Acı çekmek ödüllendirilecek bir şey değildir

Başkalarının istediği gibi davranmanın insanın özgürlüğünü kısıtladığını düşünüyorum.
Ve bence kadın ayakta kaldığı için ona acımak yerine @145773 arkadaşımızı otobüsün içinde o duruma düşürdüğü için onun adına üzülmeliyiz. Benim fikrimce kötü duruma düşen ayakta kalan kadın değil yanında oturmak istemediği erkektir.
Bence iki tarafta kendince kötü duruma düşmüş. Bayan, arkadaşı kötü duruma düşürmüş. Arkadaş ise oturarak bayana göre kötü gelen bir duruma düşürmüş ki bayan kendini kalkmak zorunda hissetmiş.

@145773 (Biraz ilgisiz olacak ama boyun ne kadar? Benim gibi bayağı büyük gösteriyor musun?)

@Ahmet Burak , biz de 9'a kadar ne öğrettilerse onu biliyoruz. Zamanı geldiğinde hepsini kesinleştirecek kadar zamanım olacak.

@145773 olaya biraz toplumsal yaklaş. İnsanlar senden ayrı düşünüyor ki böyle ayrıştık. Bunu düzeltmenin bir yolu da yok, en azından bizlik bir yolu. Onların istediği gibi davran, yoksa kendine haksızlık edersin. Onun ayakta olması biz ne dersek diyelim bugün canını sıkabilir. Bunu hak etmiyorsun. İnsanlara karşı normal olmak için izin alman saçma gelebilir ama yapmak zorundasın. Düzeltmenin yollarından biri de yeni bir devrim gelmesinden geçiyor. Gel bunu bir de vatandaşa anlatalım. Halimizden memnunuz derler, neden? Çünkü korkuyorlar.

@InJustice , sonumuz Osmanlı'dan kötüye gidiyor. Buna bir olup dur demezsek o büyüyüp herkesi durduracak.
Hocam ben haksiz olanin sadece bana bu dogal psikolojik baskiyi asilayan cevremin oldugunu dusunuyorum. Cevrem derken bu ozel bir sey degil bu bizim geleneklerimiz. Gecmisten beri gelen...

Tabi ki bunu objektif olarak degerlendiren herkes neyin ne oldugunu gorecektir lakin aynen dediginiz gibi bu korkuyu yenmenin yolu asla ve asla atese atesle karsilik vermek degil nezakettir.

Bence iki tarafta kendince kötü duruma düşmüş. Bayan, arkadaşı kötü duruma düşürmüş. Arkadaş ise oturarak bayana göre kötü gelen bir duruma düşürmüş ki bayan kendini kalkmak zorunda hissetmiş.

@145773 (Biraz ilgisiz olacak ama boyun ne kadar? Benim gibi bayağı büyük gösteriyor musun?)
1.78 idi en son olctugumde bir iki ay once. Benim dustugum durum herkesin objektif olarak degerlendirebilecegi sekilde hakli bir durum ama dediginiz gibi onun bakisindan kendince hakli...

Hocam ben haksiz olanin sadece bana bu dogal psikolojik baskiyi asilayan cevremin oldugunu dusunuyorum. Cevrem derken bu ozel bir sey degil bu bizim geleneklerimiz. Gecmisten beri gelen...

Tabi ki bunu objektif olarak degerlendiren herkes neyin ne oldugunu gorecektir lakin aynen dediginiz gibi bu korkuyu yenmenin yolu asla ve asla atese atesle karsilik vermek degil nezakettir.
Çevre'yi bir sorun olarak görmek bana biraz ters düşüyor. Çünkü aslında biz de çevreyiz ama çevremize ters olan bir çevre. Burada zaten siyasi bir ihtilalden bahsetmiyorum. İnsanlarda bu korkuyu uyandıran etmenler yok edilmeli. Yoksa sorun büyümeye devam edecek. O dediğiniz kısmı çoktan geçtik. Sen bayanın yanına otururken düzgün olmayan bir hareket yapmadıysan burada bir sorun yok. Sorun sadece diğer insanların görüşü. Ben şahsen seni haklı buluyorum. Çünkü kadının yaptığı cinsiyetçilikten başka bir şey değil. Bu da ırkçılık gibi kötü bir şey olduğu için gerek olmadıkça başvurulmaması gereken bir yol. Çünkü hem kendini hem de seni başkalarına karşı kötü duruma getiriyor. Eğer benim gibi başkalarının düşüncesini pek önemsemeyen sadece kendi yargılarını önemseyen biriysen bu sende sıkıntı yaratmaz ama diğer türlü de yanlış anlamanı istemem. Bunu olmamış gibi varsay ve belirtdiğim gibi hala "nezaket" tohumları serpmeye devam et.

Çevre'yi bir sorun olarak görmek bana biraz ters düşüyor. Çünkü aslında biz de çevreyiz ama çevremize ters olan bir çevre. Burada zaten siyasi bir ihtilalden bahsetmiyorum. İnsanlarda bu korkuyu uyandıran etmenler yok edilmeli. Yoksa sorun büyümeye devam edecek. O dediğiniz kısmı çoktan geçtik. Sen bayanın yanına otururken düzgün olmayan bir hareket yapmadıysan burada bir sorun yok. Sorun sadece diğer insanların görüşü. Ben şahsen seni haklı buluyorum. Çünkü kadının yaptığı cinsiyetçilikten başka bir şey değil. Bu da ırkçılık gibi kötü bir şey olduğu için gerek olmadıkça başvurulmaması gereken bir yol. Çünkü hem kendini hem de seni başkalarına karşı kötü duruma getiriyor. Eğer benim gibi başkalarının düşüncesini pek önemsemeyen sadece kendi yargılarını önemseyen biriysen bu sende sıkıntı yaratmaz ama diğer türlü de yanlış anlamanı istemem. Bunu olmamış gibi varsay ve belirtdiğim gibi hala "nezaket" tohumları serpmeye devam et.
Hocam ama yanina bir kadin otursaydi bir sey olmayacakti ve ben bir kadinin yanina oturunca boyle bir davranis sergilemesi hem beni rencide ediyor hem de uzuyor...

Insanları bu noktaya iten şey çok düşünmeleri ama düşündükleri şeylerin boş olması. Yanında oturan seni veya senin yanına oturacağın kişiyi bu kadar düşünmek zaman kaybından başka bir şey değil. Seni buna zorlayan psikolojiyi yaratan çevre veya toplumunda seviyesi belli zaten. Insan kendinden sorumludur. Boşvermek lazım bazen.

Not: Mesajları okumadım.

Kasli bir vucudun bedeli yok mudur ? Biseps Triseps kaslari icin altina girdiginiz cile bir zulum degil midir ? Size zevk olarak yansir, ama baskasi sizin o memnuniyetsiz ve kastira kastira yaptiginiz tekrarlari gorunce niye bu zulum diye sormaz mi ?

Oruc kime zulum olur soliyim mi ? Vucudunu copluk haline getirmis, kolestrolu yukselmis, kan sekeri istikrarsiz hale gelmis, sigara ve alkol tiryakisi olan, organizmasinin ihtiyaci olmadigi halde bosta kaldikca azina biseyler goturenlere Oruc zulum olur.

Oruc neye iyi gelir ?
Hemen soliyim once kandaki sekeri vucut orucluyken hizla tuketir. Sonra yememeye sartlandiginiz icin vucut sizi tartaklar ama damar ceperinizdeki kolestrolu cozmeye mecbur kalir. Basiniz doner gozleriniz kararir ama ama siz ic organlarinizin size karsi ayaklanmasini adeta bir devlet otoritesi ile bastirirsiniz ve vucut artik size emir veren degil sizden emir alan bir hale gelir.

Bugun herkez survivor izliyor adaya gitmek istiyor. BEn de dahil hepimiz oynadigimiz hayatta kalma oyunlarindaki zor sartlardan hoslaniyoruz. Oruc size Hakiki Survivor olma firsati verir ve 30 gunun sonunda kendinizi kendinize ispatlamis hale gelirsiniz.

Psikolojide travmalar kalici hafiza bagi kurar. Oruc sizi bir cesit rahmani travmaya da sokabilir ve bozmadiginiz taktirde sizin alt benliginize dirayet ve zor sartlara karsi siki durma kodu kodlanir ! Hatta orucu tamamlarsaniz bilincaltiniz zor sartlari sonunda tatliya baglayan bir cekim yasasina sizi paralel olarak hizalar.

Iman gucunun ise yaradigini hissedebileceginiz en hakiki tecrube oructur. Ruhsal mertebeler oruc tutamayan kisiye nasip olmaz.

Son düzenleme:
Sen niye kalkasın ki? Bırak isterse o oturmasın sen rahatına bak. Baskı altında hissetmen kapalı kadının yanına oturan pek kişi görmediğindendir. Geçen ay Tekirdağ' da bir dolmuştayım, yanımda arkadaşım var. 1 kapalı abla, 1 de onun yaşlarında abi var. Arkadaşımla ikimiz aynı yerde oturuyoruz onlara ise sadece 1 çift koltuk kalmıştı, abla rica etti "biriniz onunla oturabilir mi?" bende neden diye sormadım geçtim abinin yanına. O da senin gibi benim aklımda kaldı.[emoji4]

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı