16 yaşındaki biri en iyi şekilde nasıl kilo verebilir?

shotgunned

Hectopat
Daha fazla  
Boyum 170. Kilom 75. Ben kilo vermek istiyorum lakin cilt sarkması gibi problemler yaşamak istemiyorum. Ne yapmam gerek? Su diyeti falan yapacaktım ama zararlı olduğunu duydum.

Boyum 170. Kilom 75. Ben kilo vermek istiyorum lakin cilt sarkması gibi problemler yaşamak istemiyorum. Ne yapmam gerek? Su diyeti falan yapacaktım ama zararlı olduğunu duydum.
Dostum selam. 16 yaşında 17 kilo vermiş birisi olarak sana tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikle su diyeti bana göre zararlıdır. Çünkü metabolizma belli bir süre bir şey yemediği zaman mevcut enerjiyi korumaya çalışıyor ve böylece sindirim sistemin yavaşlıyor. Diyeti sonlandırsan bile eski sindirim sistemi hızına dönmen biraz vakit alabilir. Bazen dönmediği zamanlar da oluyor o yüzden tehlikeli. Kilo veriyorsun evet ama sağlıklı bir yöntem değil. Öncelikle kilo vermenin en iyi yolu düzenli bir diyet ve egzersizdir. Egzersiz konusunda şöyle söyleyebilirim. Kardiyo ve ağırlık antrenmanı yapmalısın. Ağırlık kaldırmak istemiyorum, boyum kısalır vs gibi saçma şeyler düşünme lütfen. Ağırlık kaldırmak hem eklem şeklini düzeltir hem de kambur vs gibi sorunları çözer. Yani ağırlık kaldırmak iyidir. 2'nci olarak ağırlık kaldırarak yaktığın kalori gerçekten çok fazladır. Koşma, yüzme vs gibi aktivitelerden daha fazla kalori yakar. Düzenli ve doğru bir ağırlık antrenmanı ile ciddi kaloriler yakabilirsin. Örnek vereyim benim bacaklarım çok güçlü. Leg press hareketi ile 275 kilo kaldırabiliyorum ve 3x12'de aşağı yukarı yarım saatlik koşuya bedel yağ yakıyorum. O yüzden ağırlık antrenmanı kesinlikle yapmalısın. Bir diğeri ise kardiyo. Kardiyolar uzun tutulmamalı ve ağırlık antrenmanından sonra yapılmalı. Çünkü ilk enerjiyi ağırlık antrenmanına vermezsen kardiyoda bütün enerjini neredeyse harcarsın ve yeterli performans gösteremezsin. Bir diğer sebebi ise kas protein sentezidir. Ağırlık antrenmanı bittikten sonra vücut, parçalanan kaslar için onarım sentezi yapmaya başlar. Eğer sen kardiyoyu uzun tutarsan kas protein sentezin yavaşlayacağı için hem gelişimin yavaşlar hem de yağ yakımın azalır. Sana tavsiyem HIT kardiyo yapmandır. HIT kardiyo bileşik hareketleri kısa süreler içinde yapmaktır. Yani şöyle söyleyeyim. 1 dakika Bear Walk yaparsın. 30 saniye dinlendikten sonra Jump Squat yaparsın o tarz. Yani kalbi çok hızlı çalıştıracağı için hızlı yağ yakımı olacaktır. Ayrıca HIT kardiyo düzgün yapıldığı takdirde gün içinde de yağ yakımı yapmaya devam etmektedir. Aşağı yukarı 10 dakika sürmelidir. Senin kilon için 10 dakika yeterli. Ama daha fazlasını istersen aynı periyodu 1 set daha yapabilirsin. İnternetten örnek HIT kardiyo programı bulabilirsin. Ağırlık antrenmanı programını salonda hocalar yazar ama çoğu hoca iyi olmadığı için internetten güzel programlar bulabilirsin. Vücut geliştirme ve Kardiyo konusunda sana önerebileceğim tek ve öz kanal Ege Fitness'dir. Biraz izle anlayacaksın nedenini. Beslenme ise protein ağırlıklı olup düşük karbonhidratlı olmalıdır. Haftanın en az 3 günü sebze yenmeli ve hayvansal protein alınmalıdır. Ve bu süreçte bol bol su içmelisin. Su içmek yağ yakımını ciddi şekilde artıran bir etkendir. Beslenme programı internette bulabilirsin ama kendine göre olması çok daha iyi olacaktır. İlk etapta bütçen varsa düşük fiyatlı bir diyetisyene başvurabilirsin. 2 ayda 17 kilo verdiğim için 2 aydan sonra gitmedim. Zaten 2'nci ayın sonunda ne yiyip ne içmen gerektiğini öğreniyorsun. Canın tatlı, abur cubur vs çekerse 15 ile 30 gün arasında cheat meal, yani serbest öğün yapabilirsin tek öğün olmak şartıyla. Merak ettiğin bir şey olursa yazabilirsin tekrardan. Sevgiler
Ben Fitness öneririm. Yağı kasa dönüştürüyorsunuz.
Yağı kasa dönüştürmek diye bir şey yok. Bunu her yazana gülüyorum. Bilmeden yorum yapmayın. Önce yağ yakılır. Üzerine kas kütlesi konur.

Şöyle söyleyeyim, bol bol su içmen lazım yemene içmene dikkat et tabağını doyacağın şekilde bu bana yeter diyeceğin şekilde ye, evde kondisyon bisikleti varsa ona bin günde 1 saat yavaş yavaş kilo verirsin böylece.

Bence fitness a başla. Kilo vermek yerine kilonu kullan. Demek istediğim şu görsel gibi;

1614453577851.png

Kilo vermenin bir anlamı olmasını istiyorsan fitness şart dostum. Samet arkadaşımız çok güzel açıklamış zaten her şeyi.

Bu arada yağ kasa dönüşmez. Bırakın artık kulaktan dolma bilgiler paylaşmayı. Yağları yakarsın, eritirsin sonra kas inşa etmeye başlarsın. Doğrusu budur.

Yeni konular

Geri
Yukarı