Agnostisizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

SmaçörErkek

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Voleybolcu
Bana göre her şey bir bilinmezlikten ibaret Tanrı. Yoksa her şey nasıl var olmuş? Tanrı varsa neye dayanarak söylüyoruz? Kim görmüş, nasıl kanıtlanabilir, tartışalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana göre agnostisizm kolaya kaçmaktır. Bütün dini kitapları okursun saçma gelirse (varsa) çelişkileri bulursun ona göre ya deist olursun ya ateist. Ya da kitaplardan aldığın bilgiler ile sana doğru gelen dine inanırsın. Ama "ya var, ya yok" bana kolaya kaçmak gibi geliyor.

Bana göre agnostisizm kolaya kaçmaktır. Bütün dini kitapları okursun saçma gelirse (varsa) çelişkileri bulursun ona göre ya deist olursun ya ateist. Ya da kitaplardan aldığın bilgiler ile sana doğru gelen dine inanırsın. Ama "ya var, ya yok" bana kolaya kaçmak gibi geliyor.

Hocam haklısınız ama "ya var ya yok" da doğru.

En mantıklı görüş bana kalırsa.

Son zamanlarda bende İslam'dan çok uzaklaştım saçma geliyor artık araştırdıkça.

Çok kasmaya gerek yok %50 %50 din gerçektir veya değildir inanırsan yoksa bir şey kaybetmezsin ama inanmazsan varsa mokoko.

Çok sığ. Kendi kabilesinde yaptığı toteme tapan adama da mı %50-%50 olacak? Başka dinleri değerlendirmeye aldıkça olasılık gittikçe düşüyor fark ettiysen. İnsanların zibilyon tane inanışı var bu işin sonu yok.

''ya var ya yok'' Agnostisizmin neresinde tam olarak? Agnostisizm Tanrı varlığı veya yokluğu bilinemez der.

Nasıl inanırsan bir şey kaybetmezsin.

Dine inanırsan (eğer yoksa) hayatını harcamış olursun eğer din varsa ve inanmıyorsan bu sefer varsa ahirette görürsün göreceğini.

En inanılan 3 inanışı göz önünde bulunduralım Hristiyan'lık yahudilik Müslüman'lık bunların hepsini araştırınca ve bunları bilimle (doğruluğu kanıtlanan unsurlarla) karşılaştırınca dinlerin boş sayfadan ibaret olduğunu görüyorsunuz.

İnanış biçemi. İnsanın, Tanrı'nın varlığını bilmekten aciz olduğundan dolayı var olup olmadığını bilemez. Buradan da Agnostizm doğmuştur.

Geri
Yukarı