Agnostisizm hakkında konuşalım

Hocam siz hayata çok 'ruhsuz' bakıyorsunuz gibi geldi bana.
Öyle bakılması gerek. Yoksa mutlu olmak için kendimizi aldatırız.
Ancak Tanrı bildiğimiz kadarıyla kusursuz bir varlıktır. Yani kendisinin bu tür bir çıkar gütmesi kendisine aykırıdır.
İnsandan örneği siz verdiniz hocam. Ben ona göre yorumumu yaptım yoksa 2. sorunuzu tamamen benimle ilgili olurdu. Yani kişisel bir cevapta istediğinizi sanmıyorum.

İlahi bir varlık, insanda bulunan duygusal ve fiziksel zayıflıklara sahip olamaz; olursa ilahi olmaktan çıkar. Bu yüzden insandan örnek vererek sorgulamak pek doğru bir hareket değil.
Tanrı tabi ki zayıflıklara sahip olamaz. Ancak siz insanların iyi olan yönlerinin örneğin; merhamet veya iyilik kavramı, gibi kavramların etik amaçlara hizmet etmeyeceği tarafına bakarsanız Tanrı kavramını yargılayamazsınız. Çünkü Tanrı eşsiz ve kusursuz olandır. İnsanların zihninden geçenleri Tanrı da yapamaz yaparsa bu Tanrı kavramını bozar.

Tanrı tabi ki zayıflıklara sahip olamaz. Ancak siz insanların iyi olan yönlerinin örneğin; merhamet veya iyilik kavramı, gibi kavramların etik amaçlara hizmet etmeyeceği tarafına bakarsanız Tanrı kavramını yargılayamazsınız. Çünkü Tanrı eşsiz ve kusursuz olandır. İnsanların zihninden geçenleri Tanrı da yapamaz yaparsa bu Tanrı kavramını bozar.
Tamam o zaman 2. soruyu hangi amaçla sordunuz?

Öyle bakılması gerek. Yoksa mutlu olmak için kendimizi aldatırız.

İnsandan örneği siz verdiniz hocam. Ben ona göre yorumumu yaptım yoksa 2. sorunuzu tamamen benimle ilgili olurdu. Yani kişisel bir cevapta istediğinizi sanmıyorum.
Hocam Tanrı, insanla bağdaşıktır zaten?
Sadece insanların tüm iyi yönlerini kötücül bir amaç olmadan aldığınız zaman Tanrı' nın özelliklerine de girmiş olursunuz?

Tamam o zaman 2. soruyu hangi amaçla sordunuz?
Tanrı kendisinin de bilinmek istediğini söylemiştir zaten. Ben tektim ve bilinmeyi seçtim diyen kendisi. Bilinmenin kötü bir yanı mı var. Hiçliğin iyi bir tarafı yoktur. Soruyu biraz olsun durumdan anlayabilmeniz için sordum.
Hocam o zaman iyice derine inelim. İyilik sizce nedir?
İyilik çıkar olmaksızın iki tarafı da memnun eden her türlü zararsız eyleme verilen ad olabilir hocam

Tanrı kendisinin de bilinmek istediğini söylemiştir zaten. Ben tektim ve bilinmeyi seçtim diyen kendisi. Bilinmenin kötü bir yanı mı var. Hiçliğin iyi bir tarafı yoktur. Soruyu biraz olsun durumdan anlayabilmeniz için sordum.
Hocam bir sürü tanrı var. Hangi tanrı bunu söylüyor? Hangi iletişim aracıyla bunu söylüyor? Neden ona inanmamıza ihtiyaç duyuyor? Hangi tanrı gerçek? Gerçeklik ne?

Geri
Yukarı