4000 TL Ekran Kartı Dolandırıcılığı

Bu konularda en güvenilir yöntem PTT karşı ödemeli yöntem. Ürünün faturasını kaybetmeden PTT aracılığı ile gönderiyorsunuz ve gönderme seçeneklerinde kontrol edilmeden alınmamasına dair talimat veriyorsunuz. Ürün teslim alındıktan 1-2 saat içerisinde para hesabınıza yatıyor. Ben bu şekilde satış yaptım ve gayet güvenilir. GeT gibi riskli işlere bulaşmamak gerek. Savcılık yönünde şansınızı deneyin. Kargoyu teslim alırken açıp kontrol etmiş olsaydınız tutanak tutularak belki bir sonuca varılabilirdi. Umarım bu konuyla alakalı daha fazla kişinin canı yanmaz.

Vatandaş yazışmalarda da rengini belli etmemiş, etse bile bu kayıtlar 3. bir kişi tarafından kayıt altına alınmıyor. Delil kabul edilmez. Uygulamalardaki mesajlaşmalar delil kabul edilmez çünkü uygulamadaki bir açık milyonlarca insanı madur edebilir, suçlu konumuna düşürebilir.
SMS servisleri bile gönderilen mesajın içeriğini kayıt altına almaz, yalnızca görüşmeye dair alıcı verici numaraları ve zaman gibi basit bilgileri kayıt altına alır.

Vatandaş pişman olup suçluluğunu kabul etse bile paranı yine alamazsın. Bu tür olaylarda parasını geri alabilene rastlamadım ben, harcadım der vermez. Cezası kesinleşip ceza alacak olduktan sonra ne diye paranı geri versin?

Unutsun kısacası o parayı.

Operatör tarafından mesajlar kayıt altına alınmıyor mu? Ceza alması da bu durumda imkansız gibi zaten. Adam kabul etmediği gibi karşısında ki adamı suçlu çıkarıyor. İyi bir ders çıkarmak lazım.

Son olarak bu karakol polisleri "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" edasında oldukları için çok basit olayları bile çözmekten aciz kalıyorlar çoğu zaman.
İsteseler ilgili kişinin art niyetli, dolandırıcı olduğunu bir güzel ispatlarlar. Sırf ceza almayacağını bildikleri için uğraşmıyorlar, ilgilenmiyorlar.

Savcılığa mutlaka itiraz etsin. "Hiçbir şey çıkmaz" demek yanlış olur.
Şöyle düşünün, yazışmalardan bağımsız olarak. Bu arkadaş dürüst bir kişiden 10 liralık mal aldı, ancak 10 lirayı havale ederken yanlış iban yazdı ve para bana geldi.
Hukuken yaptırımı bu paranın benden tahsil edilip o arkadaşa geri verilmesidir. Çünkü verilen para karşılığında kişinin beyanı üzerine sunulan bir hizmet ya da ürün yoksa bu haksız zenginleşmedir.
Evet,arkadaş suçlu duruma düşebilir parayı ödemediği için. Ancak savcı durumu anlayacak, anakart gönderen şahısa inanırsa anakartın geri verilmesini ya da parasının piyasa fiyatına ödenmesini isteyecektir.
Süreç uzun olur ancak paranın gittiği hesap belli. Anakartı geri verip 4 bin lirasını alır. Az para değil, bakarsın savcı cevval çıkar bu kişileri dolandırıcılıktan yargılar belli mi olur.
Zor bir durum, pek çok insanın başına geliyor böyle şeyler. Çok geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Satıcı istese bu arkadaşa paramı ödemedin diye şikayette bulunabilir mi? Nede olsa parayı başka hesaba yatırmış.
Bulunabilir. Ama savcı bunu mahkemeye taşımaz mutlaka uzlaştırır.En kötü olacağı anakartın parasını verir veya anakartı verir. Arkadaş durumu anlattığında iki dava birleştirilir mahkemeye çıkarılırlar. Bu arkadaş iyiniyetten dolayı yine ceza almaz ama 4 bin liranın peşine düşülmüş olur kanunen.

Satıcı istese bu arkadaşa paramı ödemedin diye şikayette bulunabilir mi? Nede olsa parayı başka hesaba yatırmış.
Satıcının isteği üzerine söylediği hesaba havale göndermiş. Bu durumu saymazsak bulunabilir.

Ancak savcı durumu anlayacak, anakart gönderen şahısa inanırsa anakartın geri verilmesini ya da parasının piyasa fiyatına ödenmesini isteyecektir.
Süreç uzun olur ancak paranın gittiği hesap belli. Anakartı geri verip 4 bin lirasını alır. Az para değil, bakarsın savcı cevval çıkar bu kişileri dolandırıcılıktan yargılar belli mi olur.
Zor bir durum, pek çok insanın başına geliyor böyle şeyler. Çok geçmiş olsun.
Adam zaten ben gönderdim diyor. Savcı hükmetse bile ortada belirtilen alınmış mal yok.

Ben 1000 Lira ve üstü pahalı bir ürünü Vatan-İtopya gibi yerlerden alacaksam bile kargoda başına bir iş gelir diye gidip mağazadan alıyorum. 4000 Lira az para değil asgari ücret ile 2.5 aylık para, sonuç çıksın çıkmasın peşine düşmeli.

Ben 1000 Lira ve üstü pahalı bir ürünü Vatan-İtopya gibi yerlerden alacaksam bile kargoda başına bir iş gelir diye gidip mağazadan alıyorum. 4000 Lira az para değil asgari ücret ile 2.5 aylık para, sonuç çıksın çıkmasın peşine düşmeli.

Bu sefer de kolay iade şansın olmayacak.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı