4 Nisan 2021 Apple.com AirPods rezaleti

KVK sorunu kabul etti , Kvk tarafından bir sıkıntı yok esas sıkıntı Apple desteğin iadeyi kabul etmemesi .
Etmesine etmişte hocam adamlar sizin 14 günlük iade hakkınızı gasp etmişler. 15. gün "Özür dileriz, ürün hatalı imiş" deseler ne işe yarar o saatten sonra?

Bir de şöyle bir olay var konuyu hızlı okurken pek dikkat etmemişim. Siz ürünü Ağustos 2020'de almışsınız, şuan Nisan 2021'deyiz. Yani aradan 8 ay geçmiş, ürünü uzun zaman kullanmışsınız. Şimdi adamlar neden, sizin uzun bir süre boyunca kullandığınız ürününün iadesini kabul etsinler ki? Ben Tüketici Hakem Heyetinden olumlu bir dönüş alacağınızı zannetmiyorum ama yine de şansınızı deneyin.

Aldığım günden itibaren sağ kulaklık kutu ile temassızlık yapıyor ve şarj olmuyordu bahsettiğim temassızlık olayı sıklıkla başıma geliyordu.

Burada büyük bir hata yapmışsın mesela. Eğer aldığından itibaren sorun yaşadıysan, neden Apple'a direkt başvurmadın, aldığın yere iade talebi oluşturmadın?

Bende Apple ile konuşup garanti ile ilgili yardım almak istedim. Bana şehrimdeki KVK teknik servisine götürmemi söylediler.

Bu konuşmayı ne zaman yaptınız acaba? Aldıktan sonra 14 içinde mi?

Evet, KVK işi uzatmış ama sonunda onlar da sorun olduğu anlamışlar. Sonrasında da doğal olarak sizi Apple'a yönlendirmişler. Apple'da normal bir şekilde size kutu ya da kulaklık değişimi önermiş.

Şimdi bu dediklerinin hepsi, aldıktan 6 ay sonra oluyorsa, üzgünüm ama burada haklı falan değilsin.

Bir de şöyle bir olay var konuyu hızlı okurken pek dikkat etmemişim. Siz ürünü Ağustos 2020'de almışsınız, şu an Nisan 2021'deyiz. Yani aradan 8 ay geçmiş, ürünü uzun zaman kullanmışsınız. Şimdi adamlar neden, sizin uzun bir süre boyunca kullandığınız ürününün iadesini kabul etsinler ki? Ben Tüketici Hakem Heyetinden olumlu bir dönüş alacağınızı zannetmiyorum ama yine de şansınızı deneyin.

Ortada gasp yok, zaten bu mesajında olayın farkına varmışsın. Senin 8 ay kullandığın bir ürüne koşulsuz şartsız hiçbir firma iade yapmaz. Ancak ürünün bire bir değişimini yapar ki Apple bunu birçok kullanıcıya yapıyor zaten.

O yeşil içine aldığı maddede de var zaten, "ayıpsız misli ile değişim" diye, Apple da bunu teklif ediyor.

Ürünü al, aldığımdan beri sorunluydu de, üstüne 8 ay kullan, şimdi de firma değişim önermesine rağmen iade iste. Ne güzel ya...

Burada büyük bir hata yapmışsın mesela. Eğer aldığından itibaren sorun yaşadıysan, neden Apple'a direkt başvurmadın, aldığın yere iade talebi oluşturmadın?

Bu konuşmayı ne zaman yaptınız acaba? Aldıktan sonra 14 içinde mi?

Evet, KVK işi uzatmış ama sonunda onlar da sorun olduğu anlamışlar. Sonrasında da doğal olarak sizi Apple'a yönlendirmişler. Apple'da normal bir şekilde size kutu ya da kulaklık değişimi önermiş.

Şimdi bu dediklerinin hepsi, aldıktan 6 ay sonra oluyorsa, üzgünüm ama burada haklı falan değilsin.

Ortada gasp yok, zaten bu mesajında olayın farkına varmışsın. Senin 8 ay kullandığın bir ürüne koşulsuz şartsız hiçbir firma iade yapmaz. Ancak ürünün bire bir değişimini yapar ki Apple bunu birçok kullanıcıya yapıyor zaten.

O yeşil içine aldığı maddede de var zaten, "ayıpsız misli ile değişim" diye, Apple da bunu teklif ediyor.

Ürünü al, aldığımdan beri sorunluydu de, üstüne 8 ay kullan, şimdi de firma değişim önermesine rağmen iade iste. Ne güzel ya...
İlk başta sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyordum , üşendim götürmeye burada hatam var kabul ediyorum . İkinci mesaj ise şöyle evet 8 ay kullandım fakat bu kulaklığı en fazla haftada bir kere kullanıyordum , haliyle çok kafaya takmamıştım (şunu da belirtmeliyim kulaklık hiç şarj almıyor diye bir sorunum yok sadece kutunun içinde bıraktınız ve 2 gün sonra kullanmak istediniz açtığınız zaman sol yüzde yüz , sağ yüzde 0 gözüküyor . Bir kez daha kutuya yerleştirince tekrar şarj almaya başlıyor ). Üçüncü mesaj içinse şöyle bir cevap vereyim istersem 1 yıl daha kullanırım garanti sürem hala var . 2 yıl içinde istediğim kadar kullanabilirim ve istediğim zaman iade hakkımı kullanabilirim . Ne kadar kullanacağıma kimse karışamaz . Yeşil içine aldığım maddelerde diyor ki tüketicinin istediği hizmeti seçme hakkı vardır mesele şu ki Apple bana bu haklarımı kullandırtmıyor . Haklarım : bedel iadesi(Airpods fatura fiyatının iadesi), malın ayıpsız misliyle değişimi(sıfır Airpods), ayıp oranında bedel indirimi (sağ kulaklık hatalıysa 659 tl , case hatalıysa 560 tl Kaynak) veya ücretsiz onarımı isteme (hatalı parçanın değişimi) .

Hatalı parçanın değişimini sana sunuyorlar işte? Kimsenin senin neyi nasıl kullandığına karıştığı yok, benim de umrumda değil zaten.

1- Satın aldığım ürün kısa bir süre içerisinde arızalandı fakat onarım yaptırmak istemiyorum. Değişim veya para iadesi hakkım var mıdır?

Evet, satın alınan malın ayıplı çıkması durumunda malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıl içinde tüketicilerin, bedel iadesi, malın ayıpsız misliyle değişimi, ayıp oranında bedel indirimi veya ücretsiz onarımı isteme hakları vardır. Tüketici dilediği hakkı kullanmakta serbesttir. Satıcı tüketicinin talebini yerine getirmek zorundadır.

İstersen THH'ne başvur. Ancak sen zamanında yapman gerekeni yapmamışsın. Apple ise sana parça değişimi öneriyor ki önceki mesajlarımda da dediğim gibi, birçok tanıdığım faydalandı bundan.

istersem 1 yıl daha kullanırım garanti sürem hala var . 2 yıl içinde istediğim kadar kullanabilirim ve istediğim zaman iade hakkımı kullanabilirim .
İade değil hocam o, değişim hakkı. Siz iade ile değişim hakkını karıştırıyorsunuz.
Bir ürünü 14 gün içerisinde koşulsuz, şartsız iade edebilirsiniz.
Bir ürünü 2 yıl içerisinde herhangi bir arızası var ise servis onaylı değişimini yapabilirsiniz ki zaten buna da garanti süreci diyorlar.

Yani öyle ben ürünü 1 yıl kullanayım su döküldü, yüksekten düştü, canım sıkıldı falan hadi ürünün iadesini isteyim gibi bir durum yok. Bunun düşüncesi bile komik geliyor.

İade değil hocam o, değişim hakkı. Siz iade ile değişim hakkını karıştırıyorsunuz.
Bir ürünü 14 gün içerisinde koşulsuz, şartsız iade edebilirsiniz.
Bir ürünü 2 yıl içerisinde herhangi bir arızası var ise servis onaylı değişimini yapabilirsiniz ki zaten buna da garanti süreci diyorlar.

Yani öyle ben ürünü 1 yıl kullanayım su döküldü, yüksekten düştü, canım sıkıldı falan hadi ürünün iadesini isteyim gibi bir durum yok. Bunun düşüncesi bile komik geliyor.
Haklısınız kastetmek istediğim şu ürünüm hatalıysa istersem 1 yıl daha kullanıp garantiye 1 sene sonra gönderip iade hakkımı kullanabilirim . 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade , 2 yıl içinde ise ürün hatalıysa iade etme hakkım var . Sıkıntım şu Apple sadece değişim hakkımı kullanmama izin veriyor .

Haklısınız kastetmek istediğim şu ürünüm hatalıysa istersem 1 yıl daha kullanıp garantiye 1 sene sonra gönderip iade hakkımı kullanabilirim . 14 gün içinde koşulsuz şartsız iade , 2 yıl içinde ise ürün hatalıysa iade etme hakkım var . Sıkıntım şu Apple sadece değişim hakkımı kullanmama izin veriyor .
202- Taksitle aldığım ürünü kullandım. Cayma hakkımı kullanabilir miyim?
Hayır, satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak malın ilk
incelemesini kapsayacak şekilde olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir
.
Malın mutat olarak kullanılması durumunda tüketici cayma hakkını kullanamamaktadır.

Yüksek ihtimalle bu olay taksitle alakalı değildir diye düşünüyorum.

http://tuketici.gtb.gov.tr/data/5994288e1a79f54410c61923/SSS2018.pdf

Edit: Gerçi sizin ki 14 günü geçtiği için cayma hakkı olarak sayılmıyor. İşin garip kısmı, yönetmelikte ürün kullanılmasıyla ilgili en ufak bir şey yazmıyor. 🤣

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum olay şöyle oluyor. 6 Ay içerisinde arıza tespit edilirse iade edebilirsin ancak 6 Ay süresinden sonra arıza tespit edilirse tek hakkın ücretsiz onarım. Eğer olurda onarıma yolladıktan sonra gelen ürün arızalı olursa veya garanti süresince tekrar arıza yaparsa o zaman iade hakkın olur. Apple burada duruma iyi davranıp değişim hakkı vermiş normalde ücretsiz onarım yapılmalı. KVK olayı saçma olmuş o konuda haklısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı