2021 yılında Windows 7 kullanılır mı?

İşte bunlardan bahsetmeme rağmen bazı Windows 10 fanboyları kızgın atıp duruyorlar bana. Windows 10 tamamen aceleye gelmiş bir işletim sistemi. Windows Longhorn'un ilk geliştirilme aşamalarında ki hataları tekrar etti Microsoft. Mesela ne yapmıştı Longhorn'da. O kadar özelliği acayip derece kararsız XP çekirdeğine emanet etmişlerdi. XP çekirdeği o kadar özelliği kaldıramadığı için bellek sızıntıları, çökmeler, donmalar yaşandı. Gidip tonla para döktükleri projeyi 1 gecede sıfırlayıp baştan yazdılar Server 2003 üzerinden. Şimdi de Windows 10'da artık yaşlanmış Vista çekirdeğine tonla servis ve özellik ekledikleri için eski sistemler bu kadar yükü kaldıramıyor. Daralıyor, nefes alamıyor eski sistemler. Yeni sistemlerin bile zaman zaman hata vermesine sebep oluyor. Windows 10 aslında tutmamıştır. Microsoft zorla geçiş yaptırmıştır. Windows 7 kullananlara her gün Windows 10'a geçin diye bildirimler gönderiyorlardı bir ara. Windows 10 ilk çıktığında gerçekten berbattı bu arada. Şimdi yine kullanılabilir durumda. Ama yine de asla bir 7 veya 8.1 olamaz. Sebebi ise eski bir çekirdeğe tonla servis ve özellik yüklemeleri.
Microsoft gerçekten insanları Windows 10'a geçmeye zorluyor. En büyük örneği ise AMD Ryzen sisteme Windows 7 veya 8.1 kurulduğunda Windows Update çalıştırmak isteyince gelen şu uyarı;
windows 8.1 unsupported hardware hatası.png

Bu uyarıyı alan sistemde Windows Update hiçbir şekilde çalışmıyor. Microsoft ise sadece Windows 10'a geçin diyor, başka da bir şey dediği yok. Aslında bunu aşmak için bazı özgür geliştiriciler yazılım bile yapmıştı fakat Microsoft o yazılımların güncellemeleri almaya devam etmek için kullandığı yöntemleri de kapatıp yine bu uyarıyı verdirebiliyor. Gerçekten yaptıkları şey ahlaksızlık.
Hatta bunu ilk yapmaya başladıklarında Windows 8.1'in ana desteği (Mainstream support) bile bitmemişti. Ocak 2018'e kadar ana destek verilecek idi fakat Microsoft bu sözü Ryzen sistemlerde ve yeni nesil Intel sistemlerde (Kaby Lake ve sonrası) tutmadı! Yani sırf Windows 10 daha çok kullanılsın diye daha önceden kendi verdikleri sözü bile bozdular.

Microsoft, oyun firmalarıyla da çalışıp oyun firmalarını yeni oyunlarını yalnızca Windows 10 uyumlu olarak çıkartmaya zorladı. Yani Microsoft hiç hoş davranmıyor. Özellikle de Satya Nadella geldiğinden beridir Microsoft hiç ahlaklı davranmıyor.

Siz 4GB RAM ile Windows 10 kullanılmayacağını düşünüyorsunuz. Bal gibi de kullanılıyor. Bizim berberin oğluna hediye gelmişti bir tane sıfır laptop. Kurulumunu ben yaptım. Microsoft Office programlarını kullanıyor. EBA'ya giriyor. İnternette surf yapıyor. İnsanların çoğunun, bilgisayarı bu amaçla kullandığının farkındasınızdır umarım. Oyun oynayacak olan zaten öyle bilgisayar almaz. Ayrıca ASUS'un şöyle bir rezaleti var:

Adamlar Dual-core Celeron N3050 işlemci, 2GB RAM ve 32GB eMMC depolama ile Windows 10 yüklü olarak bilgisayar sattı. Bende de bir tane var.
O zaman bir tek benim eski laptobumda donuyordu Windows 10? Allah adına kötü bilgisayarlara şu işletim sistemini önermeyin.

O zaman bir tek benim eski laptobumda donuyordu Windows 10? Allah adına kötü bilgisayarlara şu işletim sistemini önermeyin.
Yanlış anlaşıldı. Eski ve kötü bilgisayarlara Windows 10 önermiyorum. İstersen alıntı yaptığın değil de bir sonraki mesajıma bak. Yine karşı çıkarsan daha da bir şey demem.

Yanlış anlaşıldı. Eski ve kötü bilgisayarlara Windows 10 önermiyorum. İstersen alıntı yaptığın değil de bir sonraki mesajıma bak. Yine karşı çıkarsan daha da bir şey demem.
Abicim bak şimdi SSD olarak rahat kullanırsın ona birşey demiyorum. Ancak Windows 10 HDD + 4 GB RAM ile başa bela oluyor. %100 disk kullanı mı oluyor hep. Haa tabii kullanırmısın evet ancak aşırı derecede takılma yapıyor.

2020'den sonra artık Windows 7 hiç kullanılmamalı bence.
Sistemi yetmeyenler zorlayıp Windows 8.1'e geçebilirler. Ona da yetmiyorsa mutlaka bir GNU/Linux dağıtımı kullansalar iyi olur. Gerçekten eski bir işletim sistemi Windows 7.

Abicim bak şimdi SSD olarak rahat kullanırsın ona birşey demiyorum. Ancak Windows 10 HDD + 4 GB RAM ile başa bela oluyor. %100 disk kullanı mı oluyor hep. Haa tabii kullanırmısın evet ancak aşırı derecede takılma yapıyor.
Buradaki sorun eski ve düşük performanslı harddiskten kaynaklı ama hala 4GB RAM ile alakalı olduğunu söylüyorsun. Ben her zaman kötü bir disk ile kullanılmaması gerektiğini savunuyorum. Bu sistemin ağır olduğunun farkındayım. Artık cevap vermiyorum. Anlama güçlüğü yaşıyorsun belli ki. 🤐

Geri
Yukarı