9 Yıllık Uğraş Sonrası Gelen Fiber

Bu fiber kabloya ek yapmak ve 1 portu 20 binaya dağıtma durumunu Superonline yapmış sanırım ben şu an Superonline fiber 200/20 kullanıyorum, 7 yıldan uzun süredir kullanmaktayım. Son 2 yıldır internet aynen dediğiniz gibi bulunduğum bölgede ADSL'den berbat ne sayfalar yükleniyor, ne ping düşük daha neler neler.

Fiber bizim binaya ilk geldiğinde etrafımız hep tarlaydı şimdi her taraf bina oldu merkez gibi oldu bulunduğumuz yer tam olarak. Yani bu dediğiniz senaryo benim bulunduğum konumda gerçekleşmiş olmuş oldu(Mezitli/Mersin) ve bunun ceremesini şu an çekiyorum internetim berbat ötesi fiber değil bu vallahi ya sanki. Çok uğraşmıştım çözmek için ama hiçbir yere varamadım o yüzden şu an Türk Telekom VDSL 24 ay taahhüt 50 MB VDSL HiperNet 134 TL kendi modemimle ve ilk 2 ay 25 TL indirimli anlaştım. Ayrıca şu an super Online kullanıyorum 12 ay kaldı ama dayanamadım artık TT'yi bağlatıcam yani başvurdum bekliyorum elemanları. Elemanlar bugün gelelecekti 13 ile 17 saatleri arasında fakat ses seda yok.

Bakalım bekliyorum elemanları. TT'nin fiber saha dolabı bana 250M mesafedeymiş müşteri hizmetlerine sorduydum. Fakat binaya kadar CAT 6 bakır kabloyu nasıl çekeceğim onu düşünüyorum ankastreden.

Superonline da fiber de ise 160 liradan düşürdüm hızı, hızı 35MB yapıp 110 lira ödeyeceğim 12 ay ne yapayım artık. Diyorum ki kendi kendime en azıdan TT ile 24 ay fiyatı garantilemiş oldum 50 MB gibi bir hız ile çünkü Sol'ün taahhüdü bitmesi beklersem fiyatlar uçar TT de bu sefer o zamana diye bağlatayım dedim.

Modem/router ASUS DSL ax 82u kullanıyorum şu an Sol'ün interneti için. Fakat aklımda şu soru var gelen VDSL hattı bu modeme bağlayıp bu modemle kullanabilirim değil mi? 2 internet birden olacak modem de ama 😀

Uzun yazı oldu kusura bakmayın ama durumumun inanın en kısa hali bu 😀

Modeminiz load balancing destekliyorsa evet kullanabilirsiniz. Desteklemiyorsa mikrotik ürünlerine göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca multi connection desteklemeyen sunucularda hızınız sadece tek bir internet üzerinden çıkacaktır. Bunun önüne geçmek için Türkiye lokasyon hızlı bir sanal sunucu alıp üstüne OpenVPN kurup VPN aracılığı ile tek bir IP üzerinden çıkış yaparak bütün sunucularda bu hızı kullanabilirsiniz.

Modeminiz load balancing destekliyorsa evet kullanabilirsiniz. Desteklemiyorsa mikrotik ürünlerine göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca multi connection desteklemeyen sunucularda hızınız sadece tek bir internet üzerinden çıkacaktır. Bunun önüne geçmek için Türkiye lokasyon hızlı bir sanal sunucu alıp üstüne OpenVPN kurup VPN aracılığı ile tek bir IP üzerinden çıkış yaparak bütün sunucularda bu hızı kullanabilirsiniz.
Çok teşekkürler bu değerli bilgiler için Load balancing nedir tam olarak? Nasıl yapılır? Modem/Routerım ASUS DSL AX82U bu modem destekliyor mudur?

Çok teşekkürler bu değerli bilgiler için load balancing nedir tam olarak? Nasıl yapılır? Modem/Routerım ASUS DSL AX82u bu modem destekliyor mudur?

Modemin kitapçığında yazması gerek net bir bilgim yok desteğinin olup olmadığına dair. Ama load balancing temel olarak iki hattın tek bir network üzerinde birleştirilip yük dağılımı yapılmasına denir. Örneğin bir hat düşerse indirme işlemi diğer hattan devam eder.

Modem/router ASUS DSL AX 82u kullanıyorum şu an SOL'ün interneti için. Fakat aklımda şu soru var gelen VDSL hattı bu modeme bağlayıp bu modemle kullanabilirim değil mi? 2 internet birden olacak modem de ama 😀
Maalesef bu modem hakkında bilgim yok. Böyle bir özelliği destekliyor mu bilmiyorum bile. Malum pahalı oyuncaklar el yakıyor 😀

Maalesef bu modem hakkında bilgim yok. Böyle bir özelliği destekliyor mu bilmiyorum bile. Malum pahalı oyuncaklar el yakıyor 😀
Anlıyorum yine de teşekkürler. Türk telekom hat değerlerim bu şekilde nasıl görünüyor? Bina içi eski telefon kablosu girişinden aldım interneti 50MB acaba cat 6 kabloyla binadaki tesisatı değiştirmeli miyim? Gerek var mı? Çünkü hız testi sitelerinde bir anda bir süre 650ms oluyor ping sonra düzeliyor genelde, bugün bağlandı. Acaba 75 MB hıza geçiş yapabilir miyim bu sinyal değerleri ile
Screenshot_20211223-190556.png

Modemin kitapçığında yazması gerek net bir bilgim yok desteğinin olup olmadığına dair. Ama load balancing temel olarak iki hattın tek bir network üzerinde birleştirilip yük dağılımı yapılmasına denir. Örneğin bir hat düşerse indirme işlemi diğer hattan devam eder.
Anladım sağolun.

Son düzenleme:
@Ulunay hocam merhabalar. Bende benzer bir konu hakkında tavsiye alayım dedim. 7-8 ay önce mahallemize fiber döşendi. Evimiz köşe başında ve yanından geçen her iki sokakta da fiber altyapı var. Ayrıca binanın bitişiğinde fiber bağlantı hub noktası var kuyu şeklinde. Çalışanlar açtığında gördüm siyah uzun bir kutu var kuyunun içinde oradan diğer sokaklara bağlantı veriyordu. Ben de bu 8 aylık uzun süreç boyunca cimer'e 3 defa şikayet oluşturdum sonuç çıkmadı. Btk ya 4 defa şikayet yazdım her seferinde T.telekom bölgenizde altyapı bulunmamaktadır şeklinde geçiştirdi. T.Telekom sosyal medya hesaplarından durumu anlattım dönüş yaptılar konuyla ilgilenilecektir denildi gelişme yok. Açık kapı üzerinden 2 sefer dilekçe verdim sonuç yok. T.telekom ilçe müdürlüğüne gittim kendileri biz bakmıyoruz il merkez müdürlük ilgileniyor dedi oraya gittim. İl müdürlüğüne elden dilekçe verdim. Twitterden Yusuf Kıraç genel müdür yardımcısına 3 kez yazdım fakat cevap yok. Kısacası çok uzatmayayım yapabileceğim hemen hemen herşeyi yaptım daha ne yapayım bilemiyorum. Yıllardır ilçe merkezinde olmama rağmen 11 Mb ADSL ile idare etmekten bıktım. İşin sinir bozucu tarafı karşı binalardan bazıları tanıdığı vasıtasıyla evlerine FTTH çektirdi. Ben ise adsl devam. Evimizde 3 katlı yatırım yapmaya da değer diye düşünüyorum ama yoruldum açıkçası. Sizce şuan ne yapmalıyım yada yapabileceğim birşey var mıdır? Teşekkürler şimdiden.

İşten eve döndüm ki bir de ne göreyim!
Bunun burada ne işi var hahahaha. Aynı apartmanda GigaFiber, Superonline, ve TT fiberi ilk defa gördüm sanırım. TT'nin olduğu yerlere giremiyor diye biliyordum?
Kul istedi bir göz, Allah verdi üç göz :)Eki Görüntüle 1249841
Ah be ne şanslısın 😀😀

O TT fiber için neler vermezdim. Ben şimdi TT Hipernet VDSL ile cebelleşiyorum, yok elektrikçi yok CRC hatası gibi 😁 Allahtan sosyaldekiler fikir ve destek veriyor 😊

Not:Superonline fiberi önermiyorum, uzak durmanı tavsiye ederim. Mersin/Mezitli de berbatlar çok fazla şikayet varmış, buradakiler SOL fiberden TT HiperNet VDSL altyapıya geçiyor muş hep. Kendimi yalnız sanıyordum TT çalışanı çok şikayet var diye duydum dedi SOL'un fiberi için, tek değilmişim bu konuda. Taahhüt bekliyor insanlar hep, ben dayanamadım TT HiperNet bağlattım 2 internetim var şuan ama şimdi onla cebelleşiyorum biraz 😂

Son düzenleme:
Sizce şuan ne yapmalıyım yada yapabileceğim birşey var mıdır? Teşekkürler şimdiden.
Israrcı olmaktan başka çareniz yok. Maalesef bizim ülkede işler böyle yürüyor. Tabiri caizse onları yıldırmanız lazım. Sizi gördüklerinde "gene mi geldi?" diye tepki vermeleri lazım.

Bina içi eski telefon kablosu girişinden aldım interneti 50MB acaba cat 6 kabloyla binadaki tesisatı değiştirmeli miyim? Gerek var mı?
Uzun süredir ölçüm yapılmadan tesisat değişimi önermiyorum. Maddi imkanınız varsa Elit Ekip kapsamında evden ve bina girişinden ölçüm yaptırın. Ciddi bir fark çıkarsa yenilersiniz.
İşten eve döndüm ki bir de ne göreyim!
Bunun burada ne işi var hahahaha. Aynı apartmanda GigaFiber, Superonline, ve TT fiberi ilk defa gördüm sanırım. TT'nin olduğu yerlere giremiyor diye biliyordum?
Kul istedi bir göz, Allah verdi üç göz :)
Hayırlı olsun.

Bu duruma karşıyım X binasına bir veya 2 firma hizmet satıyorsa 3. firmaya izin verilmemeli. 3-4 Mbps kullanan tonla kullanıcı var. Onlara yönlendirilmeli.

İçlerinde en iyisi TurkNet. SOL'ün eksi kalitesi pek yok. TT'de fiyatlar uçuşa geçmiş...

Geri
Yukarı