16 yaşında protein tozu kullanılır mı?

necati doğu

Centipat
Merhabalar 16 yaşımdayım 57 kiloyum 1.85 boyum var 1 aydır fitness yapıyorum. Bundan öncesinde 4 ay yapmıştım ama bir sorum var. İnsanlar tempoyu düzenli tutup daha iyi kilo almam ve kas gelişimimde faydası olması için protein tozu öneriyor ama ben bu konuda biraz kararsızım. Sizin görüşleriniz nelerdir, fikirlerinizi bana aktarır mısınız? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yemek yiyemediğin zamanlarda protein tozu kullanmak veya yatmadan önce kullanmak kilo almanı ve gelişmeni sağlayacaktır. Zararsız bir ürün desem yanılmam ancak kullandığınız markanın kaliteli ve dünya standartlarında olmasına dikkat edin. Metabolizma bozukluğu, kokulu gaz çıkarma sorunları yaşayabilirsiniz. Uyumadan önce süt ve bebek bisküvisi tüketmek de sizi 1 adım öne taşır.

Kaliteli ve bilinen markalar kullanırsan bir şey olacağını sanmam. İstersen 1 ay kullanıp kan testi yaptırabilirsin. Ayrıyeten hacim kazanmak için gainer da kullanılabilinir. Yaşına istinaden protein ve karbonhidratı doğal yiyeceklerden alman senin için daha yararlı olabilir.

Protein kullanmamayı tavsiye ederim.1.85 boy 57 kilo vay canına çok zayıfsın.Protein hem zararlı hem pahalı.Eğer ucuz protein kullanırsan çok kötü sonuçlana bilir.Bence ona vereceğin parayı evde kendin protein yap.Google de aratırsan çıkabilir.Her gün sabah kahvaltıda bişmiş yumurta ye yeter.Sağlıklı beslen.

Protein tozu, BCA ve Kreatin yaklaşık 2 sene kullanmış biri olarak söylüyorum zararı var ama şöyle ki ilk içtiğim zamanlar pek takılmamıştım günlük su alımını arttırmak gerekiyor diyorlardı. 2 ay kadar çok takılmadım kullandım acayip şekilde başta sırtımda olmak üzere her yerimde sivilce çıkmaya başladı biraz araştırdım karaciğeri baya yoruyormuş ve sonuçta bu tarz şeyler fazla kimyasal içeriyor doğal değil. Daha sonra su alımımı ve aldığım miktarı azalttım kullanımdan sonra da doktara gittim sıkıntı olmadığını söyledi. Bu aslında şöyle bir şey protein anlık bir yükleme yaptığı için karaciğeri, böbrekleri vs. yoruyor. Aynı şeyi spor yapıp sabah 10 tane yumurta yiyen öğlen ve akşam tavuğa abanan insanda yaşıyor bu tamamen fazla yüklenmeyle alakalı her şeyin fazlası vücuda zarar. Tek farkı doğal olması yediklerinin proteinlerde gerçekten fazlasıyla kimyasal var. Şuna da göz atmanı tavsiye ederim dediğim şeyleri daha güzel şekilde anlatmış.

Hic gerek yok. Protein tozlari gunluk alman gereken protein miktarini alamadiginda faydali olur. Zaten alman gereken miktarda protein aliyorsan normal gidalardan, son derece gereksiz kullanman. Mucizevi bir sey degil protein tozu, salonda abilerinin spordan hemen sonra sallayip kafaya diktiklerine bakma bi etkisi yok onun. Once gunluk alman gereken protein miktarini hesapla,internette arastirinca bulursan yontemlerini bulamazsan agirsaglam.com'a bak, zaten zayifsin aman aman bi protein ihtiyacin yok suan. Protein kadar onemli bir sey de gunluk alman gereken kalori miktari, mutlaka yediklerini ictiklerini hesaplayip ona gore beslenmen lazim. Gunluk alman gerekenden en az 200 300 kalori fazla beslen yoksa kilo alman zor. Nohut, fasulye, mercimek baklagiller ve et urunleri proten icin yeterli olur. Sadece et yemen lazim diyenleri dinleme et yemeden de kas yapiliyor, fazla et yemek faydali degil. Kuruyemisler guzel protein ve yag kaynagidir kalorisi de yuksek. Kisaca aburcubur disinda ne buluyosan ye, protein tozuna falan bulasma gerek yok cunku. Illa bir protein takviyesi istiyorsan marketlerdeki protein sutleri olabilir. Bir de duzgun bi antreman programi edin, mumkunse fullbody olsun. Youtube agirsaglam'in videolarina bakmani tavsiye ederim.

Protein tozu zararlı değil birkaç kişide sivilce yaptı diye bu o ürünün zararlı olduğunu göstermez. Ayrıca kimyasal içermiyor, yine kulaktan dolma bilgiler. Elinizde ''bilimsel'' kanıt varsa buyurun yazın.

Konu sahibine gelecek olursak; takviye edici gıda kullanmak istiyorsan, Kreatin kullan ama şimdi değil daha yaşın çok genç. Protein tozu kullanmak yerine, yumurta, et, gibi ürünlerde protein al. Zaten daha yaşın genç şimdiden gerek yok böyle şeylere.

Yeni konular

Geri
Yukarı