakat millet onlara hiç laf etmiyor anlamış değilim.
Marketlerde satılanların çoğunun içeriğini incelemiş olsak protein tozu cidden melek kalır.

Bence yine de fazla hocam haftada bir kaç gün protein makrosundan eksik kalındığında kullanılmalı.
Zaten benim fikrimde o yönde, eksik kalmadığı sürece kullanmasa da olur. Orta-ileri seviye sporcular antrenman sonrası da içiyor fakat bu arkadaş için gereksiz olacaktır.

Orta-ileri seviye sporcular antrenman sonrası da içiyor.

Bilmeyenler için protein tozu diğer protein kaynaklarına göre daha hızlı sindirildiği için hasar alan kasların onarılması için daha hızlı etki eder. Antrenmandan hemen sonra vücutte kas yıkımı olmaması için sporcular antrenman sonrası protein tozu alarak kas yıkımını engelleyebilir. Antrenmandan birkaç saat önce protein ağırlıklı bir öğün yapılırsa kullanılmasına gerek kalmayabilir.

Ağırlık kaldırınca yavaştan boyun kısalmaya başlar ya ben adam artık 50-60kg kaldırıcağını düşündüğümden böyle dedim.
Ağırlık kaldırınca boyun kısalmaz dostum, gelişim çağındaki insanların ağır kilolarla squat tarzı hareketler yapmaması gerekir. Gelişim çağı bitmiş insanlarda problem yok. Hatta fitness sayesinde postürün de düzeleciği için daha uzun boylu bile durursun.

Ağırlık kaldırınca boyun kısalmaz dostum, gelişim çağındaki insanların ağır kilolarla squat tarzı hareketler yapmaması gerekir. Gelişim çağı bitmiş insanlarda problem yok. Hatta fitness sayesinde postürün de düzeleciği için daha uzun boylu bile durursun.

Adam 16 yaşında.

Adam 16 yaşında.

Omuriliğe çok fazla yük bindirmediği sürece diğer hareketleri yapmasında sorun olmaz.

Aynen öyle, gelişim çağı derken 16 yaşında olduğunu göze aldım zaten. Arkadaşın dediği gibi ağır kilolarla omuriliğe yük bindirmediği sürece problem yok. Hatta bence ağır kilo bile değil direkt omuriliğe yük bindirecek hareketleri yapmaması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı