4000 TL Ekran Kartı Dolandırıcılığı

Arkadaşlar konuştuğunuz kişi başka, parayı gönderdiğiniz hesap başka. Yani bırak karşı tarafı suçlamayı, kendin bile suçlu duruma düşebilirsin. Karşıdaki biraz kurnaz ise seni bile suçlu çıkarabilir.

Tek kanıt olarak konuşmalarınız var galiba. Nereden konuştunuz? Hangi uygulama, servis veya web sayfasını kullandınız?

Bir şey çıkacağını sanmıyorum, karşıda bir firma olsa cezasını keser parasını geri ödetirler.
Ancak karşıda senin gibi bir insan varken o iş çok zor.
Polis ile nasıl alakası olmuyor bilmiyorum, yanlış yönlendirmişler bence seni. Direkt olarak polislik bir durum aslında.

Ama sizin akılsızlığınız da çok ama çok büyük kusura bakma. GET ile de almak mantıksız bir dünya komisyon verecektin. En mantıklısı fiziksel olarak, buluşmaya 2 kişi giderek güvenli bir yerde alışveriş yapmak.

Bir AVM'ye 2 kişi gidin, güvenliğin hemen yanında yapın ticaretinizi. Satıcı konumundaysanız da paranızı ATM'ye yükleyip öyle ayrılın AVM'den. En güvenlisi budur. Alıcıysan da farklı çıkıştan 2 kişi gidersiniz hepsi bu, araba varsa arabana atlar ayrılırsın oradan. Sen fiş yolla dediğin vakit o fiş üzerinde kargoya ait bilgi yer almıyor, çalışıp çalışmadığı kesin değil. Sen parayı yolladıktan sonra ürünü geri teslim alma imkanı da mevcut. İletişim kurduğun kişinin hesabına göndermemiş olman başlı başına sorun zaten.
Sahibinden üzerinden ödemeyi netleştirip, daha sonrasında WhatsApp ve operatör üzerinden mesaj yolu ile konuşmuş. Kendisi teklif etmiş adama sen kargo fişini yolla bende parayı yollarım diye. Havale açıklamasına şu marka şu model ürün için yazmış. Adam da ben gönderdim, Değiştirmediğini nerden bileyim diyor. Savcılığa versek sonuç alabilir miyiz?

Kişinin kendi hesanına yatırsaydınız parayı durum zorda olsa düzeltilebilirdi. Fakat parayı başka birinin hesabına yatırmak zor olan işi daha içinden çıkılmaz bir yola sürüklüyor. Malesef aşırı derecede zor. @BilgisayarKurdu dediği gibi adam akıllı birisiyse sizi dahi suçlayabilir. Otomobilin Mesut abisi adlı kanal buna benzer bir araba satışı dolandırıcılığına değinmişti. Sizin konuda buna benzer.

Kişinin kendi hesanına yatırsaydınız parayı durum zorda olsa düzeltilebilirdi. Fakat parayı başka birinin hesabına yatırmak zor olan işi daha içinden çıkılmaz bir yola sürüklüyor. Malesef aşırı derecede zor. @BilgisayarKurdu dediği gibi adam akıllı birisiyse sizi dahi suçlayabilir. Otomobilin Mesut abisi adlı kanal buna benzer bir araba satışı dolandırıcılığına değinmişti. Sizin konuda buna benzer.
WhatsApp yazışmalarında kartı kendisinin göndereceğini söylüyor. Benim hesabım yok, bu hesaba gönderin diyor.

Arkadaşlar hiç boşa uğraşmayın net konuşuyorum. Hiçbir hak iddia edemezsiniz. Söylediğim gibi ; Adam sizi bile suçlayabilir :) Bu konumda hakkınızı alamazsınız.

Ben A ürünü gönderdim sen B ürünü çıktığını iddia ediyorsun ispatın var mı? Der ve olay biter.

Bundan sonra uyanık olun, olan olmuş artık :( Hukuken bir yaptırımı olmaz.

Arkadaşlar hiç boşa uğraşmayın net konuşuyorum. Hiçbir hak iddia edemezsiniz. Söylediğim gibi ; Adam sizi bile suçlayabilir :) Bu konumda hakkınızı alamazsınız.

Ben A ürünü gönderdim sen B ürünü çıktığını iddia ediyorsun ispatın var mı? Der ve olay biter.

Bundan sonra uyanık olun, olan olmuş artık :( Hukuken bir yaptırımı olmaz.
Bir damacana soğuk su iyi gider diyorsunuz. :)

2 Karakola gittik, birin de Hakem Heyetine gidin diyor. Diğeri Bilişime gönderiyor. Bilişim'lik durum yok. Polis de tam ilgilenmiyor. Bir an önce başından atmaya bakıyor.

Son düzenleme:
1 damacana su için demiyorum, her şeyin fazlası zarar :) Yalnızca polisin ve özellikle hakem heyetinin yapabileceği hiçbir şey yok diyorum. Bu dolandırıcılar zaten senin atacağın hareketleri önceden tahmin ediyor. Senin hatan ; Karşı tarafın sözünü "Güvence olarak kabul görmen". Halbuki %10 komisyon ile 4K'lık ürünü alırken 400TL'ye yakın komisyon parası vereceğin GET sistemi bile sana %100 güvence sunmuyor. Kimin gerçek ürünü yolladığı - kimin kargodan aldığı ürünü değiştirip değiştirmediği - kimin doğru veya kimin yalan konuştuğu hiçbir şekilde anlaşılamıyor.

Sana yapabileceğim en mantıklı öneri ; Bundan sonra mümkün mertebe "Fiziksel olarak aynı ortamda bulunarak" ticaretini gerçekleştir. Test etmeden teslim alma, buluşmaya tek gitme, korunaksız bir alanda ticaret gerçekleştirme. Paranı cepte değil kartında taşı, elden değil bankamatikten çıkan parayı alın veya verin.

Ticarette dolandırılmamak için hepi topu 5 madde var. Ama insanlar sabırsızlıkları nedeniyle bu 5 maddenin dışına çıkıyor. Geçmiş olsun ne diyelim :(

1 damacana su için demiyorum, her şeyin fazlası zarar :) Yalnızca polisin ve özellikle hakem heyetinin yapabileceği hiçbir şey yok diyorum. Bu dolandırıcılar zaten senin atacağın hareketleri önceden tahmin ediyor. Senin hatan ; Karşı tarafın sözünü "Güvence olarak kabul görmen". Halbuki %10 komisyon ile 4K'lık ürünü alırken 400TL'ye yakın komisyon parası vereceğin GET sistemi bile sana %100 güvence sunmuyor. Kimin gerçek ürünü yolladığı - kimin kargodan aldığı ürünü değiştirip değiştirmediği - kimin doğru veya kimin yalan konuştuğu hiçbir şekilde anlaşılamıyor.

Sana yapabileceğim en mantıklı öneri ; Bundan sonra mümkün mertebe "Fiziksel olarak aynı ortamda bulunarak" ticaretini gerçekleştir. Test etmeden teslim alma, buluşmaya tek gitme, korunaksız bir alanda ticaret gerçekleştirme. Paranı cepte değil kartında taşı, elden değil bankamatikten çıkan parayı alın veya verin.

Ticarette dolandırılmamak için hepi topu 5 madde var. Ama insanlar sabırsızlıkları nedeniyle bu 5 maddenin dışına çıkıyor. Geçmiş olsun ne diyelim :(
Arkadaşa ilettim dediklerinizi. Bu bir ders olur kendisine, herkesin kendi gibi olmadığını öğrenmiş oldu. Halâ yazışmaları savcılığa vereceğim diyor da arkasına baka baka gelecek muhtemelen. :)

Hocam herşey için Teşekkürler.

Karşıdaki "Ben ekran kartını gönderdim" dediği sürece en iyi avukatı da tutsa sonuç alamaz.

Hele hele yazışmalarda ekran kartı yolladığını diretmiş, açık vermemişse yapabileceği hiçbir şey yok.

Büronun atayacağı avukat ile olacak işe benzemiyor çünkü ortada "Dolandırıldığına dair delil bile yok". Aynı şekilde " Dolandırıcı olmadığına dair" bile :)

Arkadaş ciddiyse yazışmaların tamamını atın buraya bir.

Yazışmalar baya uzun. Satıcı ilk gönderdiği kargo da kargonun yanlış gittiğini almadan iade etmesini söylemiş. Sonrasın'da da 2-3 gün işim var deyip oyalamış bunu. 4. Gün açıklama kısmına marka ve modelini kutu içeriğinin eksiksiz olduğunu belirtip kargo yollamış. Kurye imza atmadan açtırmadığı için aldıktan sonra kurye yanında açıyor, sonuç hüsran. :D

@BilgisayarKurdu Hocam yukarıda özetledim durumu. Yine de yapılabilecek birşey yok değil mi? :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı