14 Yaşında protein tozu kullanılır mı?

ragnaros99

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, ben 14 yaşındayım boyum 185, kilom 90 liseye yeni gectim ve yurtta kalıyorum. Aynı zamanda 4-5 aydır fitness yapıyorum ama yurtta kaldığım süre boyunca yeterli proteini alamadığımı düşünüyorum ve bu yüzden Matrix 3 almayı düşündüm ama erken yaşta supplement almasam diye de bir düşündüm. Sizin fikrinizi istiyorum bu yüzden.(Yurtta sabahlari peynir her gün çıkmıyor yumurta ise ayda yılda bir çıkıyor; öğlenleri protein içeren baklagiller, beyaz, kırmızı et nadir çıkıyor çıktığında ise az çıkıyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle herkese merhaba, ben 14 yaşındayım boyum 185, kilom 90 liseye yeni gectim ve yurtta kalıyorum. Aynı zamanda 4-5 aydır fitness yapıyorum ama yurtta kaldığım süre boyunca yeterli proteini alamadığımı düşünüyorum ve bu yüzden Matrix 3 almayı düşündüm ama erken yaşta supplement almasam diye de bir düşündüm. Sizin fikrinizi istiyorum bu yüzden.(Yurtta sabahlari peynir her gün çıkmıyor yumurta ise ayda yılda bir çıkıyor; öğlenleri protein içeren baklagiller, beyaz, kırmızı et nadir çıkıyor çıktığında ise az çıkıyor.)
Erken bence. Ben de yurttayım (Üni) belli tavsiyeler verebilirim belki ama protein tozu için bence erken.

Her şeyde olduğu protein tozunda da gerekli miktarı aşmadığın sürece hiçbir zararı yok. Yalnız protein tozunu doğrudan gün içerisindeki öğünlerde alacağın protein miktarına göre hesaplayıp yemek yeme alışkanlığını değiştirme. Yani "ben zaten protein tozu kullanıyorum" diyerek yumurta gibi protein açısından zengin besinleri kesme. Yurtta çıkarsa yemeye devam et.

Her şeyde olduğu protein tozunda da gerekli miktarı aşmadığın sürece hiçbir zararı yok. Yalnız protein tozunu doğrudan gün içerisindeki öğünlerde alacağın protein miktarına göre hesaplayıp yemek yeme alışkanlığını değiştirme. Yani "ben zaten protein tozu kullanıyorum" diyerek yumurta gibi protein açısından zengin besinleri kesme. Yurtta çıkarsa yemeye devam et.

Hocam çıkarsa yiyorum ama belirttiğim gibi çıkmıyor. Kullanım öneriniz nedir benim için?

Doğal besinlerden alamadığın sürece pek faydası olmaz

İşte alamıyorum yurtta maalesef ne yapmalıyım bilemedim.

Erken bence. Ben de yurttayım (Üni) belli tavsiyeler verebilirim belki ama protein tozu için bence erken.
Mümkünse tavsiyenizi almak isterim.

Son düzenleme:
Hocam çıkarsa yiyorum ama belirttiğim gibi çıkmıyor. Kullanım öneriniz nedir benim için?

İşte alamıyorum yurtta maalesef ne yapmalıyım bilemedim.

Mümkünse tavsiyenizi almak isterim.
Ben günde 2 yada 3 düzenli öğün yediğini varsayarak ekstra protein takviyesi gibi öğünler yapıyorum. Yumurta olarak önerim Bu yumurta pişirme cihazları var mesela bu (https://www.hepsiburada.com/sinbo-seb-5803-yumurta-pisirme-haslama-cihazi-p-HBV000003O3K1 ) Yumurta için bayağı kolaylık sağlar sana. (İkincisi bütçeni bilmediğim için yazıyorum bunları bu arada haberin olsun eğer ki bütçen tahiminimden daha iyi ise belirt). Özel bir karışım gibi bir şey (Bildiğim kadarı ile henry cavil da buna benzer bir öğün yiyor) Bir kap, kase alıyorsun İçine 150-200 grama yakın lor peyniri koyuyorsun. Onun da üzerine 2-3 yemek kaşığı yoğurt ilave ediyorsun. Sonrasında iyice birbirine özümseyerek iyice karıştır. Tadı berbat gelicek ilk başlarda (Denenmiştir .d) ama sonrasında alışıyorsun. Lor peyniri 200 gramında 36 gram 2-3 yemek kaşığı yoğurtta 4-5 gram protein totalde 40 grama yakın bir protein oluyor. Hem de bu kazein yani uzun sürede tüketilen kaliteli bir protein türüdür.

Ben günde 2 yada 3 düzenli öğün yediğini varsayarak ekstra protein takviyesi gibi öğünler yapıyorum. Yumurta olarak önerim Bu yumurta pişirme cihazları var mesela bu (https://www.hepsiburada.com/sinbo-seb-5803-yumurta-pisirme-haslama-cihazi-p-HBV000003O3K1 ) Yumurta için bayağı kolaylık sağlar sana. (İkincisi bütçeni bilmediğim için yazıyorum bunları bu arada haberin olsun eğer ki bütçen tahiminimden daha iyi ise belirt). Özel bir karışım gibi bir şey (Bildiğim kadarı ile henry cavil da buna benzer bir öğün yiyor) Bir kap, kase alıyorsun İçine 150-200 grama yakın lor peyniri koyuyorsun. Onun da üzerine 2-3 yemek kaşığı yoğurt ilave ediyorsun. Sonrasında iyice birbirine özümseyerek iyice karıştır. Tadı berbat gelicek ilk başlarda (Denenmiştir .d) ama sonrasında alışıyorsun. Lor peyniri 200 gramında 36 gram 2-3 yemek kaşığı yoğurtta 4-5 gram protein totalde 40 grama yakın bir protein oluyor. Hem de bu kazein yani uzun sürede tüketilen kaliteli bir protein türüdür.
Bütçe de sorun yok öderim ne olsa.

Bütçe de sorun yok öderim ne olsa.
O zaman hiç bir problem yok. Lor'dan sana 40 gram gelicek (Hem de hayvansal)
Şeyler de güzel oluyor bu bimlerde şoklarda satılan eski kaşar ya da kars kaşar peynirleri var 100 gramında yaklaşık 30 gram protein olur. Günlük 100 gram yersin ondan sana 30 gram ordan gelir. Yumurta makinesi ile 4 yumurta yapsan (ben yapıyorum anlık) large yumurta adedi 7 gram proteindir. 4 çarpı yedi 28 gram eder. Leblebili bir preworkoutumsu bir tarifim de var. (Çocukluğumdan kalma .d) 100 gram leblebiyi alıyorsun (330 civarı kalori ve 20 gram protein) isteğe bağlı havanda kırıp (Çok kırma tozlaştırma ama) Filtre kahve ile birlikte götür. Antrenman öncesi mis gibi oluyor. Leblebiyi ama pazardan öneririm Daha uygun gelir. Toplamda ise 40 lor tarifinden 30 gram kaşardan 28 gram yumurtalardan 20 gram leblebiden 118 gram protein yapıyor. Bi zahmet yetsin. hatta cebin uygunsa aç bitir salamları ile vs daha da arttırılabilir. Eğer beğendiysen mesajlarımı beğenirsen sevinirim ;)

@ragnaros99 Bu arada şunu unutmadan söyliyeyim sorumluluğunu ona göre alırsın. Buradaki besinler biraz ucuz yollu olduğu için kolestrol gibi bazı zararlı ''olabilecek'' maddeleri de içerebiliyor. Bu yüzden bunları sakın her gün her gün tüketme. Off günlerinde zaten ihtiyacın kalmaz o günler bunları alıp boşuna vücudunu yorma. Daha yaşın genç. Lor tarifi hariç Diğerlerinin her gün her gün tüketilmesi uzun vadede zararlı olabilir.

Son düzenleme:

Bende 15 yaşındayım 9 aydır fitness yapıyorum. Protein tozunu tabii ki alabilirsin hiçbir sakıncası yok fakat çok abartma abartırsan en fazla gut çıkar kısacası protein tozu kullanmanda sakınca yok.

Hocam bence erken yani protein tozları pahalı kalitesiz ucuz olanlar (ki onlar bile pahalı) kalitesiz protein ve şeker içeriyor almasanız daha iyi öyle söyleyeyim o parayı protein tozuna vereceğinize bir yumurta pişirme makinesinde yumurta pişirebilirsiniz veya tavuk pilavcıda tavuk pilav yiyebilirsiniz size daha fazla kaatkı sağşlar diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı