Açık liseye geçilmeli mi?

1 yıl daha bekleyip girebilirim sonuçta daha çok çalışıp.
"Olmazsa mezuna kalırım, bir kere daha girerim" diyorsanız öncelikle mantalitenizi değiştirmeniz lazım. Açık liseye geçmeyi düşünen ve geçtiği zaman uzun saatlere (10 saat+) dayanabilecek bir kişinin hedefinin ilk girişinden istediği yeri kazanması olmalıdır. Eğer "1 sene daha çalışırım ne olacak" düşüncesine girerseniz, açık liseye geçtiğiniz ve evde kaldığınız zamanlarda bu düşünce sizi konfor alanınıza çeker, çalışmalarınız aksar. İyi düşünün ve hedeflerinizi net çizgiler halinde belirleyin.

Eğer okul evine uzaksa ve okuldan gerçekten verim alamıyorsan, öğretmenler sözlüler konusunda yardım etmiyor ve sınavlarda saçma sapan şeyler soruyorsa, okuldaki ortamdan memnun değilsen ve açık liseye geçtiğinde ben düzenimi kurarım diyorsan geçmemen için hiçbir sebep yok. Disiplinli bir şekilde çalışmayı çok iyi bir şekilde biliyor olman lazım. Eğer başıboş olursan açık lisede hiçbir yer kazanamazsın. Sonuçta sabah kalkınca okul derdin yok, ders çalışmaya zorunlu tutacak bir şey yok vs. Bunları tamamen kendin ayarlamalısın.
Dediğin günde 10-12 saat ders çalışan köleler için geçerli.
Hocam şöyle diyeyim, ders çalışırım zaten onda problem yok, okulda öğretmenler sözlü için yardımcı olmuyor, belki bu yıl yüksek notlar verebilirler, sınavlar çok saçma oluyor genelde, okulda ortam yok bu arada sadece gidip geliyorum.
Benim merak ettiğim, açık lise ile anadolu lisesinin tam olarak farkı nedir yani, ikisinden de aynı sınava girmeyecek miyim? Çünkü okula sadece gidip geliyorum, okulda tahtadan açıp kitabı okuyorlar, ben kendi evimde de bunu yapabilirim, okulun bir de kuralları var üstüne üstlük, evimde kitabımı açıp okusam evimde kural yok mis gibi öğrenirim.
"Olmazsa mezuna kalırım, bir kere daha girerim" diyorsanız öncelikle mantalitenizi değiştirmeniz lazım. Açık liseye geçmeyi düşünen ve geçtiği zaman uzun saatlere (10 saat+) dayanabilecek bir kişinin hedefinin ilk girişinden istediği yeri kazanması olmalıdır. Eğer "1 sene daha çalışırım ne olacak" düşüncesine girerseniz, açık liseye geçtiğiniz ve evde kaldığınız zamanlarda bu düşünce sizi konfor alanınıza çeker, çalışmalarınız aksar. İyi düşünün ve hedeflerinizi net çizgiler halinde belirleyin.
Hocam ben kendimi biliyorum, kesinlikle çalışırım. Benim okuduğum bölüm dil bölümü, dil için olan sınava gireceğim zaten, TYT ve YDT yani dil sınavı %40 a %60 olarak değerlendiriliyor galiba, İngilizcem kötü değil yeterli olacak seviyenin de üstüne çıkartmaya çalışıyorum, şuanda gayet yeterli bir İngilizcem var, bölümüm dil olduğu için ben zaten açık lise düşünüyordum.

Hocam ben kendimi biliyorum, kesinlikle çalışırım. Benim okuduğum bölüm dil bölümü, dil için olan sınava gireceğim zaten, TYT ve YDT yani dil sınavı %40 a %60 olarak değerlendiriliyor galiba, İngilizcem kötü değil yeterli olacak seviyenin de üstüne çıkartmaya çalışıyorum, şuanda gayet yeterli bir İngilizcem var, bölümüm dil olduğu için ben zaten açık lise düşünüyordum.
Kolaylıklar dilerim. Dil bölümü hakkında pek bir bilgim yok, ancak kendinizden eminseniz ve temeliniz var ise yaparsınız.

Bence geçmeyin. 1 sene dişinizi sıkın sınavı atlatın. Hafta sonu bir gün ayarlar o gün kendinize zaman ayırırsınız.

Zengin olmak için en iyi yere gitmene gerek yok.

Geçen sene 12'ydim, Ankara Üniversitesi-Kimya Mühendisliği'ndeyim şu an.
İlk 5000e falan girip günde 10 saat üzeri calısanlara köle deseydin kabul edilebilirdi belki ama 103396 sıralamalı ankara kimya mühendisligine girip bunu söylemek epey ironik. Buradan anlıyoruz ki günde 10 saat üzeri calısmak kölelik degil, o kadar çok soru çözüyorsun ki yks kolay geliyor ve çok yüksek net yapıyorsun, bu da ancak +10 saat calısmayla olur :)

İlk 5000e falan girip günde 10 saat üzeri calısanlara köle deseydin kabul edilebilirdi belki ama 103396 sıralamalı ankara kimya mühendisligine girip bunu söylemek epey ironik. Buradan anlıyoruz ki günde 10 saat üzeri calısmak kölelik degil, o kadar çok soru çözüyorsun ki yks kolay geliyor ve çok yüksek net yapıyorsun, bu da ancak +10 saat calısmayla olur :)
Bu sene 94.000'le kapattı ve benim sıralamam 80.000. AYT matematiği zorla yapmak istemediğim için bu kadar kötü. 10 net yerine 30 net olsa 15.000 civarı zaten. Sınav zekaya bakmıyor. O yüzden fazla uğraşmaya gerek yok. Sıralama yapmaya çalışanların çoğu kendini kanıtlamaya çalışan insanlar oluyor. Tıp okuyanların çoğu da toplumsal olarak el üstünden tutulduğu için okuyor. Çok önemli meseleler değil bunlar.

Geri
Yukarı