7000 TL'ye kadar i5-6600k ve STRIX-GTX980TI-DC3OC oyuncu bilgisayarı

MetaLchesH

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kırklareli
Daha fazla  
Meslek
Öğretim Görevlisi
Arkadaşlar merhaba,

7000 TL'ye kadar z170 anakartlı, i5-6600k işlemcili ve Asus STRIX-GTX980TI-DC3OC ekran kartlı bir oyuncu bilgisayarı toplamayı düşünüyorum. Referans olarak saygı değer editörlerimiz Recep Baltaş ve Ali Güngör'ün topladığı ve bu linkten ulaşabileceğiniz sistem referans alınmıştır.

Kredi kartımla 9 takside kadar alacağım. Aşağıda hepsiburada'dan topladığım örnek bir donanım listesi var.

Sistem genellikle AAA oyunlar ve Adobe Premier, Edius gibi kurgu programlarını rahatça çalıştırabilecek ve full hd renderi kısa sürelerde yapabilecek, ileriye dönük en az 4-5 yıl sorunsuz kullanılabilecek bir sistem olacak.

Konfigürasyonun geneliyle ilgili ya da bileşen bazlı olarak yorumlarınızı bekliyorum.
Sizce bu konfigürasyon iyi midir? Stabil çalışır mı?
Eklememi ya da çıkarmamı istediğiniz bir bileşen var mı?
Sizce hangi bileşenin yerine hangisini sisteme dahil edersek daha performanslı bir sistem elde edebiliriz.

Not: Monitör ihtihacım bulunmamaktadır. AOC'nin i2757fm model numaralı monitörünü kullanmaktayım.

Hepinize şimdiden teşekkürler.

hepsiburada sistem.png

Özellikle renderda işin içindeyse kesinlikle x99 sistem dizmenizi tavsiye ederim. Yine de skylake dizmek istiyorsanız, o kasadan çok daha iyi kasa, anakarttan daha iyi anakart alınabilir., işlemcide 6700k alınabilir. Sitede asus 980ti bulamadığım için atıyorum ;

Eki Görüntüle 115067

+ SilverStone Tundra Serisi TD03-E Intel 775/115X/1366/2011 AMD AM2/AM3/FM1/FM2 Uyumlu Sıvı Soğutma Sistemi

İlginiz için çok teşekkür ederim. x99 sistem açıkçası aklımı çeliyor şu anda; fakat z170'in ileriye yönelik daha uzun hizmet vereceği söyleniyor. Hazırladığınız konfigürasyondaki Evga da kaliteli bir kart ve gayet iş görür :) Müsait bir zamanınızda x99 sistem tavsiyenizi de almak isterim.

@Grapis, açıkçası ssd'den taviz vermek istemiyorum. elimde 1 tb'lık 5400 rpm disk var, onu da sisteme dahil edebilirim.

İlginiz için çok teşekkür ederim. x99 sistem açıkçası aklımı çeliyor şu anda; fakat z170'in ileriye yönelik daha uzun hizmet vereceği söyleniyor. Hazırladığınız konfigürasyondaki Evga da kaliteli bir kart ve gayet iş görür :) Müsait bir zamanınızda x99 sistem tavsiyenizi de almak isterim.

@Grapis, açıkçası SSD'den taviz vermek istemiyorum. Elimde 1 TB'lık 5400 RPM disk var, onu da sisteme dahil edebilirim.

HDD'nizi geçici olarak, yeni bir HDD alana kadar dahil edebilirsiniz, bütçeyi rahatlatma amaçlı. Oyunları SSD diye kurar ve silersiniz. Öteki türlü mevcut hdd'nizin devir hızı düşük hocam, arşivleme amaçlı olabilir ama, diğer türlü en azından 7200'lük HDD kullanılmalı diye düşünüyorum :)

Ben render yapmamama rağmen x99 dizeceğim kafaya koydum :LOL:. 5930k'Lı deluxe'lu vs. bir şey düşünüyorum, veya 5820k koyup anakartı daha da yükselttiğim bir şey. Kararsızım henüz açıkcası, fiyatlara bağlı :) kurda düşerse daha da çok iyi olur. Haswell-e ayrı bi segment :) DDr4 olacak sistem yine keza. Ayrıca işlemci 6 çekirdekli, bide oc attık mı 4 Ghz'ye tamamdır canavar . :LOL:

Birde şu anki z170 tabanlı sistemlerde PCI veriyolu kısıtlı, veya işlemci 28 PCI ile kısıtlanmış. Yani ekran kartlarına SLı imkanı da x99a göre daha düşük performanslı. İlla ki gelişecektir zamanla skylakeler de. Mesela skylake-e'ler gelecek vs deniyor, cannonlake'ler... Ama şu anda gözüm x99'da :) Dizdiğimiz 6700k'da çok güçlü bir işlemci yinede...

Ekran kartını Amazondan alacağım evga 980ti classified falan. Çok daha uyguna denk geliyor. Sizin de aklınızda zamanla bir sistem belirirse bende tavsiyeye açığım, takipteyim.. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD'nizi geçici olarak, yeni bir hdd alana kadar dahil edebilirsiniz, bütçeyi rahatlatma amaçlı. Oyunları ssd diye kurar ve silersiniz. Öteki türlü mevcut hdd'nizin devir hızı düşük hocam, arşivleme amaçlı olabilir ama, diğer türlü en azından 7200lük hdd kullanılmalı diye düşünüyorum :)

Ben render yapmamama rağmen x99 dizeceğim kafaya koydum :LOL:. 5930k'Lı deluxe'lu vs. bir şey düşünüyorum, veya 5820k koyup anakartı daha da yükselttiğim bir şey. Kararsızım henüz açıkcası, fiyatlara bağlı :) kurda düşerse daha da çok iyi olur. Haswell-e ayrı bi segment :) DDr4 olacak sistem yine keza. Ayrıca işlemci 6 çekirdekli, bide oc attık mı 4 Ghz'ye tamamdır canavar . :LOL:

Birde şu anki z170 tabanlı sistemlerde PCI veriyolu kısıtlı, veya işlemci 28 PCI ile kısıtlanmış. Yani ekran kartlarına SLı imkanı da x99a göre daha düşük performanslı. İlla ki gelişecektir zamanla skylakeler de. Mesela skylake-e'ler gelecek vs deniyor, cannonlake'ler... Ama şu anda gözüm x99'da :) Dizdiğimiz 6700k'da çok güçlü bir işlemci yinede...

Ekran kartını Amazondan alacağım evga 980ti classified falan. çok daha uyguna denk geliyor. Sizin de aklınızda zamanla bir sistem belirirse bende tavsiyeye açığım, takipteyim.. :)

Şu anda benim de yaşadığım temel belirsizlik dolar kuruyla ilgili. Kimileri 2,70'e düşecek diyor kimileri yıl sonunda 2,95'in altında kapatmaz diyorlar. 0,25 TL'lik bir fark nereden baksanız 600 liralık bir kar ya da zarara sebebiyet verir. Bir yandan da şeytan diyor ki hiç bekleme al gitsin.

Amazon'da ekran kartı fiyatlarına baktım. Vergiyle birlikte hemen hemen aynı fiyatlara geliyor 100-200 liralık bir değişim var. Ben toplayacaksam sistemi komple Türkiye'den toplarım.

Siz de dahil birçok kullanıcı x99 sistem toplanmasından yana. Ciddi bir şekilde z170'ten vazgeçebilirim :)

Kararsız kaldığım bir başka nokta sistemi hangi firmadan toplamam gerektiği. Sistemi kredi kartına 9 taksitle almaktan başka çarem yok.
Fiyatları en iyi olan yer Nova; fakat 7000 liralık bir sistem kredi kartıyla 7600'e geliyor.
Vade farksız taksit yapan tek yer hepsiburada, yukarıda resmini paylaştığım sistem 9 taksitle aynı paraya alınabiliyor.
İnventus, Sinerji, Eksa, Teknobiyotik ve Eksen dışında firma tavsiyelerinize de açığım.

Şu anda benim de yaşadığım temel belirsizlik dolar kuruyla ilgili. Kimileri 2,70'e düşecek diyor kimileri yıl sonunda 2,95'in altında kapatmaz diyorlar. 0,25 TL'lik bir fark nereden baksanız 600 liralık bir kar ya da zarara sebebiyet verir. Bir yandan da şeytan diyor ki hiç bekleme al gitsin.

Amazon'da ekran kartı fiyatlarına baktım. Vergiyle birlikte hemen hemen aynı fiyatlara geliyor 100-200 liralık bir değişim var. Ben toplayacaksam sistemi komple Türkiye'den toplarım.

Siz de dahil birçok kullanıcı x99 sistem toplanmasından yana. Ciddi bir şekilde z170'ten vazgeçebilirim :)

Kararsız kaldığım bir başka nokta sistemi hangi firmadan toplamam gerektiği. Sistemi kredi kartına 9 taksitle almaktan başka çarem yok.
Fiyatları en iyi olan yer Nova; fakat 7000 liralık bir sistem kredi kartıyla 7600'e geliyor.
Vade farksız taksit yapan tek yer hepsiburada, yukarıda resmini paylaştığım sistem 9 taksitle aynı paraya alınabiliyor.
İnventus, Sinerji, Eksa, Teknobiyotik ve Eksen dışında firma tavsiyelerinize de açığım.

Bende hep Sinerji vs. bakıyorum ama açıkcası hepsini ayrı ayrı yerden alacağım, taksit yapmayacağım için. Dolayısıyla o konuda diğer arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır ben de pek bilgi sahibi değilim, taksite vade farkı koymayan site hakkında.. Araştırmadığım için..

Hocam classified şu anda 3250 Evga GTX980 Ti Classfied ACX 2.0+ GDDR5 6GB 384 Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı , amazon'da 2350 lira baya farkediyor :) Ama Türkiye'de nova'da şu anda msi GTX980TI uygun bence. Fakat Evga istiyorum...

Kur farkı konusunda kesinlikle doğru bir hesap. Seçimden önce ve sonra arasında 400-500 lira oynadı benim için. daha da düşerse daha da iyi gerçekten. Fed toplantısına bağlı, önümüzde bi o kaldı. Bende çok beklemeyeceğim açıkcası, 2-3 haftaya siparişleri tek tek geçmeye başlayabilirim. Beklemekle ömür geçiyor ya yoksa, şu çıakcaktı bu çıkacaktı , kur düşecekti vs.. :) Ama o zamana kadar şöyle 2.75'lere inebiliriz gibi.

Sistem seçimi konusu size kalmış açıkcası. Bu iş biraz zevk işi, pahalı bir hobi işi =) Benim dikkatimi x99 çekiyor, x serisi bir sistem rahatlıkla 4-5 sene gidecektir yine. Skylake'de öyle . Seçim sizin, ama HD render vs diyorsanız x99'dan daha iyi performans alırsınız bu bi gerçek. 6700k ile aralarında bariz bir fark olur mu render işlerken bu konuda pek bilgim yok. Siz yabancı forumları da arştırın :)... x99 cevabı çıkacaktır gerçi yine de karşınıza ama olsun :LOL:.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende hep Sinerji vs. bakıyorum ama açıkcası hepsini ayrı ayrı yerden alacağım, taksit yapmayacağım için. Dolayısıyla o konuda diğer arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır ben de pek bilgi sahibi değilim, taksite vade farkı koymayan site hakkında.. Araştırmadığım için..

Hocam classified şu anda 3250 Evga GTX980 Ti Classfied ACX 2.0+ GDDR5 6GB 384 Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı , amazonda 2350 lira baya farkediyor :) Ama Türkiye'de nova'da şu anda msi gtx980ti uygun bence . Fakat evga istiyorum...

Kur farkı konusunda kesinlikle doğru bir hesap. Seçimden önce ve sonra arasında 400-500 lira oynadı benim için. daha da düşerse daha da iyi gerçekten. Fed toplantısına bağlı, önümüzde bi o kaldı. Bende çok beklemeyeceğim açıkcası, 2-3 haftaya siparişleri tek tek geçmeye başlayabilirim. Beklemekle ömür geçiyor ya yoksa, şu çıakcaktı bu çıkacaktı , kur düşecekti vs.. :) Ama o zamana kadar şöyle 2.75lere inebiliriz gibi.

Sistem seçimi konusu size kalmış açıkcası. Bu iş biraz zevk işi, pahalı bir hobi işi =) Benim dikkatimi x99 çekiyor, x serisi bir sistem rahatlıkla 4-5 sene gidecektir yine. Skylake'de öyle . Seçim sizin, ama hd render vs diyorsanız x99'dan daha iyi performans alırsınız bu bi gerçek. 6700k ile aralarında bariz bir fark olur mu render işlerken bu konuda pek bilgim yok. Siz yabancı forumları da arştırın :)... x99 cevabı çıkacaktır gerçi yine de karşınıza ama olsun :LOL:.

Evet gerçekten de beğendiğiniz ekran kartı Amazon da çok daha uygun görünüyor. Açıkçası Evga ekran kartı Asus Strix'ten sonra ikinci sırada yer alıyor benim için. Amazon'da taksit olayları olsa elbette Amazondan alırdım :)

Sistemi Bitcoin mining olayı için de düşünmüştüm; fakat AMD sistemler o konuda çok daha avantajlı. Malum Bitcoin'in değeri son bir iki haftada yıllar sonra yeniden 1500 lirayı gördü. Gerçi zorluk bu kadar yükselmişken tek ekran kartıyla ne kadar performans alınabilir orası da şüpheli.

Daha önce bilgisayar donanımıyla birçok kez haşır neşir oldum. Masaüstü ya da notebook fark etmez hepsini en ince ayrıntısına dek söküp geri takabiliyorum. Yalnız bu denli bir sistemi daha önce hayatımda görmedim. O nedenle bileşenlerin hepsini aynı firmadan alıp, sistem montajını da firmaya yaptırmak istiyordum. Ama anladım ki bu işin zevki kendi sistemini kendin kurup çalıştırmakta yatıyor.

Sizin gibi yapıp bileşenleri en uygun yerlerden alıp sistemi kendim toplamam en iyisi. x99 ile ilgili ciddi araştırmalar yapacağım. Fakat anladığım kadarıyla performans açısından cidden z170'ten daha önde x99.

Fed toplantısını ben de bekleyeceğim. Ondan sonra hemen vereceğim parçaların siparişini.
Ah şu dolar bir düşse. Sonra gelsin canavar gibi x99 sistem :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı