Adrenalin 20.2.2 ile RX 5700 XT Sorunları Çözüldü

Öncelikle selamlar. Yazdıklarım AMD ekran kartı almaya düşünenlerin aklındaki soru işaretlerine az da olsa cevap olur umarım. Yaklaşık 1 ay önce topladığım sistemimle RX 5700 XT Nitro+ kullanıyorum. AMD'nin driver sorunlarını biliyorsunuz. Sistem ilk toplandığında o zamanın son sürücüsü kuruluydu. Yanlış hatırlamıyorsam 20.1.2 idi. Sistemi topladıktan sonra kurduğum oyunlar arasında Battlefield 4'te oyundan atma sorunuyla karşılaştığım zaman direkt DDU ile güncel sürücüleri kaldırıp 19.9.2 sürümüne geçmiştim. 19.9.2'de hiçbir sorun yaşamadan kullandım birkaç gün öncesine kadar. 20.2.2 sürücüsü çıkınca ve çok fazla sorunun çözüldüğünü AMD'nin sitesi üzerindeki notlarda görünce DDU ile 19.9.2'yi kaldırıp 20.2.2 sürümüme geçtim. Bir kaç gündür kullanıyorum bu sürümü. Şu ana kadar bir sorun yaşamadım. PUBG, CS GO, Battlefield 4 ve ETS 2 oyunlarnda test etme şansım oldu, bu oyunlarda sorun yaşamadım. Sadece sorunlar çözülmemiş, kartın stabilitesi de artmış gibi geldi bana. Eskiden frekans çok oynuyordu. 1900-2000MHz arasında gidip geliyordu. Şu an biraz daha sabit gibi. Ve sık sık 2000MHz'in üstüne çıkıyor ve o civarlarda geziniyor. Ayrıca artık daha az ısınıyor gibi geldi bana. Stok halde 66-67 derece şu an Heaven Benchmark'ta. Undervolt ile 2050MHz 1075mV'ta Heaven Benchmark'ta maksimum 60 derece gördüm. Ayrıca Adrenalin 20 ile güncellenen Radeon Software uygulaması da bir hayli güzel olmuş. Benim gözlemlerime göre driver sorunları düzeliyor, hatta benim için bir sorun kalmadı :)
Ryzen 5 2600 ile darboğaz yapar mı hocam, 5700XT'yi 1-2 ay sonra alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun kayıtlarım silineceği için denemedim. Büyük sürücüler çıkmadığı sürece üstüne yüklüyorum hep. Zaten bir daha AMD asla almayacağım.
DDU ile temiz kurulum yapmayı deneyin bir de, ben öyle yaptım.
Ryzen 5 2600 la darboğaz yapar mı hocam rx 5700 Xt 1 2 ay sonra alıcam
1080P'de yapar diye düşünüyorum. 5600XT daha iyi bir seçenek.

Bunlar da oyunlarda aldığım ortalama FPS'miş. ETS2 144FPS'e sabitlenmiş. CS GO'yu da kendim 200FPS'e sabitledim kart fan çalıştırmıyor böylece :D Ana menüde de maksimum 120FPS alabildiğimiz için ortalamayı düşürüyor sanırım. PUBG'de de menüyü 60FPS'e sabitledim. Değerleri bunlara göre değerlendirin.
20.2.2.png

ilerki zaman Ryzen 5 3600x alıcam
o zaman olabilir.

Bunlar da oyunlarda aldığım ortalama FPS'miş. ETS2 144FPS'e sabitlenmiş. CS GO'yu da kendim 200FPS'e sabitledim kart fan çalıştırmıyor böylece :D Ana menüde de maksimum 120FPS alabildiğimiz için ortalamayı düşürüyor sanırım. PUBG'de de menüyü 60FPS'e sabitledim. Değerleri bunlara göre değerlendirin.Eki Görüntüle 509758

o zaman olabilir.
1583424008070.png

Bir türlü Warface oynayamadım. Sanırım oyun ile ilgili bir takım sıkıntılar var. 1080P Ultra ve ne var ise en sona alıp oynamayı seven birisiyim. Bir de 144Hz'e sabitliyorum.

Nasıl yani? Benim monitör zaten onu destekliyor ne diye 144 Hz alayım ki?

Öncelikle monitör almayın. Yani denemeden almayın. Freesync çalışmıyor demişsiniz. Bu çok geniş bir kavram acaba ne kaynaklı olarak çalışmıyor? AMD kartlarda Freesync, her şey demek. O yüzden dedim bir başka arkadaşınızdan ya da vatandan rica ederek, gerekirse alacağım diyerek deneyin sadece. Monitörün kusursuz olduğundan emin olun. Bunu da ancak bir başka monitörde de aynı hatayı alıyorsanız kesinleştirebilirsiniz.

Freesync2 çıktı driver olarak da indirebiliyorsunuz yanlış bilmiyorsam.

Yeni konular

Geri
Yukarı