Protein tozu kullanılmalı mı?

kaan30

Centipat
Daha fazla  
14 yaşındayım, boyum 173. Kilom 62-63 3, aydır spora gidiyorum. 72 kilo başladım, 10 kilo verdim. Belirli bir yol katetttim, düzenli olarak spora gidiyorum. Şu an 8. sınıf olduğum için LGS'ye hazırlanıyorum, bu yüzden haftada 3 gün spora gidebiliyorum. Bir aralar protein tozuna merak saldım ve araştırmaya başladım. 2 yıldır spor yapan kuzenime danıştım protein tozu antrenmandan sonra kullanabilirsin abartmadığın sürece sıkıntı yaşatmaz dedi. Sonra doktor olan bir kuzenime danıştım o ise zararlı olduğunu uzun vadede böbreklerde hasa yapabiliyor dedi. Bunun üzerine internette araştırma yaptım. Bu sporla ilgelenen sporcular protein tozunun zararlı olmadığını söylüyor ama doktorların çoğu zararlı olabileceğini söylüyor bu yüzden arada kaldım ve şu anlık çok aktif spor yapmadığım için vazgeçtim (haftada 3 gün gidebiliyorum)
Ailem izin vermişti aslında ama ben şu an istemedim yazın LGS bittikten sonra haftada 5-6 gün spora gideceğim o dönem sizce protein tozu kullanmalı mıyım?

Not= lütfn "daha 14 yaşındasın ne protein tozu sütünü iç yat gibi söylemlerde bulunmayın"

Protein tozunu kullanmanın amacı günde alman gereken protein miktarını besinlerden karşılayamıyorsan eksiği tamamlamaktır. Günde aldığın protein miktarını hesaplaman gerekir. Gereğinden fazla alırsan böbreklerin yorulabilir ve bedeninde(özellikle sırt bölgende) sivilcelenmenin arttığını görürsün.

Protein tozu süte alerjisi olanlar dışında zararsızdır, fakat kalitesiz markalar zararlıdır. İlk önce beslenmen nasıl? Bir de çok gereksiz kilo vermişsin bence, o kiloda kalıp yağ yaksan çok sağlam olurdun. Senin günlük alman gereken protein şu anda 100 gram. Beslenmen ile karşılayamıyorsan bu değeri protein tozu kullan, yoksa boşa para.

Protein tozu süte alerjisi olanlar dışında zararsızdır, fakat kalitesiz markalar zararlıdır. İlk önce beslenmen nasıl? Bir de çok gereksiz kilo vermişsin bence, o kiloda kalıp yağ yaksan çok sağlam olurdun. Senin günlük alman gereken protein şu anda 100 gram. Beslenmen ile karşılayamıyorsan bu değeri protein tozu kullan, yoksa boşa para.

Karşılıyorum sadece yazın 5-6 gün spor yapacağım için antrenman sonrası kas onarımı için kullanabilir miyim?

Karşılıyorum sadece yazın 5-6 gün spor yapacağım için antrenman sonrası kas onarımı için kullanabilir miyim?

İlk mesajımda dediğim gibi eğer miktarı besinlerle karşılıyorsan alman gereksiz. Sadece sivilcelenirsin. Onun yerine kreatin tarzı bir şey düşünebilirsin ancak yaşından dolayı doğru olur mu hiç bilmiyorum.

Daha yaşın ufak bence gelişim çağında tertemiz bünyene bu tarz takviyeler sokmak için çok erken. Doğal olarak spor yapman sağlıklı gelişimin açısından daha iyi olur lakin illa kullanacağım dersen kaliteli bir marka alıp güzel güzel kullanabilirsin Protein tozu yine diğerlerine bakarak masum bir takviye öğün yerine kullanma hormonel dengesi bu yüzden bozulanlar gördüm.

L-Karnitin - Kreatin falan sakın bulaşma.

Daha yaşın ufak bence gelişim çağında tertemiz bünyene bu tarz takviyeler sokmak için çok erken. Doğal olarak spor yapman sağlıklı gelişimin açısından daha iyi olur lakin illa kullanacağım dersen kaliteli bir marka alıp güzel güzel kullanabilirsin protein tozu yine diğerlerine bakarak masum bir takviye öğün yerine kullanma hormonel dengesi bu yüzden bozulanlar gördüm.

L-karnitin - kreatin falan sakın bulaşma.

Kreatin için yaşımın zaten erken olduğunu düşünüyordum yazın 5-6 gün spor yapacağım o yüzden sizce antrenman sonrası kullanmamda sakınca olur mu?

Kreatin için yaşımın zaten erken olduğunu düşünüyordum yazın 5-6 gün spor yapacağım o yüzden sizce antrenman sonrası kullanmamda sakınca olur mu?
Ben yine de yaşından dolayı tavsiye etmiyorum cidden toksisite olarak tertemizsin neden ödem biriktiresin vücudunda böyle bir bombardımana ihtiyacın yok ki ?

Onun yerine antrenman öncesinde güzel bi double kahve + muz sonrasında haşla 5 yumurta ye ve normalde 8 saat uyuyorsan 10 saat uyumaya başla senden kralı yok.

Ben küçük yaşlarda iken yumurtayı çiğ yiyordum çat çat gömüyordum pişirmekle uğraşmamak için sonra salmonella açısından çok tehlikeli olduğunu öğrendim ama gelişim açısından faydasını gördüm birden patladım omuzlarımda hala yırtıklar var deri içeriden genişlemeye direnç gösteremedi.

Kas onarımı için vücut protein kullanır. Zaten karşılıyorsan protein ihtiyacını bir etkisi olmayacaktır protein tozunun. Kas onarımı için ayrı olarak buzlu suya yatabilir, duşlarını buz gibi suyla alabilirsin ama dikkat et üşütme.

Yeni konular

Geri
Yukarı