Çözüldü 165Hz G-SYNC montiörde FPS sabitleyince 158 FPS'e sabitleniyor

• Konuyu başlatan Beck
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 689
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Beck

Decapat
Merhaba, Gigabyte 23.8" G24F-2 165Hz monitörüne ve GeForce RTX 2060 Super ekran kartına sahibim. NVIDIA kontrol panelinden bir kaç ayar yaptım ve G-SYNC ayarlarını açtım.

Ancak kontrol panelinden "maksimum FPS" kısımını 162 olarak ayarlamama rağmen 158 FPS'e kilitleniyor. Maksimum FPS kısımını boş bıraksam bile her türlü 158'e sabitliyor. Normalde 165'e sabitlemesi gerekmiyor mu? Bunu her oyunda yapıyor. Emin olmak için DDU ile sürücüyü tamamen silip tertemiz bir kurulum yaptım sorun aynı.

7 FPS hiç önemli değil ancak neden böyle olduğunu anlamak istiyorum. Bilgisi olan var mı?

Çözüm
Her şey doğru. Mantık ve işleyiş bir nebze doğru düşünüp uygulamak istiyorsun.
Aynı durumu bende yaşıyorum.
Sync yazılımlarının yırtılmayı tolere edebildiği bir değer vardır. Aşırı yüksek FPS'lerde Sync'larda yırtılmayı-takılmayı önleyemiyor. Aslında bu sorun komplike uyumlulularda mevcut.
Direkt G-Sync gömülü olan monitörler bunu daha iyi absorde ediyor.

Senin sorununu yaşayan ve Valorant'ta 500FPS alan birine V-Sync açarak çözüm ürettik.
165 FPS ve 165Hz sabitlendi.
Önerim bu olur. Oyunda ki input lag artar fakat bunu da anlamazsın.
Sync senin FPS kilidini okumuyordur.
Bunun kablo ile alakası yok. Zaten G-Sync için DP şart.
Hem V-Sync hem G-Sync aynı anda aktifken denedin mi?
Sorunun sebebini öğrendim. NVIDIA Kontrol Panelinde bir ayar var. Düşük gecikme oranı modu adında bir ayar. Bu ayarı Açık, Kapalı, Ultra olarak değiştirebiliyoruz. Ben bunu Ultra yapmıştım.

Eğer G-SYNC açıkken bu ayarı da Ultra yaparsak Ekran kartı kendine bir safe zone yaratarak belirli hz değerlerinde belirli FPS değerlerine sabitleme yapıyormuş. Buna göre;

240Hz = 225 FPS
165Hz = 158 FPS
144Hz = 138 FPS
120Hz = 116 FPS

Olarak sabitleme yapıyormuş. Bu sebeple benim ayarladığım 162 FPS işe yaramıyormuş. Buna benzer bir sorun yaşayan olursa bunun sebebi kartın kendine safe zone yaratması yani bir sorun değil bu tedbir diyebiliriz.
Merhaba, Gigabyte 23.8" G24F-2 165Hz monitörüne ve GeForce RTX 2060 Super ekran kartına sahibim. NVIDIA kontrol panelinden birkaç ayar yaptım ve G-SYNC ayarlarını açtım.

Ancak kontrol panelinden "maksimum FPS" kısımını 162 olarak ayarlamama rağmen 158 FPS'e kilitleniyor. Maksimum FPS kısımını boş bıraksam bile her türlü 158'e sabitliyor. Normalde 165'e sabitlemesi gerekmiyor mu? Bunu her oyunda yapıyor. Emin olmak için DDU ile sürücüyü tamamen silip tertemiz bir kurulum yaptım sorun aynı.

7 FPS hiç önemli değil ancak neden böyle olduğunu anlamak istiyorum. Bilgisi olan var mı?
Kullandığın kablo DP mi yoksa HDMI mı? Hangi marka model kablo kullanıyorsun?

Kullandığın kablo DP mi yoksa HDMI mı? Hangi marka model kablo kullanıyorsun?
Bunu kullanıyorum.

Paugge V1.4 Vesa DisplayPort Sertifikalı 32.40 Gbps Bandwith HBR3 8K 60Hz, 4K 120Hz, 4K 60Hz, 2K 165Hz, 1080p 240Hz Destekli HDR, FreeSync, G-Sync Displayport Kablo : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Sabitleme değil de direk G-SYNC açmayı denediniz mi?
G-SYNC açık zaten o açık olduğu için FPS'i de sabitliyor otomatik. FPS sabit olmazsa G-SYNC'in bir anlamı kalmaz.

Kablo kaynaklı düşündüm de ucuz kabloya mı kaçtınız diye de onunla alakalı değilmiş gibi duruyor.
En kaliteli kablolardan birini satın aldım sorun yaşamamak için, sertifikalı falan olunca sorun yaşamam diye düşündüm sorunun kablo olduğunu sanmıyorum. FPS'in neden 158'e sabitlediğini çözemedim bir türlü, kendi girdiğim değere değil de 158'e sabitlemesi çok değişik.

G-Sync'in amacını zaten anlamışsın. Aldığın FPS ile monitörün Hz'sini eşitleyerek akıcılığı sağlamaktır.
G-Sync kapalıyken maksimum FPS limiti artıyor ve sorunun düzeliyorsa G-Sync kullanma.
Çünkü yüksek FPS alan oyuncular G-Sync kullanmazlar. Ayrıca G-Sync için kendin FPS limiti koyma. Bırak kendi stabilite etsin. Optimizasyonun aklıyla oynuyorsun.

Geri
Yukarı